Повишена чувствителност на зъбите
› По-чести причини за възникване
› Какво да направим при повишена чувствителност на зъбите?
Въведение
Повишена чувствителност на зъбите представлява състояние, при което се наблюдава неприятно усещане и дискомфорт в зъбите вследствие на различни външни стимули. Повишената чувствителност на зъбите е позната още с медицинския термин “дентална хиперестезия”. Тя може да бъде временна или постоянна и да се прояви с различен интензитет - от лек дискомфорт до остра болка. В зависимост от подлежащата причина за възникване, повишената чувствителност може да засегне един или повече зъби.
Повишена чувствителност на зъбите може да се дължи на:
Болести на устната кухина - зъбен кариес, пародонтит, деминерализация на емайла, зъбен абсцес, заболявания на венците, алвеоларната пиорея, пулпит, аномалии на зъбите, амелогенезис имперфекта.
Болести на храносмилателната система - гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ).
Хормонални колебания - бременност, менопауза.
Психични и поведенчески разстройства - булимия невроза.
Други - ползване на твърда четка за зъби, използване на протези, лоша устна хигиена.
По-чести причини за възникване
Външни фактори
Повишената чувствителност на зъбите най-често възниква поради действието на външни стимули и не е свързана с наличие на патологичен процес. Факторите, които е доказано че могат да причинят дискомфорт в зъбите са:
- Студен въздух
- Горещи храни или напитки
- Студени храни или напитки
- Кисели храни или напитки
- Ползване на твърда четка за зъби
Зъбен кариес
Зъбният кариес е едно от най-често срещаните заболявания в устната кухина особено при хора, любители на сладкиши и захарни изделия. При образуване на кариес се наблюдава разрушаване на зъба с образуване на кухина в него. Това се дължи на бактериите в устната кухина, които разграждат въглехидратите и произвеждайки киселини те разрушават емайла на зъба. Когато зъбният кариес не се лекува навреме и патологичният процес се задълбочи, зъбът става по-податлив на външни стимули като горещо, студено, сладко и кисело.
» Повече информация по темата: Зъбен кариес
Бруксизъм
Състоянието, при което се наблюдава неволево стискане или скърцане със зъби се означава с медицинския термин бруксизъм. Това състояние възниква най-често нощем по време на сън, но човек може да скърца неволно със зъби и в други ситуации, свързани с висок стрес, безпокойство и тревожност. Поради повишеното механично триене на зъбните редици една и в друга е възможно бруксизмът да доведе до изтъркване на емайла и повишаване на чувствителността в зъбите. Ако състоянието не се лекува може да доведе до възникване на пукнатини в зъбите, болка при движение на челюстта, повреждане на поставени пломби и други.
Пародонтит
Пародонтитът, познат още като парадонтоза, се характеризира с наличие на хронично възпаление на венците и възникваща деструкция на костта, поддържаща зъбите (алвеоларната кост). Пародонтит най-често започва като обикновено възпаление на зъбите, наречено гингивит. Ако състоянието не бъде забелязано и не се лекува навреме, рискът гингивитът да се задълбочи и да прогресира до пародонтит се увеличава многократно. Повишената чувствителност на зъбите при пародонтозата се дължи на отдръпване на венците нагоре и оголване на зъбните корени.
» Повече информация по темата: Пародонтит
Стоматологични интервенции
След редица стоматологични интервенции чувствителността на зъбите е възможно да се повиши като неприятното усещане варира от степен на лек дискомфорт до оплакване от силни нетърпими болки. Стоматологични интервенции и процедури след които най-често пациентите се оплакват от повишена чувствително в зъбите са:
- Почистване на зъбен камък
- Избелване на зъби
- Поставяне на зъбни пломби/мостове/коронки
- Лечение на коренови канали
- Поставяне и регулиране на брекети
Кога да потърсите лекар?
Повишената чувствителност на зъбите в повечето случаи е моментно състояние и преминава без нуждата от лекарска намеса. Препоръчително е да потърсите лекар по дентална медицина, ако
- Повишената чувствителност персистира във времето
- Дискомфортът се задълбочава
- Изпитвате остра и силна болка
- Възникнат други придружаващи оплаквания - кървене от венците, зачервяване, подуване
Повишената чувствителност на зъбите може да е сигнал за подлежащи проблеми и състояние, които изискват задълбочено внимание от специалист. Стоматологът ще извърши обстоен преглед на устната кухина като е важно да уточните при какви обстоятелства възниква чувствителността в зъбите - прием на горещи или студени напитки, при миене на зъбите, по време на хранене, след сън или др. Ако имате оплаквания от болки е важно да уточните дали болката е постоянна и локализирана ли е на определено място или обхваща всички зъби.
