Усещане за парене на ходилата
Усещане за парене на ходилата: състояние, при което се изпитва различно по интензитет усещане за болка и парене в областта на ходилата. Засегнати могат да бъдат единият или двата долни крайника. В някои случаи паренето може да бъде толкова силно, че да попречи дори на съня. Съпровожда се още с признаци на изтръпване, скованост, нарушен баланс и координация. В зависимост от причината паренето по ходилата може да се усеща в състояние на покой или по време на движение. Може да се определи и като вид парестезия.
На какво може да се дължи?
Усещането за парене на ходилата може да бъде причинено от:
- Болести на нервната система - хронична възпалителна демиелинизираща полиневропатия, сензорна периферна невропатия, синдром на тарзалния тунел, невром на Мортън.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - подагра, нодозен полиартериит, системен лупус еритематозус.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергия към прах за пране, алергия към текстил (чорапи), отравяния с олово, арсен, талий.
- Новообразувания - множествен миелом, лимфом.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - тиреотоксикоза, захарен диабет, диабетна невропатия, недостиг на витамин В12, амилоидоза, порфирия, синдром на горещите крака.
- Болести на органите на кръвообращението - еритромелалгия, болестта на Бюргер (Buerger's disease), периферна съдова болест.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - тромбоцитопения, витамин B12-недоимъчна анемия, саркоидоза.
- Болести на храносмилателната система - чернодробна недостатъчност.
- Болести на пикочо-половата система - бъбречна недостатъчност.
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекция с ХИВ, сифилис, проказа.
- Психични и поведенчески разстройства - алкохолизъм.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект след прием на медикаменти.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене.
- Други - носене на неудобни обувки.
По-чести причини за парещо усещане на ходилата
Неудобни обувки
Тесните или неподходящи обувки могат да окажат натиск върху горната част на краката, което води до болка и дискомфорт, особено след като сте били на крак цял ден. Уверете се, че обувките Ви имат подходяща опора на свода и са правилен размер.
Напрежение на краката
Прекомерното натоварване или напрежение на мускулите и сухожилията на краката може да доведе до болка и усещане за парене. Това може да се влоши от дейности, които включват много стоене или ходене.
Невропатия
Периферната невропатия се причинява от увреждане на нерви, инервиращи долните крайници. Тя може да възникне при травма, фрактура, захарен диабет, инфекция, употреба на определени медикаменти, консумация на алкохол. Характеризира се с изменена чувствителност, усещане за болка и силно парене в областта на краката.
Диабет: Диабетната невропатия е сериозно усложнение на диабета, при което се установява увреждане на нервите - периферна невропатия. Симптомите обикновено се проявяват първо в областта на ръцете и краката. Характерни са признаци на изтръпване, болка в крака, мускулна слабост, язви.
Алкохол: Консумацията на прекомерно количество алкохол дългосрочно може да причини вид увреждане на нервите, наречено алкохолна невропатия. Симптомите включват болка, изтръпване и слабост в краката. Засегнатите хора могат да усещат също мускулна слабост, проблеми с походката, пареща болка, свръхчувствителност към болка.
Лекарства: Прием на някои лекарства може да доведе до периферна невропатия и съответно усещане за парене на ходилата. Медикаментите, за които е доказано, че участват в развитието на периферна невропатия, включват: някои лекарства за сърце, като амиодарон; химиотерапия; лекарства, използвани за лечение на ХИВ; някои антибиотици, като изониазид; антиконвулсивни лекарства; някои психотропни лекарства; имуносупресори; леводопа за лечение на болестта на Паркинсон.
Хранителен дефицит: Периферната невропатия и усещането за парене на краката, което я съпътства, могат да бъдат причинени от различни витаминни дефицити като витамин B12, фолиева киселина, витамин B6, мед, витамин Е, витамин B1.
Анемия: Анемията възниква, когато тялото няма достатъчно здрави червени кръвни клетки, предназначени да доставят кислород в тялото. Обикновено се причинява от дефицит на желязо. Въпреки че усещането за парене на ходилата не е един от най-често срещаните симптоми от хора с анемия, проучванията показват, че при липса на достатъчно желязо може да се развие периферна невропатия, която води до усещане за парене на краката.
Усложнение на стомашен байпас: В някои случаи усложненията, които възникват от операцията, могат да доведат до периферна невропатия, която води до усещане за парене на краката. Изследванията показват, че операциите за стомашен байпас (операция за отслабване) са свързани с периферна невропатия.
Кожни проблеми
Кожни заболявания като микоза на стъпалото (tinea pedis) или друга гъбична инфекция могат да причинят сърбеж, парене и дискомфорт в областта на ходилата.
