Мелия, Нийм, Индийски люляк, Мелиа Азадирачта, Дърво Нийм
Мелия, Нийм, Индийски люляк, Мелиа Азадирачта, Дърво Нийм (Azadirachta indica, Neem, Melia azadirachta, Neem Tree) представлява бързорастящо, вечнозелено дърво. Принадлежи към семейство Meliaceae. В Източна Африка е известна още като Muarubaini (суахили), което означава "дървото на 40-те", т.е. лекува 40 различни заболявания.
Мелиа Азадирачта е известно и употребявано заради своите лечебни качества още от преди 5000 години. Продължителността му на живот е около 200 години.
Устройство на мелия
Изображение: J.M.Garg, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Ниймът може да достигне височина 15-20 м, рядко повече. По начало дървото е вечнозелено, но при тежко засушаване може да окапят повечето или почти всички от неговите листа. Клоните са широко разпрострени. Образува доста гъста закръглена или овална корона, която може да достигне в диаметър 15-20 м.
Листата са перести, дълги от 20 до 40 см. Състоят се от 20-30 по-малки листенца. Оцветени са в тъмно зелен цвят. Имат много добре изразена централна листана вена, с бледо зелено оцветяване и симетрично разположени странични нейни разклонения. Малките листенца са с продълговато-елипсовидна форма и остър връх. Краят им в противоположна посока същи е остър и преминава в къса дръжка. Листният ръб е вълнообразно нарязан.
Цветовете са много малки, оцветени в бяло, многобройни и събрани във висящи съцветия. Те са ароматни, разполагащи с пет венчелистчета и приличащи на цветчетата на люляк. Ето затова понякога ниймът се нарича и индийски люляк.
Плодовете са костилкови, маслиноподобни на външен вид и гладка повърхност. Понякога са с по-издължена или по-закръглена форма. Обвивката им е тънка, а месото жълтеникаво-бяло, влакнето и с горчиво-сладък вкус. Костилката съдържа от 1 до 3 семенца, оцветени в кафяв цвят.
Разпространение на мелия
Ниймът произхожда от Индия, Мианмар, Бангладеш, Шри Ланка, Малайзия и Пакистан. Развива се добре в тропически и полутропически региони. На много места е застъпено култивирането му, като целта е създаване на повече насаждения, от които да се получи лекарствена суровина.
Използваема част на мелия
- листа;
- корени;
- ядки;
- плодове;
- кора.
Химичен състав на мелия
Вещества, които съдържа индийският люляк са
- от ядките се добива масло, от което са изолирани нимбин, нимбинин и нимбидин;
- семена - азадирахтин, саланин, мелиантриол;
- съдържа още витамини, минерали, мастни киселини.
Лечебни свойства и приложение на мелия
Свойства на индийския люляк
- антивирусни, противогъбични и антибактериални свойства;
- притежава способността да унищожи патогенните бактерии и паразити в червата;
- антидиабетни;
- антипиретични;
- антисептични;
- противовъзпалителни;
- контрацептивни;
- антихистаминни.
Къде използва билката?
- в медицината и козметиката;
- като репелент срещу насекоми.
Изображение: Banksboomer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Дървото Нийм изключително добре повлиява акне, псориазис, екземи, пърхот, проблемен скалп. В Аюрведа се използва с цел намаляване високи нива на кръвна захар. Сок от пресни листа изпит с чаша вода, осигурява сияйността на кожата ви, а маслото от билката нейното почистване и подхранване.
Мелиа Азадирачта се използва още за стимулиране на имунитета, за лечение на жълтеница, прекомерно изпотяване, херпеси, кожни рани, бенки, брадавици, синузит, хемороиди, косопад, охлузвания, изгаряния, паразити по скалпа. Включва се в лечението на хепатит. Предпазва уринарния тракт от инфекции. Изследвания установяват, че ниймът помага при хранителни отравяния със салмонела и стафилококи, поддържа дейността на храносмилателната и дихателната система. Действа като цяло укрепващо и предпазващо организма от заболявания.
Форми на употреба на мелия
- прах;
- масло;
- таблетки;
- отвара;
- паста.
Изображение: J.M.Garg, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Като хранителна добавка се открива в аптеките. Под формата на капки може да си го приготвите като затоплите няколко милилитра масло и го приложите при необходимост локално по 1-2 капки в ноздрите или очите.
