История на сапфира

Сапфир е скъпоценен камък, вариант на корунда. Има различни видове сапфир – зелен, индиго, жълт, бял. Най-известният е синият сапфир. Цветът му е резултат от примесите на желязо и титан.
История на сапфира
Древните гърци наричали сапфира "перлата, от сърцето на бог Аполон". Те са смятали, че когато човек носи този камък, той получава силата да разбира истините по-лесно.
Според евреите този камък дарява носителят му с мъдрост. Според легендите, плочите с 10-те божи заповеди, дадени на Мойсей са били направени от сапфир. Други легенди разказват, че древният цар на евреите Соломон притежавал пръстен със сапфир, които го дарил с мъдрост. За Авраам се разказва се е носил на врата си медальон със сапфир.
Древните перси мислели, че земята е един огромен сапфир и цвета на небето се дължи на отражението на сапфира от слънчевите лъчи.
Будистите използвали сапфира за амулет, който им помага да постигнат по-добра концентрация за провеждането на пълноценна медитация и духовно извисяване. Повече за медитацията със сапфир може да прочетете в Медитация със скъпоценни и полускъпоценни камъни
В римската църква сапфирът се използва задължително в направата на пръстени. Когато се чества приемането на нов кардинал самият папа, освен червената шапка, поставя на безименния му пръст и пръстен със сапфир.
Сапфирът се е носил от крале и кралици, защото се е смятало, че има мощни защитни сили срещу завистта и недоброжелателството на враговете им. На сапфира се приписвали и сили, които предпазвали от собствения им лош нрав, от глупостта, измамата.
Легендата за троянската Елена разказва, тя също е притежавала голям сапфир, с който се обяснявала обаятелността и привлекателността на митичната красавица.
Лечебно приложение на сапфира в миналото
В миналото сапфира се е използвал с лечебна цел като подсушаващо средство срещу нагнояващи инфекции, особено такива на очите. От сапфира се приготвяли еликсири и пасти, използвани за намазване на клепачите. Това ставало по специална технология, която в днешно време е неприложима.
Другият метод, които се използвал е чрез приготвянето на топче от направен на прах сапфир. Това топче се използвало за премахване на попаднали в окото песъчинки и комари.
Със сапфир се лекували и кървящи рани, циреи и хемороиди. За тази цел сапфирът се стривал на прах и се прибавял към мляко, топла вода, сок от лимони. Този еликсир се слагал в раната или циреят, за да се намали кървенето и раната да зарасне по-бързо. Освен това се прилагала и при кървяща язва, но в този случай същият еликсир се пиел. При кървене от носа се слагал сапфир върху носа, за да спре кървенето.
Според други древни предания, ако на повърхността на сапфира е издълбана фигурата на телец или фигура на стар мъж с брада сапфирът е протектор на лечителя, които го носи. Лечителят усъвършенствал по-лесно лечебните си сили и бил предпазен от зарази или недъзи.
Към по-нови времена сапфирът е станал символ на любов, вярност, себеотрицание в името на другия и затова много често го използват в направата на годежи пръстени.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОРГАНАЙЗЕР ЗА КОЗМЕТИКА И БИЖУТА
КОФОЛ БОНБОНИ ЗА ГЪРЛО И КАШЛИЦА МЕНТА * 12
ПРАКТИЧЕСКА АЮРВЕДА. ИЗЧЕРПАТЕЛЕН НАРЪЧНИК ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ - АЧАРЯ БАЛКРИШНА - ИЗТОК - ЗАПАД
ЛИПИД ФИТ капсули * 90 ORGANIC WELLNESS
ХИМАЛАЯ АЮРВЕДИЧЕН САПУН ЧИСТА КОЖА 125 г
НовГУГУЛ капсули * 40 DEEP AYURVEDA
СТАТИЯТА е свързана към
- Практики за ума и тялото
- Рейки, хипнотерапия и енергийна медицина
- Ритуали и обичаи против уроки
- Зеолит - изключителен минерал с лечебни свойства
- Кехлибар - древен камък с лечебни свойства
- Турмалин - лечебна сила, събрана в богатство от цветове
- Силиций и силициева вода в полза на здравето
- Цитрин - свойства и значение
- Значение и свойства на тигрово око
- Думата „Абракадабра“ - лечебно заклинание от времето на Римската империя
- Упражнения с нефритени яйца за тонус и удоволствие
- Алтернативно лечение
Коментари към История на сапфира