Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Алтернативна медицина Натурални продукти храни и пробиотици Диета GAPS или Чревен и Психологически Синдром (ЧИПС)

Диета GAPS или Чревен и Психологически Синдром (ЧИПС)

от 14 дек 2016г., обновено на 12 дек 2022г.
Автор: д-р Албена Ройдева
Диета GAPS или Чревен и Психологически Синдром (ЧИПС) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Диетата GAPS (позната у нас още като ЧИПС диета) представлява цялостен лечебен протокол, разработен от д-р Наташа Кампбел-Макбрайд, невролог и диетолог, който е специализиран в лечение на проблеми като нарушения от аутистичния спектър, дефицит на внимание и хиперактивност, диспраксия, дислексия и шизофрения чрез въздействие върху основната причина за голяма част от тях: компрометирането на здравето на червата. GAPS диетата е базирана на създадена от д-р Сидни В. Хаас (Dr. Sidney V. Haas) специфична въглехидратна диета (SCD) като естествена форма на лечение за някои хронични възпалителни заболявания на храносмилателния апарат, свързани с нарушена чревна пропускливост.

Специфична въглехидратна диета

Д-р Наташа Кампбел-МакбрайдСпецифичната въглехидратна диета (SCD) придобива огромна популярност, след като една майка Илейн Готшал (Elaine Gottschall), по образование биохимик, съобщава за, че детето й е излекувано от улцерозен колит, именно с нея. През годините, д-р Наташа Кампбел-Макбрайд провежда редица изследвания и клинични проучвания, въз основа на които прави някои промени в Специфичната въглехидратна диета (SCD) и създава нова, предназначена за терапия на стомашно-чревни заболявания и последствията от тях, наричайки я GAPS диета. Д-р Наташа Кампбел-Макбрайд насочва вниманието си към здравните нужди на своите пациенти, страдащи от различни стомашно-чревни и неврологични нарушения, свързани с нарушения баланс на бактериалната екосистема в стомашно-чревния тракт.

Въпреки че звучи странно и дори невероятно, неврологични заболявания като аутизъм могат да бъдат повлияни чрез промени в диетата. Има съобщения от родители на деца с аутизъм, че са забелязали значително отслабване на симптомите и възвръщане на способността за изразяване на емоции след придържане към диетата GAPS. Хора, страдащи от хранителна непоносимост също са докладвали подобрение.

По същество, ЧИПС (GAPS) диетата се фокусира върху премахването на храните, които са трудни за храносмилане и вредят на чревната флора, заменяйки ги с такива, които подпомагат възстановяването на чревната лигавица и функцията й. Посочена е като най-добрият лечебен протокол, тъй като включва цялостна детоксикация, съчетана с промени в диетата и добавки.

Етапи на диетата GAPS

Преминаването към GAPS диетата трябва да бъде бавно и постепенно, чрез няколко въвеждащи етапа, макар че много хора предпочитат да започнат директно с пълната диета и се връщат към тази въвеждаща фаза по-късно, когато се почувстват по-уверени. Въвеждащият режим включва 6 етапа по време на които поетапно се включват определени храни и напитки, докато се достигне до пълната диета, която позволява добавянето на повече здравословни храни, но все още не включва зърна, съдържащи скорбяла грудкови, захари (с изключение на мед) и други храни, които могат потенциално да увредят вече компрометираните черва.

Както всяка диета или протокол за изцеление, диетата GAPS е трудна – поне в началото, докато свикнете как да пазарувате, как да приготвяте храната си и как да разчитате единствено на собствените си знания и умения, тъй като най-често храната в ресторантите значително се отклонява от изискванията на диетата.

Уводен режим

Препоръчително за всеки е да не пропуска въвеждащите етапи от диетата. В зависимост от тежестта на състоянието на пациента, той може да премине по-бързо или по-бавно през този етап. Може да преминете през първия етап за един или два дни, а след това да останете по-дълго на втория. Следването на въвеждащата диета е особено важно за хората с диария или тежък запек – те намаляват симптомите бързо и ускорява оздравителния процес в храносмилателната система. Дори и за здрави хора, ако настъпи известно стомашно неразположение в началото, тези въвеждащи етапи ще спомогнат за премахване на симптомите бързо и трайно, без нужда от допълнително лечение.