Характерните симптоми на tinea pedis включват суха, лющеща се кожа или белота на стъпалата на краката, както и между пръстите на краката, но може да се усеща и парене.
Повече информация за състоянието може да прочетете в: Микоза на стъпалото МКБ B35.3
Невром на Мортън
Състоянието се характеризира с уплътняване на меките тъкани около един от нервите в областта на стъпалото, обикновено при възглавничките между 3-ти и 4-ти пръст на крака. Невромът на Мортън е възпаление на нерва, което се проявява с остра болка, парене или изтръпване в засегнатата зона. Много често състоянието се описва като стъпване върху камъче. Причината за появата на състоянието е постоянно оказван натиск в областта - неправилно позициониране на крака, повтарящи се дейности със силно въздействие (например бягане), неудобни и тесни обувки.
Изображение: Nuñez Zapata Cascianini, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Периферно съдово заболяване
Запушване на големите кръвоносни съдове в областта на крайниците, което ограничава притока на кръв към тях. Състоянието е известно като периферна артериална болест. Причина за появата му може да бъде стеноза на кръвоносните съдове, образуване на съсирек, атеросклероза. Характерни признаци са силно парещо усещане в краката, особено при ходене, мускулни крампи, промени в цвета на кожата, поява на разранявания. Засегнати могат да бъдат единият или двата крака. Симптомите обикновено се влошават при повишена активност и се подобряват след почивка.
Възпаление
Възпалителни състояния като артрит (например ревматоиден артрит) могат да причинят болка, усещане за парене и дискомфорт в ставите на краката.
Синдром на горящите крака
Състояние, при което се установява увреждане на малките нервни влакна в областта на стъпалото. Като причина за това често се посочват фактори като недостиг на витамин В, захарен диабет, хипотиреоидизъм, бъбречна недостатъчност, генетична предразположеност. Синдромът се характеризира с болка в краката и стъпалата, която се влошава през нощта. Понякога се проявява и усещане за изтръпване. В повечето случаи засегнатият участък не се установява зачервен или с повишена чувствителност.
Синдром на тарзалния тунел
Състоянието се съпровожда с усещане за болка в областта на ходилото. То е резултат от компресията оказвана върху тибиалния нерв, преминаващ през тарзалния тунел. Обикновено се засяга единият крак.
Изображение: http://www.scientificanimations.com/, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Повече информация за състоянието може да прочетете в: "Синдром на тарзалния канал".
Синдром на комплексна регионална болка (CRPS)
Синдром на комплексна регионална болка (CRPS) е състояние на хронична болка, което обикновено се развива след увреждане на нервите поради наранявания, като фрактури, навяхвания, изгаряния или порязвания. Може да се развие и след операция, ако има увреждане на нервите по време на процедурата.
CRPS е изключително болезнено състояние, което изисква ранна диагностика, намеса и физиотерапия. Болката, която се появява при хора с CRPS, обикновено се описва като парене, изтръпване или сякаш областта на тялото е силно притисната. Може да възникне във всяка част на тялото, включително краката.
Еритромелалгия
Рядко невроваскуларно нарушение, при което кръвоносните съдове биват периодично блокирани. Най-характерен симптом е зачервяването на ходилата. То се придружава от поява на оток и усещане за болка в краката.
Изображение: Drpeno, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Подробна информация за заболяването ще откриете в: Други уточнени болести на периферните съдове
Синдром на Гилен-Баре
Синдромът на Гилен-Баре е автоимунно заболяване и неврологично разстройство. Развива се, когато имунните клетки на човек атакуват по погрешка периферната нервна система, което води до увреждане на нервите.
Нещо сериозно ли е?
В повечето случаи болезнените и горещи крака не са повод за тревога. Но има няколко ситуации, в които това може да е признак за сериозно състояние като преходна исхемична атака, инсулт или кръвен съсирек (тромб).
Домашни средства за облекчаване на парене по ходилата
Важно е да се консултирате с Вашия лекар за този тип усещане. Но за временно облекчение може да направите у дома някои препоръки:
- Потопете краката си в студена вода или ледена баня за няколко минути (в случай, че нямате еритромелалгия, тъй като може да увреди кожата).
- Накиснете краката си в английска сол (в случай, че нямате диабет).
- Приемете добавка с куркума.
- Нанесете локален крем, който съдържа лидокаин или капсаицин.
- Масажирайте краката си, за да подобрите притока на кръв и циркулацията.
Кога да посетите лекар?
Потърсете спешна медицинска помощ, ако:
- усещането за парене в краката се появи внезапно, особено ако може да сте били изложени на някакъв вид токсин.
- отворената рана на крака изглежда инфектирана, особено ако имате диабет.
