Моторни системи в ЦНС
Моторните (двигателни) системи в централната нервна система (ЦНС) осъществяват контрола на движенията, които извършва опорно-двигателният апарат при човека и животните. Тези движения могат да се разделят на три отделни групи:
- волеви движения - биват направлявани и контролирани от волята на човек;
- рефлексни отговори - не са подчинени на волята на човек (сухожилни, надкостни и мускулни рефлекси (колене, лакътен и пр.), кихане, кашляне, отдръпване при опарване или убождане);
- ритмични движения - ходене, бягане, дъвчене.
Дейността на моторните системи в ЦНС е непосредствено свързана със сетивните системи. Контролът на съответните движения налага задължително получаване на сетивна информация от двигателният апарат, за да се осъществи корекция, съгласуване и фина настройка на двигателният акт. Това се осъществява по принципа на обратната връзка.
Моторният контрол се осъществява от различни структури на ЦНС, които са организирани в три нива на йерархия:
1. Гръбначният мозък е най-ниско стоящата структура в тази организация, която контролира редица стереотипни рефлекси. Моторните нервни клетки в него се назовават общ краен път.
2. Мозъчният ствол е следващото ниво на двигателна организация. От него започват няколко низходящи системи, които контролират мотоневроните в предните рога на гръбначния мозък.
3. Моторната зона в кората на крайния мозък е най-висшето ниво на двигателен контрол. Той се реализира посредством три области на кората: първично соматомоторно поле, вторични соматомоторно поле и допълнително моторно поле по медиалнта повърхност на крайномозъчните полукълба. Моторната кора действа директно върху мотоневроните в гръбначния мозък или посредством пътища до мозъчния ствол и малкия мозък.
Освен трите нива на йерархичен моторен контрол, двигателната дейност се регулира и с участието на базалните ядра и малкия мозък.
Установени са две основни моторни системи в ЦНС:
- пирамидна система - осъществява волевите движения на тялото, крайниците и лицето;
- екстрапирамидна система (система на базалните ядра) - реализира стереотипните движения с рефлексен характер.
От филогенетична гледна точка пирамидната моторна система е по-ново образувание и е характерна само за бозайниците, като най-добре развита е при човека. Основните елементи на екстрапирамидната моторна система се срещат и при по-низшите класове гръбначни животни.
Коментари към Моторни системи в ЦНС