Какво да направим при повишена чувствителност на зъбите?
- Поддържайте добра и старателна устна хигиена - извършвайте кръгови движения при миене на зъбите и не оказвайте прекален натиск.
- Използвайте пасти за чувствителни зъби - те съдържат необходими минерали и съставки, които потенциално намаляват чувствителността.
- Изберете подходяща четка за зъби - при чувствителни зъби е препоръчително да изберете четка с по-мек косъм вместо такава с твърд косъм.
- Ограничете приема на храни и напитки, които задълбочават неприятното усещане - това обикновено са прекалено горещи или студени напитки, както и сладки или кисели храни.
Лечение и прогноза
Лечението при повишена чувствителност на зъбите се извършва от стоматолог и се базира на подлещата причина и зъбният статус. Лечението може да включва поставяне на пломби или мостове, нанасяне на специални гелове с флуорид, лечение на кореновите канали, пародонтално лечение и др. Ако повишената чувствителност на зъбите се дължи на стискане или скърцане със зъби по време на сън, зъболекарят може да препоръча използване на специална шина, която може предотврати износването на зъбния емайл.
Повишената чувствителност на зъбите сама по себе си не е опасно състояние и при правилна грижа прогнозата за намаляване на чувствителността е много добра. В случаи когато чувствителните зъби са признак на стоматологичен проблем, е необходимо да се консултирате със зъболекар и да се започне необходимото лечение. Ако не се лекува подлежащата причина, чувствителността в зъбите може да се задълбочи и да хронифицира. Съществува риск да възникнат и по-сериозни усложнения като подуване, кървене, силни болки, невъзможност за говор или дъвчене, развитие на инфекциозен процес в устната кухина и други.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Повишена чувствителност на зъбите
- Болест на пародонта, неуточнена
- Гингивит и болести на пародонта
- Други изменения на венците и беззъбата алвеоларна криста
- Зъбен кариес
- Нарушение на зъбите и пародонта, неуточнено
- Наследствени нарушения на структурата на зъба, некласифицирани другаде
Продукти свързани със СИМПТОМА
ВОДА ЗА УСТА АСТЕРА CHLORHEXIDINE 300 мл
ВОДА ЗА УСТА ТЕБОДОНТ F С ФЛУОРИД И МАСЛО ОТ ЧАЕНО ДЪРВО 400 мл
ПАСТА ЗА ЗЪБИ БИОРИПЕЪР ПЛЮС ПАРОДОНТ ГЕЛ 75 мл
АНТИБАКТЕРИАЛНА МИЦЕЛАРНА ВОДА ЗА УСТА ЛАКАЛУТ ПРОТИВ ЗЪБЕН КАМЪК 500 мл
ХОМЕОПАТИЧНА ПАСТА ЗА ЗЪБИ САНТЕ СЪС СМИРНА 75 мл
АУДИРОН капки 30 мл ENERGY GROUP
Библиография
https://www.healthline.com/health/sensitive-teeth#How-is-tooth-sensitivity-treated?
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/10954-teeth-sensitivity
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/sensitive-teeth/faq-20057854#:~:text=Sensitive%20teeth%20can%20happen%20due,may%20lead%20to%20tooth%20sensitivity.
https://www.webmd.com/oral-health/tooth-sensitivity
СИМПТОМА е свързан към
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Алтернативна терапия при загуба на кост
- Широколист живовляк, Петложилка, Жилавец, Бърда
- Използвайте 5 домашни средства срещу кървенето на венците
- Златен корен, Розов златовръх, Розова родиола, Златовръх, Тибетски женшен
- Лечение при пародонтит
- Дентален център "Д-р Станков", гр. Пловдив
- Дентална клиника "АМАЙЯ" (AMAYA), гр. Пловдив
- Водно пипериче, Маясълче, Водна гъшеница, Див пипер, Пипериче, Лютивче, Папрек, Пиперика
- Използвайте солта за лек при простуда, ишиас, кръв от носа, пародонтоза и чупливи нокти
Коментари към Повишена чувствителност на зъбите