Функционални полета в кората на крайния мозък
Кората на крайния мозък е разделена на отделни полета, които са свързани с контрола и осъществяването на определени функции. Те са разположени в определени мозъчни извивки или части от тях и съвпадат с определени полета на Бродман. Най-общо тези полета се разделят на моторни (двигателни), сензорни (сетивни), асоциативни и психични, въпреки че всяко от тях получава и приема информация. Така например сензорните полета притежават и еферентен двигателен компонент, а характерът им може да се определи като "сензомоторен".
Двете крайномозъчни полукълба показват асиметрия във функционално отношение като едната хемисфера е доминираща. При по-голямата част от хората - десничарите, това е лявата крайномозъчна хемисфера, а при левичарите - дясната. Асоциативните полета, свързани с човешката реч се разполагат в доминиращото полукълбо. Всяко от полукълбата притежава собствени възприятия, памет и мисли. Дясното е свързано с творческото и конкретнообразно мислене, невербалната комуникация, въображението, ориентацията в пространството (топографски особености на дадена местност), разбирането на текстове, разпознаването на лица. Лявото полукълбо притежава по-добре развити аналитични способности (математически изчисления, натрупване на научни познания), осъществява абстрактното мислене и представи, лингвистичните умения.
Соматомоторните полета са част от функционалните полета в кората на крайния мозък. Те се разделят на първично, вторично и допълнително поле. Първичното двигателно поле или 4-то поле на Бродман се обозначава още като първична моторна кора. Тя заема цялото протежение на gyrus precentralis (предцентрална гънка) и прилежащата към него част на lobulus paracentralis. Характерна за него е соматотопичната организация - долната му 1/3 е свързана с движенията на главата и шията, средната - горните крайници, а горната трета - туловището и долните крайници. Така тялото на човека е проектирано в 4-то поле като главата и дисталните части на горния крайник заемат по-голяма площ в сравнение с трупа и долния крайник, което е свързано с извършването на сложни и фини движения от мускулатурата им. Това поле осъществява контрола на волевите движени на контралатералната половина на главата, тялото и крайниците, посредством пирамидната система, чиито пътища, идващи от двете крайномозъчни хемисфери, се кръстосват в областта на decussatio pyramidum. Засягането на първичната моторна кора от патологичен процес (инсулт, тумор) се манифестира първоначално с парализа на контралатералната телесна половина, отпуснатост на съответните мускулни групи и хиперрефлексия. В последствие парализата преминава в и остава спастична.
Вторичното соматомоторно поле (премоторна кора) включва следните полета на Бродман: 6, части от 8-мо, 44-то и 45-то. Те отговаря за осъществяването на генерализирани движения с цел ориентация на тялото или част от него - завъртане на главата или тялото, както и обща екстензия на крайниците. Увреждането на премоторното поле се последва от нарушение в реализирането на заучени в миналото движения - апраксия (apraxia). Допълнителното моторно поле принадлежи на поле 6 и се разполага по медиалната повърхност на челния дял.
Двигателното поле на говора се разполага в доминиращото полукълбо в задната част на долната челна гънка (gyrus frontalis inferior) - поле 44 и част от 45-то. Патологични процеси в това поле причиняват загуба на говора - моторна афазия. При увреждането му в ранна възраст другата хемисфера може да поеме функцията му, като при децата от мъжки пол това не се наблюдава поради по-силното му латерализиране при тях.
Челното очно поле включва части от 6,8 и 9-то поле на Бродман, а функцията му е свързана със съгласуване движенията на очите помежду им, а така също и с движенията на главата.
Други важни функционални полета в кората на крайния мозък са сензорните или сетивни полета. Невроните в тях възприемат различни видове сетивност от околната и вътрешната среда на организма. Те се определят като корови краища на анализаторите на определена сетивна информация. Всеки анализатор възприема отделен вид сетивност и се състои от периферна част - рецептор в кожата, органите на слуха, равновесието, зрението, обонянието, вкуса и пр., проводна част - аферентен път, и корова част - сензорно корово поле.
Сензорните полета се разделят на първични (от I-ви порядък) и асоциативни (от II-ри и III-ти порядък). Сетивната информация постъпва първоначално в първичните полета, след което подлежи на допълнителна преработка в асоциативните. Невроните в първичните полета се приема за прости, а тези в асоциативните за комплексни и хиперкомплексни. Нервните клетки са така организирани, че комплексните възприемат импулси от няколко прости, а хиперкомплексните от определен брой комплексни. Така се осъществява цялостна интеграция на постъпващата информация за определен дразнител - звук, аромат, образ и пр.