Хората без сериозни храносмилателни проблеми, могат да преминат въвеждащия етап по-бързо. Въпреки това, не се изкушавайте да го пропуснете изцяло, тъй като въвеждащите стъпки ще спомогнат за оптимизиране на процеса оздравяване на червата и на останалите части на тялото.

Започвайте деня с чаша минерална или филтрирана вода. Вземете пробиотик. Уверете се, че водата е топла или със стайна температура, но не студена, тъй като тя ще влоши състоянието. Приемайте единствено и само храните, изброени в позволения списък. На този етап ще се повлияят най-драстичните симптоми като болка в корема, запек и диария. Ако въвеждането на нова храна предизвиква отново стомашно-чревни проблеми, преустановете приема и опитайте отново след седмица.

Тест за поносимост към храни

При съмнение или вероятност от алергия или непоносимост към конкретна храна, предварително се тествайте. За целта, нанесете малка част или капка от конкретната храна върху вътрешната част на китката или сгъвката на лакътя и изчакайте, докато изсъхне добре. Направете това вечерта преди лягане и оставете да престои цялата нощ. На сутринта огледайте добре мястото за реакция на непоносимост или алергия, която може да включва зачервяване, сърбеж, обрив, усещане за парене и други. Ако няма реакция, може да пристъпите към постепенното въвеждане на храната като започнете с малки количества.

Въвеждащи етапи на диетата GAPS

Етап 1

Рибен бульонБульон от месо или риба, приготвен у дома. Месните и рибните бульони осигуряват необходимите градивни елементи на бързо растящите клетки на чревната лигавица и оказват успокояващо действие върху възпалените области на червата. Това ги прави препоръчвано средство за лечение на храносмилателни смущения. Не използвайте предлаганите в търговската мрежа изсушени супи и бульони на кубчета, тъй като те съдържат много добавки и вредни съставки.

Пилешкият бульон се отличава с изключително деликатно и щадящо действие върху стомашно-чревната лигавица и затова е добре да започнете с него. За приготвяне на бульон може да използвате костите, ставите, парче месо с кост, цяло пиле, вътрешности от пиле, патица, фазани, гълъб и други меса от птици. Обезателно използвайте костите и ставите, тъй като предимно в тях се съдържат голяма част от лечебните вещества, а не толкова в мускулите и другите меки тъкани. Още по-добре би било, ако разделите наполовина тръбните кости, така че да извлечете костния мозък от тях. Поставете съставките в подходящ съд и добавете вода. Може да овкусите с естествена, необработена сол на вкус и около 1 чаена лъжичка черен пипер на зърна. След като заври, покрийте и оставете да къкри на слаб огън около 2,5-3 часа. Аналогично, може да приготвите и рибен бульон, използвайки цяла риба, глави, перки и кости. След приготвяне, прецедете през сито, за да отстраните костите и черния пипер. Всички меки тъкани и месото може да отделите и да ги добавите на по-късно, тъй като те осигуряват някои от най-полезните лечебни вещества. Може да ги запазите в хладилник най-много 7 дни или да ги замразите. Бульонът може да пиете през целия ден с храната и между храненията. Не използвайте микровълнова печка за претопляне, тъй като тя унищожава голяма част от полезните вещества. Важно е да консумирате всички мазнини попадали в бульона от костите и месото, тъй като те са необходими за оздравителния процес.

Добавете и пробиотични храни към всяка чаша бульон

Пробиотични храниПробитичните храни са важно звено от диетата още в началните й етапи. Те могат да включват храни на млечна или растителна основа. Въвеждайте пробиотичните храни бавно и постепенно, за да избегнете нежелани реакции. Започнете с 1-2 супени лъжици на ден, в продължение на 2-5 дни, след което постепенно увеличавайте с 2-3 лъжици на всеки 2 до 5 дни и следвайте този ритъм, докато не достигнете количества от няколко супени лъжици към всяка порция. Ако сте готови за въвеждане на млечни продукти, може да използвате домашно кисело мляко или кефир, но, ако се наблюдава алергия или реакция на непоносимост към млякото и млечните продукти трябва да изчакате и да използвате растителни източници. Такива са сока от домашно приготвено кисело зеле или туршия (само сока, без зеленчуците). Когато добавяте сока, бульона или супата не бива да са твърде горещи, тъй като високата температура може да унищожи полезните пробиотични бактерии.

