Туберкулоза на други уточнени органи МКБ A18.8
Туберкулозният ендокардит е инфекциозен ендокардит, причинен от Mycobacterium tuberculosis и се развива в резултат на хематогенно дисеминиране на туберкулозата, предимно при имунокомпрометирани пациенти.
При туберкулозният ендокардит се наблюдават грануломи в клапните структури.
Ендокардитът представлява възпаление на най-вътрешният слой на сърцето, ендокардът, като най-често инвазирани структури са сърдечните клапи, но освен тях се обхващат и междукамерният септум, chordae tendineae.
Ендокардитът се характеризира с лезии на ендокарда и образуване на вегетации - микроколонии от бактерии, тромбоцити, фибрин и възпалителни клетки. При туберкулозният ендокардит в центъра на вегетациите има гранулационна тъкан, която може да фиброзира или да се калцира.
Клапите на сърцето нямат по-специално кръвоснабдяване и поради тази причина защитните сили на организма (левкоцити, лимфоцити) не могат да стигнат директно до сърдечните клапи чрез кръвния ток.
Поради тази причина към туберкулозен ендокардит са предразположени хора с проблеми с имунната система.
Клиниката на туберкулозния ендокардит може да се развие внезапно или постепенно.
Симптоми на инфекциозният ендокардит, какъвто е туберкулозният са:
- продължителен субфебрилитет,
- отпадналост,
- загуба на тегло,
- адинамия,
- неразположение,
- главоболие,
- симптоми от страна на сърцето (сърдечни шумове, тахикардия, прояви на сърдечна недостатъчност).
Диагнозата туберкулозен ендокардит се поставя на базата на анамнеза за преболедувана туберкулоза в миналото и доказване на бактерията в кръвта, посевки и микроскопия.
Лабораторните изследвания са типични за възпалителен процес: ускорено СУЕ, левкоцитоза с олевяване, увеличени имуноглобулини.
Повече информация за туберкулоза на ендокарда може да откриете в:
Туберкулоза на миокарда е инфекция, която обхваща сърдечния мускул,характеризираща се с възпалителни промени на миокарда с латентно или фулминантни протичане и различна прогноза.
Степента на засягане на сърцето е различна - от леко изразени промени в ограничен брой огнища до масивна некроза с дилатация и тромбоза на сърдечни кухини.
Туберкулозните бактерии действат върху сърдечния мускул чрез директна инвазия, токсини и имунологични механизми. Въвличането на малките съдове често играе важна роля за оформяне на увреждане - некроза и фиброза.
Хистологично се откриват грануломатозни възпалителни промени, гигантски многоядрени клетки в миокарда.
Повече за туберкулоза на миокарда може да прочетете в:
Туберкулозата може да е основен етиологичен фактор за развитие на остро възпаление на перикарда на сърцето.
Туберкулозният перикардит е възпаление на перикарда, проявяващо се с предно - торакална болка, перикардно триене и серия патогенетични промени на ЕКГ с или рядко без излив на течност (ексудат) в перикардния сак.
Главният симптом при туберкулозният перикардит е гръдна болка с вариебилна локализация - ретростернално в лява парастернална област и често ирадиира към гребена на трапецовидния мускул и врата. Понякога болката се усилва при всеки сърдечен удар.
Може да има перикарден излив - наличие на абнормно количество течност (над 60 ml) с характер на ексудат или трансудат в перикардната торбичка, в резултат на увреждане на париеталния перикард, последица най-често от остър, подостър или хроничен перикардит.
Туберкулозният перикардит може да протече остро, фулминантно с втрисане, висок фебрилитет, задух, нощно изпотяване и тежко септично състояние.
Перикардната течност трябва да се изследва за туберкулозен причинител в нея.
Повече за туберкулозния перикардит може да прочетете в:
Туберкулозата на хранопровода е рядка локализация на инфекцията, среща се по-често при имунокомпрометирани пациенти в напреднал стадий на белодробна туберкулоза, обикновено е вторична в резултат на дисеминирана хематогенна инфекция.
Най-често инфектирането става чрез поглъщане на храчки с наличие на бактерии в тях.
Развиват се повърхностни ерозии с неясни граници. Язвите са повърхности и обикновено са заобиколени от малки сиви възли. Засягането на musсularis propria е доста рядко.
Развива се лимфаденит, който може да доведе до перфорация с образуване на фистули между хранопровода и част от дихателната система.
Когато хранопроводът е в следствие на милиарна туберкулоза, отделните лезии се появяват като малки сиви лезии. Те могат да се уголемят, придобиват жълтеникав цвят, могат да улцерират и да перфорират.
Симптомите са неспецифични и могат да се отнасят към всяко едно заболяване, засягащо хранопровода: дисфагия, болка зад гръдната кост, болка при преглъщане, регургитации.
Повече информация за туберкулоза на хранопровода може да прочетете в:
Туберкулозата на щитовидната жлеза е рядко заболяване, особено първична форма на туберкулоза. Повечето случаи са вторични - резултат на хематогенна дисеминация на първична туберкулоза в други части на тялото.
Заболяването е трудно за диагностициране, поради липса на отличителни клинични белези. Може да се прояви с болезнено подуване на врата, изпотяване, възли в областта на щитовидната жлеза.
При туберкулоза на щитовидната жлеза могат да се оформят абсцеси в паренхима.
Диагнозата най-често се поставя на базата на биопсия. Първичната туберкулоза на щитовидната жлеза представлява студено възелче, доказването, на което е чрез хистологично изследване. Откриват се епителоидни клетъчни грануломи, гигантски клетки тип Лангханс, казеозна некроза в центъра на възелчето.
Повече информация за туберкулоза на щитовидната жлеза може да прочетете в:
Туберкулозният артериит на мозъчните артерии е рядко усложнение на хематогенно дисеминираната форма на туберкулозната инфекция.
Представлява възпаление на малките и средни артерии на малките и средни артерии. Състоянието обикновено възниква бавно.
Симптоматиката е еднаква за почти всички васкулити на мозъка, независимо от причинителя. Могат да се наблюдават симптоми като:
- повишена температура,
- умора,
- загуба на тегло,
- главоболие,
- емоционални проблеми,
- проблеми с походката,
- проблеми със зрението,
- двойно виждане,
- централни лицеви парези,
- гърчове.
Златен стандарт за диагноза на туберкулозен артериит на мозъка е биопсия.
Повече информация за туберкулозен артериит на мозъчните артерии може да прочетете в:
Лечението на туберкулоза на други уточнени органи е както при останалите й форми и се състои в комбинация от препарати.
Симптоми и признаци при Туберкулоза на други уточнени органи МКБ A18.8
- Умора
- Повишена телесна температура
- Затруднено дишане
- Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
- Болка в гръдната област
- Тревожност
Коментари към Туберкулоза на други уточнени органи МКБ A18.8