Може да изплаквате устната кухина с отвара от билката при язви, ранички и възпаления в нея, кървене на венците. При зачервяване на очите в тях може да се накапи сок от мелия, освен масло от растението. При появата на пъпчици от варицела може да ги туширате със сок или масло от билката, като това ще намали сърбежът.
Приемът на чай от нийм, от порядъка на 2 пъти на седмица, ще ви предпази от простудни заболявания. Дори по време на вече развило се такова заболяване, може да го овладеете и да помогнете за излекуването си, ако приемата чая 3 пъти на ден. Същото важи и за пиене на отварата по време на грипна епидемия. Симптомите на кашлица, отпадналост, болезнено гърло и висока температура ще бъдат повлияни.
Масло от нийм
Маслото от мелиа азадирачта се извлича от семената на билката. Цветът му може да бъде златисто-жълт, жълто-кафяв, червеникаво-кафяв, тъмно кафяв, зеленикаво-кафяв или ярко червен. Притежава антибактериални, овлажняващи, омекотяващи и подхранващи свойства. Осигурява идеална грижа за косата и кожата. Съдържа голямо количество витамин E и незаменими мастни киселини. Действа омекотяващо и възстановява еластичността на увредената кожа. Особено ефективно действа при гъбични заболявания и облекчава мускулни и ставни болки, втрито локално на засегнатите места. За гаргара на устата при лош дъх се смесват няколко капки масло от нийм с вода, като процедурата се прави сутрин и вечер.
Изображение: Paryavarana Margadarsi Vaisakhi, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Установено е, че при захарен диабет, включено в лечението на заболяването, маслото от нийм може да понижи с 50% нивото на повишената кръвна захар. За поддържане на нормални нива на кръвната захар, на ден могат да се приемат от 3 до 5 капки вътрешно масло от нийм.
Преди употреба трябва да се разрежда с тежки масла в съотношение 1:10, за да се неутрализира силната му миризма. Сместа се разклаща добре преди употреба и се нанася на тънък слой върху проблемните участъци. Маслото от нийм се използва предимно външно. То се втвърдява при 21 градуса температура, затова преди употреба трябва да се загрее на водна баня, за да се втечни.
В козметиката нийм се влага в детергентни и продукти с лечебна насоченост, като пасти за зъби, кремове, шампоани, маски за лице, лосиони, сапуни и др. Много са рецептите, които и в домашни условия може да си ги приготвите с участието на листа от нийм и да ги употребите с козметични цели.
Дървото Нийм се използва и като инсектицидно средство.
Внимание!
Маслото не трябва да се употребява по време на бременност. При това състояние и по време на кърмене не трябва като цяло да се използва нийм под каквато и да е форма, поради контрацептивните му свойства и възможността да подейства токсично на кърмачето.
Има известни доказателства, че вътрешната употреба на лекарствени продукт от нийм при деца, може да причини увреждане на черния дроб.
Заглавно изображение: Kevinsooryan, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
НИЙМ капсули 475 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОПИГМЕНТО таблетки * 75
ХИМАЛАЯ ПУРИМ таблетки * 30
ХИМАЛАЯ САПУН С НИЙМ И КУРКУМА 75 г
ХИМАЛАЯ ИЗМИВАЩ ЕКСФОЛИАНТ ЗА ЛИЦЕ 150 мл
ПАДМА БЕЙСИК таблетки * 60
НЕОКС масло 60 мл ЕКОФАРМ
ХИМАЛАЯ БИЛКОВА ПАСТА ЗА ЗЪБИ 100 мл
ХИМАЛАЯ ПАСТА ЗА ЗЪБИ КЪМПЛИЙТ КЕЪР 75 мл
ДИАБЕТ ГАРД капсули * 60 AYURLIFE
СОРИОН крем при суха, сърбяща и лющеща се кожа 50 г
ЛИВЪРКЛИЪР капсули * 40 DEEP AYURVEDA
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Sapindales
- Сем. Meliaceae
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Ягодово дърво, Арбутус, Кумарка
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- ACE инхибитори
Коментари към Мелия, Нийм, Индийски люляк, Мелиа Азадирачта, Дърво Нийм