Супа от домашен бульон от месо или риба

За приготвянето на супа, подходяща за този етап е добре да знаете някои детайли: поставете месния бульон да заври, добавете нарязаните или настъргани зеленчуци (лук, моркови, броколи, праз, карфиол, тиквички, тиква), след което оставете още 25-30 минути да къкри на по-слаб огън. Може да комбинирате зеленчуците по Ваше желание, като избягвате влакнести, като зеле и целина. След като омекнат добре зеленчуците, добавете 1-2 супени лъжици нарязан чесън, усилете отново, за да настъпи кипене, след което изключете котлона. Добавете вече отделените меки тъкани, костен мозък и меса. Ако желаете може да пасирате супата. Добавете пробиотична храна и консумирайте толкова, колкото желаете

Чай с джинджифил и мед между храненията

За да си приготвите чай, настържете една чаена лъжичка свеж корен от джинджифил и добавете вода. Поставете на котлона да заври, след което покрийте и изчакайте да къкри още 3-5 минути. Прецедете и, ако желаете, добавете малко мед на вкус.

Етап 2

Продължавайте следването на етап 1 и описаните в него компоненти, като добавите още:

Суров, органичен яйчен жълтък

Суров жълтък в яхнияЗапочнете да добавяте по един суров яйчен жълтък на ден към супата или месото, като постепенно увеличавате количеството до един жълтък на всяка порция. Жълтъците се абсорбират добре и не натоварват храносмилателната система, затова не се налага да бъде ограничен броят им. Ако имате съмнение относно проява на алергия, направете предварително тест за поносимост. След като въведете напълно яйчните жълтъци и те се понесат добре, може да включите леко сварени (рохки) цели яйца. Избирайте яйца от източник с доказано качество и сигурност!

Яхнии и гювечи с месо и зеленчуци

На този етап все още избягвайте подправките. Приготвяйте яхниите със сол и пресни билки. Важно е присъствието на високо съдържание на животински мазнини. Колкото по-пресни са те, толкова ефектът ще е по-бърз. Добавяйте пробиотични храни към всяка порция. Увеличете дневните количества на домашно кисело мляко и кефир, ако те вече са въведени в менюто. Увеличете и количеството на сока от кисело зеле или туршии.

Тук е моментът да се въведе и ферментирала риба – деликатес широко разпространен в страни като Швеция и Норвегия, но все още нехарактерен у нас. Важно е да знаете, че при неправилна подготовка и обработка, ферментиралата риба може да бъде опасна за здравето Ви!

На този етап може да се въведе и разтопено пречистено краве масло Гхи. Започва се с 1 чаена лъжичка на ден и постепенно количеството се увеличава.

Етап 3

Продължава се с всички въведени вече храни, като се добавят още:

Пюре от добре узряло авокадо. В началото по 1-3 чаени лъжички, добавени към супите, като постепенно количеството се увеличава.

Палачинки при ЧИПС диетаПалачинки. Първоначално една палачинка дневно, а впоследствие може да увеличавате бавно броя им. За палачинките ви са нужни:

  • смлени на ситно орехи, бадеми или фъстъци;
  • яйца;
  • парче прясна тиква или тиквички (обелени и пасирани);

Изпържете малки, тънки палачинки в разтопено, пречистено масло Гии или патешка мазнина, като внимавайте да не ги загаряте.

Разбити яйца смесени с разтопено масло Гхи, гъша мас или патешка мазнина. Може да поднесете с авокадо (ако се понася добре) и варени зеленчуци.

Свареният лук е много полезен за храносмилането и имунната система. Може да приготвите лука и като поставите в 3 супени лъжици разтопено масло или мазнина от патица и изсипете в него нарязан на едро лук. Покрийте и оставете да се задуши на слаб огън, докато омекне (20-30 минути).

На този етап може да въведете кисело зеле и ферментирали зеленчуци (туршия), ако вече пиете сока от тях от известно време и се понасят добре. Започнете с една малка част, веднъж на ден и постепенно увеличете до 1-2 супени лъжици на всяко хранене.

Етап 4

Всички въведени вече храни се продължават.

Месо със зеленчуциПостепенно се въвежда месо, изпечено на фурна или грил (но не пържено или на скара). Избягвайте да консумирате месо, което е загоряло или тъмнокафяво. Комбинирайте месото с варени зеленчуци, кисело зеле или туршия.

