Хималайски орлови нокти
Хималайски орлови нокти (Leycesteria formosa), наричани още цъфтящо индийско орехче, хималайско индийско орехче, бабини къдрици или фазанови плодове, е широколистен, бързорастящ, с приосновно разклоняване храст от семейство Caprifoliaceae. Родовото име е измислено от Натаниел Уолих, директор на ботаническата градина в Калкута, в чест на неговия приятел Уилям Лейчестър, съдия в съда на Бенгалия.
Устройство на хималайски орлови нокти
Изображение: No machine-readable author provided. MPF assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението има меки, кухи, изправени зелени стъбла с височина 1-2 метра, които живеят само 2-5 години, преди да повехнат и да бъдат заменени от нови. Те са кухи, подобни на бамбук, изправени, прахово-сиви на цвят. Листата са срещуположно разположени, тъмнозелени, със заострени върхове, сърцевидно-яйцевидни основи, 6-18 см дълги и 4-9 см широки, с цял или вълнообразен листен ръб. Долнат им повърхност е по-бледо зелена и е покрита с власинки. Цветовете се развиват на 5-10 см дълги висящи съцветия. Малките, леко ухаещи, бели цветя, са покрити от ефектни наситено червено-лилави прицветници. Цъфтят от юни до септември, а плодовете узряват от октомври до ноември месец. Видът е хермафродит (има както мъжки, така и женски органи) и се опрашва от насекоми. Цветята са последвани от развитието на малки, месести, ядливи, лилави плодове, с диаметър 1 см, които уж имат вкус на карамел. Понякога са често наричани фазанови зрънца в Англия, защото фазаните обичат да ги ядат. Плодовете са подобни на мъниста, лъскаво зелени, стават кестеняви, а след това лилаво-черни - един грозд може да съдържа плодове, показващи горната цветова гама.
Разпространение на хималайски орлови нокти
Видът е роден в Хималаите и Югозападен Китай. Смята се за вреден инвазивен вид в Австралия, Нова Зеландия, съседните острови Микронезия и някои други места.
Leycesteria formosa може да се отглежда във влажна, но добре дренирана почва на пълно слънце до полусянка. При желание може да бъде подрязвана. Често се среща натурализиран в дивата природа в Южна Англия. В Ирландия се среща в край пътища, засадени гори и речни брегове.
Вирее на леки (песъчливи), средни (глинести) и тежки (глинести) почви и може да расте в бедни на хранителни вещества почви; при кисели, неутрални и основни (алкални) такива. Може да расте в полусенки (светли гори) или без сянка. Като цяло, за своето развитие, предпочита влажна почва. Растението може да толерира силен вятър, но не и морска експозиция. Може да толерира атмосферно замърсяване.
Изображение: Rob Hille, Public domain, via Wikimedia Commons
Използваема част на хималайски орлови нокти
Цялото растение се прилага във флоралната декорация. Плодовете се консумират от птици.
Приложение на хималайски орлови нокти
От кухите стъбла на растението могат да бъдат направени на свирки и флейти. Относно флоралната декорация, Leycesteria formosa се превръща в популярно растение във викторианските градини. През последните години се правят опити за повторно популяризиране на вида във Великобритания с нови култивирани сортове, появяващи се в градинските центрове.
Има опасения, че растението може да се превърне във вреден плевел или инвазивно такова. То е в националния списък с 52 инвазивни растения на Австралия. Този списък е разработен от специалисти по плевелите от цяла Австралия с консултации с асоциации на разсадници и градинари. Хималайските орлови нокти са включени в списъка с обикновените плевели на Нова Зеландия.
Заглавно изображение: Wouter Hagens, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Leycesteria_formosa
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=278966
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Leycesteria+formosa
https://landscapeplants.oregonstate.edu/plants/leycesteria-formosa
Коментари към Хималайски орлови нокти