Мозъчен артериит при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде МКБ I68.1
Към мозъчен артериит при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде, спадат:
- листериозен мозъчен артериит (A32.8),
- сифилитичен мозъчен артериит (A52.0),
- туберкулозен мозъчен артериит (A18.8).
Мозъчният артериит се характеризира с възпаление на мозъчните съдове. Това възпаление може да се дължи на различни причини, някои от които са инфекциозни ипаразитни заболявания, като листерия, сифилис или туберкулоза.
Листериозен мозъчен артериит е заболяване, което се причинява от листерия моноцитогенес - грам положителен бацил от род листерия. Заразяването с листериоза става чрез консумация на заразена с листерии храна. Заболяването засяга главно бременни жени, новородени, възрастни с отслабена имунна система и индивиди в старческа възраст. Обикновено, листериозата засяга храносмилателния тракт на човека. Листериозният мозъчен артериит представлява усложнение на листериозата, което се наблюдава сравнително рядко. Лечението на заболяването се състои в прилагане на антибиотици - ампицилин, пеницилин, амоксицилин, гентамицин, триметоприм-сулфаметоксазол, ванкомицин, флуорохинолони.
Сифилитичният мозъчен аретриит е заболяване, което се причинява от трепонема палидум (бледа трепонема). Сифилисът е заболяване, което се предава по полов път. Признаците и симптомите на заболяването зависят от стадия, в който се намира (първичен, вторичен, третичен сифилис). Сифилитичният мозъчен артериит спада към третия стадии на заболяването. Лечението на сифилис се осъществява чрез прилагането на пеницилин, азитромицин, доксициклин, тетрациклин, цефтриаксон и други.
Туберкулозният мозъчен артериит е заболяване, което се прилага от мукобактериум туберкулозе. Туберкулозата е инфекция, която се предава по въздушно-капков механизъм и първичното огнище обикновено се локализира в белия дроб. Освен белия дроб, туберкулозата може да засегне нервната система, лимфните съдове, храносмилателната система, кости, стави и кожа. Лечението на туберкулозата се осъществява с туберкулостатици - етамбутол, изониазид, рифампицин, стрептомицин и други.
Клиничната картина на мозъчен артериит при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде, зависи от локализацията на процеса. Освен наличните неврологични увреди се наблюдават и симптоми на основното заболяване, довело до увреждане на мозъчните съдове.
Диагнозата на мозъчен артериит при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде, се поставя с помощта образни методи на изследване като компютърна томография, магнитен резонанс или ангиография на мозъчните съдове. За уточняване етиологията на заболяването може да се прибегне до някои лабораторни тестове.
Коментари към Мозъчен артериит при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде МКБ I68.1