Може да започнете да добавят и по няколко капки студено пресован зехтин към ястията, като постепенно може да достигнете количество до 1-2 супени лъжици на хранене.

На този етап се въвежда и прясно изцеден сок. Най-подходящ в началото е сок от моркови. Прецедете сока добре и го пийте бавно, на малки глътки. Може да го разредите с топла вода или да добавите към него домашно кисело мляко. Започнете с една-две супени лъжици и постепенно увеличете до една пълна чаша на ден. Ако сокът от моркови се приеме добре, може постепенно да добавяте към него и други зеленчукови сокове като целина, пресни листа от мента, зелена салата и други. Зеленчуковият сок е най-добре да бъде приеман на празен стомах, сутрин или следобед.

Може да опитате да изпечете хляб от смлени на брашно бадеми или други ядки. За целта се нуждаете от:

  • брашно от смлени ядки;
  • яйца;
  • обелена и ситно нарязана прясна тиква или тиквички;
  • натурална мазнина – пречистено масло Гхи, гъша мазнина или мазнина от патица и малко сол на вкус.

Започнете с консумацията на малко количество от получения хляб и постепенно увеличете размера.

Етап 5

Варене на ябълкиАко всички въведени до този момент храни вече са приети добре, може да опитате да добавите варена ябълка под формата на ябълково пюре. За да приготвите пюрето, обелете кората и почистете от семките във вътрешността. Задушете ябълките в малко вода и малко пречистено масло докато омекнат. Може да добавите и малко картофено пюре. Ако маслото все още не е въведено, започнете с малко количество и постепенно увеличавайте.

Включете сурови зеленчуци, започвайки от по-меките и леки за храносмилане като маруля, обелена краставица. Въвеждайте по познатия вече начин – първоначално малко количество и постепенно увеличавайте. След приемане на тези зеленчуци, може да включите и пресни моркови, домати, лук, зеле и т.н.

Ако зеленчуковите сокове са приети добре, може да добавите и плодови сокове от ябълка, ананас и манго. Все още обаче не бързайте с цитрусовите.

Етап 6

Ако всички храни до момента са приети добре, включете обелени сурови ябълки. Постепенно може да въведете и други сурови плодове и малко мед.

Домашно изпечен кексНа този етап може да включите и изпечен кекс и други сладки изделия, но за подсладител използвайте сушени плодове.

Всеки човек може да преминава за различно време през този въвеждащ етап. Важно е, преди преминаване към всеки следващ етап да се изчака докато стомашно-чревната дейност се нормализира и стабилизира, без наличие на запек или диария. Някои храни могат да бъдат въведени на по-късен етап от описаните, в зависимост от индивидуалната поносимост и реакции.

След преминаване през всички етапи, въвеждане на всички храни и нормализиране на изпражненията може да преминете към пълната GAPS (ЧИПС) диета.

Пълна GAPS (ЧИПС) диета

Започнете деня с чаша минерална или филтрирана вода с добавен резен лимон. Може да изберете дали водата да е топла или студена, в зависимост от личните си предпочитания. Друг вариант за начало на деня е прясно изцеден плодов / зеленчуков сок, разреден с вода. Подходяща комбинация е 40% ябълка + 50% от моркови + 10% цвекло. Използвайте сурови плодове. Може да комбинирате съставките по желание, но е важно 50 % от него да включва съставки с лечебно действие, като морков, малко цвекло, целина, маруля, зеле, спанак, магданоз, копър, босилек, пресни листа от коприва, а останалите 50 % да са такива, които подобрят вкуса (ябълка, грозде, манго, ананас, грейпфрут). Може да комбинирате тези сокове с кисело мляко или да ги разредите с вода.

Нашите тела ежедневно преминават през различни етапи на активност и почивка, хранене и детоксикация (прочистване). Сутрин, между 4 и 10 часа, тялото е във фаза на детоксикация. Водата и прясно изцедения сок ще подпомогнат този процес. Храненето през тези часове затруднява пречистването. Затова, по-добре е закуската да бъде около 10 часа, когато тялото ви е завършил етапа на детоксикация и е готов за хранене. Обикновено на този етап започваме да чувстваме глад. Децата може да са готови за закуска по-рано от възрастните.