Запазете си час за консултация с лекар, ако:
- продължавате да изпитвате парене на ходилата по-дълго време въпреки грижите у дома.
- забележите, че симптомът става по-силен и болезнен.
- почувствате, че усещането за парене започва да се разпространява по краката.
- започнете да губите усещането в пръстите на краката.
Диагноза
При консултация лекарят ще разпита за пълната медицинска история, включително употреба на алкохол и списък с лекарства, заедно с всички настоящи симптоми и колко дълго продължават, както и ще проведе физикален преглед.
Изследванията за идентифициране на причината за парене на ходилата могат да включват електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост, кръвни тестове, анализа на урината и др.
Лечение
Лечението на паренето на ходилата зависи от подлежащата причина и може да включва по-удобни обувки, коригиращи стелки, прием на лекарства и добавки с витамините от група В и др. При силна неврологична болка може да помогне транскутанната електрическа нервна стимулация, магнитна терапия, лазерна терапия.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Усещане за парене на ходилата
Библиография
https://www.verywellhealth.com/burning-feet-5214915
https://www.healthline.com/health/burning-in-feet
https://www.mayoclinic.org/symptoms/burning-feet/basics/definition/sym-20050809
https://www.webmd.com/diabetes/burning-feet-causes-treatments
https://www.medicoverhospitals.in/articles/7-possible-causes-of-burning-sensation-in-feet
Коментари към Усещане за парене на ходилата
Елена Иванова
Здравейте! Написаното по-горе дава много информация за причините за парещи ходила. Благодаря Ви! Аз след Ковид качих доста кг и получих потъмняване на кожата педя над глезените и отгоре на ходилата. Имам разширени вени по наследство. Кр.захар ми е 5.50. Ендокринолог ми назначи глюкофаж 500 хр. Пикочна к-на имах над нормата и личният лекар ми изписа аденорик 80. Хипертонията контролирам с престилол 20-5 и амлатор. Правя студени бани в лиген, започнах с мехлем троксивазин, намаляват петната, но започна парене. Дали е от прекъсването на аденорик 80, а тромб знам, че е опасно, как да разбера?
Здравейте! Тук може да прочетете информация за симптоми на тромб: Симптоми от кръвен съсирек
Ако имате опасения относно здравословното си състояние, се консултирайте с лекаря си.
Здравейте! Написаното по-горе дава много информация за причините за парещи ходила. Благодаря Ви! Аз след Ковид качих доста кг и получих потъмняване на кожата педя над глезените и отгоре на ходилата. Имам разширени вени по наследство. Кр.захар ми е 5.50. Ендокринолог ми назначи глюкофаж 500 хр. Пикочна к-на имах над нормата и личният лекар ми изписа аденорик 80. Хипертонията контролирам с престилол 20-5 и амлатор. Правя студени бани в лиген, започнах с мехлем троксивазин, намаляват петната, но започна парене. Дали е от прекъсването на аденорик 80, а тромб знам, че е опасно, как да разбера?
Лили Иванова
Здравейте! Понякога имам болка и парене отгоре на стъпалата, особено вечер. На какво може да се дължи?
Здравейте! Има редица потенциални причини за това оплакване - от тесни и неудобни обувки, прекомерно натоварване мускулите на краката до компресия на нерв, проблеми с кръвообращението, невропатия и др.
Необходимо е да се консултирате с лекар, за да получите точна диагноза и подходящо лечение.
Здравейте! Понякога имам болка и парене отгоре на стъпалата, особено вечер. На какво може да се дължи?
Здравйте , усещам парене и топлина в стъпалата при преумора и седене повече време на крака близо по 13 - 14 часа на ден
Мариела Хасков
Здравейте,от два три месеца усещам парене в ходилата и се появяват червени петна до коленете
Здравейте! Необходимо е да се консултирате с лекар за преглед и оценка на състоянието.
Здравейте,от два три месеца усещам парене в ходилата и се появяват червени петна до коленете
ТОШКО АСЕНОВ
Извинете искам да попитам, когато се разхождам, имам чувството че стъпвам върху чакъл и ма парят ходилата. На какво се дължи това?
Здравейте! Симптомът може да се дължи на различни причини. Подробна информация може да прочетете в статията. За оценка на състоянието Ви и диагностициране е необходимо да се консултирате с лекар.
Извинете искам да попитам, когато се разхождам, имам чувството че стъпвам върху чакъл и ма парят ходилата. На какво се дължи това?
Сунай кехая
Здравейте към какав лекар да се обарна при парене на краката
Здравейте! Причината може да е неврологична, но е възможно и да е от друг произход. Най-добре е да се консултирате с личния си лекар, който въз основа на анамнезата ще Ви насочи към подходящ специалист.