Соматосетивните полета са част от функционални полета в кората на крайния мозък се разделят на:
- Първично соматосетивно поле - разположено е в gyrus postcentralis, намиращ се назад от централната бразда, и част от парацентралното делче - 3, 1 и 2 поле на Бродман. В него завършват влакна, идващи от таламуса, които провеждат импулси за дълбока (проприоцептивна) и повърхностна (кожна) сетивност - допир, натиск, болка и температура. Подобно на първичното двигателно поле и първичното соматосетивно поле е организирано соматотопично - долната трета възприема сетивна информация от главата, средната - от горните крайници, а горната от туловището и долните крайници. Посочените по-горе полета са свързани двупосочно.
- Вторичното соматосензорно поле се помества в lobulus parietalis superior на теменния дял или поле 5 и 7 на Бродман. За него също е характерна соматотопичната организация. В него се осъществява обработка на първичната информация и цялостното възприемане на дразнителите. То е свързано с повърхностната сетивност за стереогнозия и при увреждането му пациентите не могат да разпознават предметите при опипване със затворени очи - астереогнозия. Третичното соматосензорно поле е разположено между първичното и вторичното поле.
Гностичните полета са:
- поле 40 на Бродман в gyrus supramarginalis е свързано със стереогнозия и фините движения на ръцете (при увреждане настъпва астереогнозия и апраксия);
- поле 39 в gyrus angularis представлява център за визуално разпознаване на предметите (увреждането му причинява зрителна агнозия);
- поле 42 в задната част на горната слепоочна гънка (gyrus temporalis superior) е център за разпознаване на звукови сигнали (при увреждане настъпва слухова агнозия).
Зрителните сензорни полета се разделят на първично и вторични. Първичното зрително поле се разполага от двете страни на sulcus calcarinus и съответства на поле 17 на Бродман. В него окончават влакната на radiatio optica (зрително излъчване), изхождащи от латералното коленчато тяло. Характерна е голямата гъстота на невроните в това поле, което съдържа около 10% от невроните на крайномозъчната кора. Вторичните зрителни полета - 18- и 19-то поле на Бродман, се намирате в съседство с първичното зрително поле. В зрителните полета се изграждат различни зрителни образи. Засягането им от болестен процес води до зрителна агнозия.
Слуховите полета са част от функционални полета в кората на крайния мозък. Те се разделят на първично, вторично и третично. Първичното слухово поле се помества в горната част на горната слепоочна гънка и съответства на поле 41. В него окончават влакната на radiatio acustica (слухово излъчване), идващи от медиалното коленчато тяло. То възприема честотата и посоката на звуковите дразнения. Вторичното слухово поле (поле 22 по Бродман) се намира под първичното и представлява асоциативно поле от II-ри порядък. Между първичното и вторично поле се намира третичното слухово поле (поле 42).
Всетибуларното поле (равновесна кора) е разположено в gyrus postcentralis и около sulcus intraperuetalis. До нея достига равновесна информация от таламуса, която служи за осъзнаване положението на тялото в пространството. При засягането й се получава нарушение на равновесието и световъртеж.
Обонятелното поле бива първично и вторично. Първичното е локализирано в gyrus ambiens и gyrus semilunaris (поле 34 по Бродман). До него достигат влакна от митралните и четковидни нервни клетки на обонятелната луковица на обонятелния мозък. Вторичното обонятелно поле се помества в предната част на парахипокампалната гънка. Тук се осъзнават мирисните дразнения. Засягането на обонятелното поле води до загуба на обонянието - ипсилатерална аносмия.
Вкусовото поле е разположено в най-долната част на gyrus postcentralis (поле 43 на Бродман). До него достигат влакна от вентрално ядро на таламуса (nucleus ventralis posteromedialis), по които се провеждат вкусови импулси.
Темпоралната речева област (на Вернике) на функционални полета в кората на крайния мозък включва поле 39, поле 40 и част от поле 42. В поле 39 се помества центъра за разпознаване на писмена реч (увреждането му причинява неспособност да се разчита писмена реч - алексия). Поле 40 е свързано с реализиране на двигателният акт на писмената реч (лезия в областта нарушава способността за писане - аграфия). В поле 42 се осъществява осъзнаването на речта (семантиката). Засягането и от патологичен процес води до т.н. сензорна афазия - пациентът чува думите, но не разбира смисълът им.
Психичната кора включва кората в предния полюс на lobus temporalis (слепоочен дял). Свързана е със съхранение и възпроизвеждане на спомени и преживявания. Развитието на обемзаемащи процеси в тази област причинява появата на слухови и зрителни халюцинации. Полета от 9-12 се намират в предната част на lobus frontalis (челния дял) и се обозначават като префронтална кора. Функцията й е свързана с регулация дълбочината на чувствата, краткосрочната памет, откриване на грешки, плавно протичане на речта, координация в изпълнението на множество задачи, вземането на решения, планирането, социални умения и пр.
В различни области на лимбичната система са локализирани зони, участващи в изпитването на емоции, способност за обучение и запаметяване на информация.
Коментари към Функционални полета в кората на крайния мозък