Закуска

Закуска GAPSЗа закуска е подходяща вариация на английска закуска, включваща варени яйца с колбаси и зеленчуци – варени или свежи под формата на салата (домати, краставици, лук и други) и/или авокадо и/или месо. Най-добре е жълтъците да са сурови, а белтъците сварени. Използвайте само натурален, студено пресован зехтин като добавка към салатата и яйцата. Добавете една супена лъжица предварително накиснати или покълнали слънчогледови/сусамови или тиквени семки към салатата.

Колбасите трябва да са приготвени от чисто мляно месо, овкусени само със сол и черен пипер. Не се допуска наличието на търговски добавки или мононатриев глутамат.

Друг вариант за закуска е авокадо с месо, риба или черупчести, сурови и варени зеленчуци, лимон и студено пресован зехтин. Поднесете с чаша топъл бульон и пробиотични храни.

Палачинки, направени от фъстъци. Особено вкусни са в комбинация с малко пречистено масло и мед или чубрица. Пасирани плодове с мед могат да бъдат отлично сладко за палачинките. Може да комбинирате с чай от лимон, джинджифил или мента.

За закуска може да консумирате и всякакви домашно приготвени тестени изделия и плодови торти.

Обяд

Домашна зеленчукова супа или яхния с домашно месо.

Авокадо с риба и зеленчуциАвокадо с месо, риба, миди и сурови или пресни зеленчуци. Използвайте зехтин с малко лимонов сок в него като дресинг. Поднесете с чаша топъл бульон.

Подходяща за обяд е и комбинация от месо/риба със зеленчуци.

Вечеря

Може да изберете всяко едно от предложенията за закуска и обяд. Завършете вечерята с чаша кисело мляко или кефир.

Съществуват много рецепти и подходящи комбинации, приложими при диетата GAPS (ЧИПС). Също така, може да използвате стари и добре познати рецепти, адаптирайки ги спрямо изискванията на режима.

Още по темата:
  • Контрол на теглото при хипотиреоидизъм Контрол на теглото при хипотиреоидизъм
  • Алтернативно лечение на анорексия Алтернативно лечение на анорексия
  • Хранене по аюрведа Хранене по аюрведа
  • Хранене според кръвната група - кръвна група 0 Хранене според кръвната група - кръвна група 0
4.8/5 5 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ГЛЮКОНОРМАЛ 100 мл
10.20лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ГЛЮКОНОРМАЛ 100 мл

НАТРОЛ АКАЙ БЕРИ DIET капсули * 60
32.50лв.

НАТРОЛ АКАЙ БЕРИ DIET капсули * 60

ТРИМАРТ ЕРИТРИТОЛ 1000 г
29.20лв.

ТРИМАРТ ЕРИТРИТОЛ 1000 г

БИОТЕЧ РЕДС прах 150 г
33.00лв.

БИОТЕЧ РЕДС прах 150 г

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ЗЕЛЕНО КАФЕ 50 мл
9.10лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ЗЕЛЕНО КАФЕ 50 мл

ТРИМАРТ АГАР АГАР 200 г
24.80лв.

ТРИМАРТ АГАР АГАР 200 г

Библиография

http://www.gapsdiet.com/
http://nourishedkitchen.com/what-is-the-gaps-diet/
https://gapsaustralia.com.au/full-gaps-diet/
http://zdraveto-dar-ot-boga.blogspot.bg/2010/12/blog-post_29.html

Коментари към Диета GAPS или Чревен и Психологически Синдром (ЧИПС)

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 26 December 2024 в 11:52

    Eli

    Дали е подходяща и с какви модификации за ГЕРБ? Благодаря!

    Здравейте! Тази диета не е подходяща при гастроезофагеална рефлуксна болест. Потърсете консултация с гастроентеролог.

  2. Eli 
    на 24 December 2024 в 22:35

    Дали е подходяща и с какви модификации за ГЕРБ? Благодаря!

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 31 January 2017 в 15:11

    Ели Тонева

    Дали диетата ГАПС може да се приложи при атрофичен гастрит и жлъчен рефлукс + ГЕРБ? (букетът от заболявания е причинен от спаднал стомах (гастроптоза)) и ако не, може ли поне да се адаптира по някакъв начин? Нужна е висококалорична и много лесно смилаема храна, но как стои въпросът със жлъчния сок?

