Обичниче, Таликтрум Делавей
Таликтрум Делавей (Thalictrum delavayi) представлява многогодишно тревисто растение, което е вид обичниче, класифициращо се към семейство Лютикови (Ranunculaceae). Нарича се още Chinese meadow rue, Thalictrum dipterocarpum misapplied. На кирилица се назовава и само като обичниче.
Името на рода идва от гръцката дума "thaliktron", която е използвана от Диоскорид, за да опише растенията в този род. Специфичният епитет "delavayi" в латинското название на този вид обичниче, е израз на почит към френския изследовател и ботаник от 19 век Père Jean Marie Delavay. Заедо със своя сорт "Hewitt's Double", двата вида таликтруми са спечелили наградата за красота на Кралското градинарско дружество.
Устройство на таликтрум Делавей
Изображение: Schnobby, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Растението разполага с плитка и слабо разклонена коренова система. Клончетата му са фини, оцветени в различни нюанси на зеленото, гъвкави. Израства на височина до 150 см и развива туфа с диаметър до 1 метър. Листата са дву- или триделни, с дълги дръжки и заоблени дялове.
Цветчетата му са малки, нежни, с големина около 2 см в диаметър, оцветени в нюанси на розовото и лилавото, събрани в съцветия рехави метлици. В контраст на оцветяването им тичинките им са кремаво-жълти. Цъфтежът се наблюдава в порядъка от юни до август месец. В определен момент от този период, цветоносните стъбълца придобиват лилаво-червено оцветяване.
Разпространение на обичниче
Родина на вида е Китай. Слабо разпространено е у нас, като по-трудно успява да устой на зимния студ тук. Среща в по-голямата част на земното кълбо по протежението на потоци, сенчести планини и влажни ливади. Вирее на сянка и полусянка и обича рехава и богата на хранителни вещества почва.
Използваема част на таликтрум Делавей
Стойността на растението е декоративна и се прилага с такава цел, като живо цвете. Не е подходящо за употреба като рязан цвят.
Съществуват ограничени и неподкрепени от научниизследвания данни, които сочат, че в миналото индианците са използвали вида таликтрум като противоотрова при ухапвания от змии. Също така, отново те са го влагали в рецепта за приготвяне на билково вино. С това информацията за по-различно използване на растението, освен във флоралната декорация, се изчерпва.
Химичен състав на обичниче
Изображение: peganum from Henfield, England, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
До момента не са обособени данни за веществата, които се съдържат в този растителен вид.
Приложение на таликтрум Делавей
Не са известни медицински употреби на таликтрум Делавей.
Рехавата, фина и нежна структура на този вид обичниче, изключително добре се вписва и изпъква на фона на по-плътната растителност. Контрастът от меки цветове събрани в това растение, осигурява приказна гледка в градините почти през цялото лято. Със своята ефирност дава уникален флорален фон на заобикалящите го сгради и декоративни елементи. Прекрасно изглежда дори в ненатурализирани зони, като случайна растителност.
Заглавно изображение: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Karelj, Public domain, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ТИНКТУРА МОРСКА КРАСТАВИЧКА 20 мл
АРТРО КОМПЛЕКС сироп 250 мл МЕДИСИН ЛИМИТЕД
Библиография
https://www.rhs.org.uk
http://www.finegardening.com
http://www.missouribotanicalgarden.org
https://en.wikipedia.org
http://www.henriettes-herb.com
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Клас Magnoliopsida (Двусемеделни растения)
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Разред Ranunculales
- Сем. Ranunculaceae (Лютикови)
- Скоруша
- Японска акация, Японска софора
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Амброво дърво, Ликвидамбър, Американска сладка дъвка
- Щернбергия, Жълт есенен минзухар, Есенен нарцис, Зимен нарцис, Есенниче
- Айлант
- Пираканта
- Лирово дърво, Дърво лале
- Дребно обичниче, Демир бозан
- Джакаранда, Синя джакаранда, Синя жакаранда, Жакаранда мимозифолия, Джакаранда мимозифолия
Коментари към Обичниче, Таликтрум Делавей
Ваня Златарева
Колко дни е допустимо да се използва тинктурата?Аз я ползвам четвърти ден,от втория има ефект,но има още какво да се желае.
В зависимост от проблема, като най-добре е да се консултирате с лекуващия си лекар.
Колко дни е допустимо да се използва тинктурата?Аз я ползвам четвърти ден,от втория има ефект,но има още какво да се желае.