    Здравейте! В диетата ГАПС (и особено въвеждащите етапи) присъстват храни, които може да причинят известно неразположение и стомашен дискомфорт във Вашия случай. Поради комплексния характер на състоянието Ви е добре хранителният Ви режим да бъде изготвен от специалист-диетолог след запознаване подробно с конкретните проблеми и симптоми.

  4. Ели Тонева 
    на 25 January 2017 в 10:32

    Дали диетата ГАПС може да се приложи при атрофичен гастрит и жлъчен рефлукс + ГЕРБ? (букетът от заболявания е причинен от спаднал стомах (гастроптоза)) и ако не, може ли поне да се адаптира по някакъв начин? Нужна е висококалорична и много лесно смилаема храна, но как стои въпросът със жлъчния сок?

СТАТИЯТА е свързана към

  • Натурални продукти
  • храни и пробиотици
  • Калкулатор индекс на телесната маса
  • Хранене според кръвната група - кръвна група 0
  • Лечение при панкреатит
  • Диетично хранене след вирусен хепатит
  • Лечение на анална фисура
  • Хранене според кръвната група - кръвна група А
  • Чия, чиа
  • Едномесечна диета за здравословно отслабване
  • Манголд
  • Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мед или кафява захар - кое е по-подходящо за хората на диета?

преди 136 дни, 5 часа и 52 мин.

Как да стопя паласките - диета, спорт, козметика - кое ще помогне?

преди 2220 дни, 4 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Gutscheincode 70% Rabatt [acy240173] F?r neue und bestehende Kunden

преди 33 мин.

Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] + 30% Extra-Rabatt f?r Neukunden

преди 35 мин.

Temu Gutscheincode 100€ Rabatt [acy240173] f?r die erste Bestellung

преди 45 мин.

!€!Best!€!»Temu Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" f?r Erstkunden

преди 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Строгите правила за красота на императрица Елизабет Баварска Строгите правила за красота на императрица Елизабет Баварска

Строгите правила за красота на императрица Елизабет Баварска

от 04 юни 2024г. Прочети повече
Калкулатор индекс на телесната маса Калкулатор индекс на телесната маса

Калкулатор индекс на телесната маса

от 15 фев 2024г. Прочети повече
Д-р Йосиф Димитров: Ако бебето се бави, спрете цигарите и намалете теглото с няколко килограма Д-р Йосиф Димитров: Ако бебето се бави, спрете цигарите и намалете теглото с няколко килограма

Д-р Йосиф Димитров: Ако бебето се бави, спрете цигарите и намалете теглото с няколко килограма

от 01 юни 2020г. Прочети повече
Педиатърът д-р Веселина Димова: Спазването на диета при летните ентероколити гарантира по-бързо оздравяване Педиатърът д-р Веселина Димова: Спазването на диета при летните ентероколити гарантира по-бързо оздравяване

Педиатърът д-р Веселина Димова: Спазването на диета при летните ентероколити гарантира по-бързо оздравяване

от 21 авг 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СКОТИШ ФАЙН САПУН ЗА ЛИЦЕ И БРАДА ТРЪН И ЧЕРЕН ПИПЕР 100 г

ОСТРОВИТ L - ТЕАНИН + L - ТИРОЗИН капсули * 90

ДОЗАТОР ЗА ЛЕКАРСТВА СМАРТ С ЧАСОВНИК И АЛАРМА

БИОДЕРМА КОМПЛЕКТ ФОТОДЕРМ ПЕДИАТРИКС СЛЪНЦЕЗАЩИТНО МЛЯКО SPF50+ 200 мл + ABC ДЕРМ ПОЧИСТВАЩ ГЕЛ 200 мл

БИОДЕРМА КОМПЛЕКТ ФОТОДЕРМ ПЕДИАТРИКС СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ SPF50+ 200 мл + ГЕЛ-КРЕМ ЗА СЛЕД СЛЪНЦЕ 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МОНУРАЛ гранули за перорален разтвор 3 г * 2 БЕСТА МЕД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 16:00:55

МАТСАН ДОЙЧ С ХЕМОРОИДОСАН КРЕМ 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:51:55

ПИРАЦЕТАМ AL таблетки 1200 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:50:55

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 15:50:11

ПИРАЦЕТАМ AL таблетки 1200 мг * 30

Коментар на: БЕКИ КРУМОВА от 15 май 2025г. в 15:28:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival