Симптоми от кръвен съсирек
Въведение
Кръвният съсирек, наричан още тромб, е кръвна маса, която е коагулирана. Съсирвнето е от решаващо значение при заздравяване на рани например по кожата. То предотвратява обилното кървене. Но образуването на тромби в артерии или вени, могат да бъдат опасни и дори животозастрашаващи, ако блокират притока на кръв към важни органи, например сърцето, белите дробове и мозъка.
Начин на образуване
Кръвните съсиреци се състоят от два основни елемента: тромбоцити и фибрин. Тромбоцитите са кръвни клетки, произведени в костния мозък. При наличие на кървене, вследствие увреждане на кръвоносния съд, тромбоцитите прилепват един към друг и към съдовата стена. Фибринът образува нишка, към която се прикрепват тромбоцити и червени кръвни клетки (еритроцити).
Образуването на тромб протича в строго определена последователност, наречена триада на Вирхов:
- Увреждане на съдовата стена.
- Промени в кръвния ток - завихряне или стаза.
- Промени в състава и свойствата на кръвта.
Рискови фактори
Някои фактори излагат определени хора на по-висок риск от образуване на кръвен съсирек.
Кръвните съсиреци се образуват все по-често с напредването на възрастта.
Рисковите фактори включват още:
- Затлъстяване
- Заседнал начин на живот
- Тютюнопушене
- Бременност
- Приемане на контрацептиви
- Коронавирусна инфекция (COVID-19)
Причини
Причините за образуване на кръвен съсирек са:
- Сърдечно-съдови заболявания — хипертонична болест на сърцето, дефект на аортните дъги, атеросклерозата, бактериален ендокардит, болест на Бюргер (Buerger's disease), вродена малформация на митралната клапа.
- Заболявания на кръвта - остра левкемия, нарушения в кръвосъсирването, полицитемия вера, тромботична тромбоцитопенична пурпура.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - диабет.
- Болести на костно-мускулната система и съединителна тъкан, остеомиелит.
- Туморни образувания - бъбречноклетъчен карцином, тумор на стомаха.
- Автоимунни заболявания - лупус.
- Други - бременност, счупване на кост, приемане на контрацептиви, хирургична операция.
Най-чести причини за образуване на тромб
Атеросклероза
Атеросклерозата представлява натрупване на мазнини, холестерол и други вещества по стените на артериите. Това натрупване се нарича плака. Плаката може да доведе до стесняване на лумена на артериите, което да ограничи притока на кръв към жизненоважни органи. При разкъсване на плаката може да се образува кръвен съсирек.
Въпреки че атеросклерозата често се счита за сърдечен проблем, тя може да засегне артериите във всяка част на тялото.
COVID-19
COVID-19 представлява инфекциозно заболяване, което се предава по въздушно-капков път. Симптомите на заболяването включват треска, кашлица, главоболие, затруднено дишане и загуба на мирис и вкус.
Усложненията от COVID-19 включват пневмония, остър респираторен дистрес синдром, септичен шок, чернодробна дисфункция, остро бъбречно увреждане и мултиорганна недостатъчност. Тромботичните увреждания също са много чести и допринасят значително за смъртността от заболяването.
Имобилизация
Обездвижването е друга често срещана причина за образуване на тромб. Това включва обездвижване на крайник чрез шина или гипс, след травма или също при остро или хронично заболяване.
Наранявания и травми на долните крайници се срещат много често и във всички възрасти. Когато нараняването изисква обездвижване с гипс, шина или просто почивка на легло, това може да доведе до образуване на кръвни съсиреци в дълбоките вени на крайника, което от своя страна може да доведе до белодробна емболия.
Симптоми
Признаците и симптомите от кръвен съсирек зависят от това дали съсирекът е в артерия или вена. Значение има и в коя част на тялото се намира. Съсирек, намиращ се в артерия, води до силна болка, която се развива много бързо. При засягане на вена, болката е по-лека и се увеличава в продължение на часове или дори няколко дни.
Симптоми от кръвен съсирек, в зависимост от местоположението:
Горен или долен крайник
При образуване на кръвен съсирек в дълбоките вени на ръцете или краката, се касае за дълбока венозна тромбоза. Това е опасно състояние и е една от основните причини за белодробна емболия. Симптомите са:
- Подуване - получава се точно на мястото, където се е образувал кръвния съсирек. В някои случаи може да се подуе и целия крайник.
- Промяна в цвета на кожата - на мястото, където се е образувал кръвния съсирек, кожата може да придобие червен или синкав оттенък.
- Болка - усещането може да варира от тъпа до силна болка.
- Топла кожа - кожата около болезнените области се усеща по-топла при наличие на дълбока венозна тромбоза.
- Затруднено дишане - това е признак за откъсване на ембол от тромба и усложнение - като белодробна емболия.
- Оток - дълбоката венозна тромбоза може да причини натрупване на течност (оток) в ръката или крака, където се намира тромба.
Сърце
Кръвен съсирек, образуван в съдовете, които доставят кръв към сърцето може да доведе до сърдечен удар. Това е животозастрашаващо състояние, чиито симптоми са:
- Силна болка в гърдите, ирадираща към ръката или гърба
- Изпотяване
- Затруднено дишане
Бели дробове
Кръвен съсирек в белия дроб обикновено се причинява от дълбока венозна тромбоза на долните крайници. Откъсва се част от тромба (ембол), намиращ се в долния крайник, и се придвижва към белите дробове. Това състояние се нарича белодробна емболия и е изключително опасно. Симптомите включват:
- Затруднено дишане
- Болка в гърдите
- Кашлица
- Виене на свят
Мозък
Кръвните съсиреци в мозъка могат да бъдат причинени от мастни отлагания в стените на кръвоносните съдове, които кръвоснабдяват мозъка. По-рядко се образуват след удар. Най-отличителните симптоми са:
- Проблеми със зрението или говора
- Общо чувство на слабост
- Загуба на съзнание
Корем
Кръвни съсиреци възникват и в горна и долна мезентериална вена. Причина за това са най-често състояния като дивертикулит или чернодробно заболяване.
Най-често симптомите са:
- Гадене и повръщане
- Силна болка в корема, влошаваща се след нахранване
- Диария
- Кървави изпражнения
Бъбреци
Образуването на тромби в бъбречните съдове може да възпрепятства отстраняването на отпадните продукти от организма. Това е опасно състояние, придружаващо се от следните симптоми:
- Болки в кръста
- Кръв в урината
- Треска
- Гадене и повръщане
- Високо кръвно налягане
- Затруднено дишане
Диагноза
Използват се различни диагностични тестове за откриване на кръвни съсиреци, в зависимост от симптомите и местоположението им. Те включват:
- D-димер: Използва се за да се открие дали има анормална активност на съсирването.
- Ултразвук: Неинвазивен тест, който е много полезен за диагностициране на дълбока венозна тромбоза.
- Компютърна томография: Изследването е полезно за потвърждаване на белодробна емболия.
- Ангиография или венография: Това са катетаризационни техники, при които багрило се инжектира в кръвоносен съд при съмнение за съсирек.
Лечение
Медикаментозното лечение лежи в основата на превенцията или отстраняването на кръвните съсиреци. Най-често използваните групи лекарства са:
- Антикоагуланти - Те инхибират един или повече от факторите на кръвосъсирването, които представляват група кръвни протеини.
- Антитромбоцитни лекарства - Те се използват за намаляване на аглутинацията между тромбоцитите.
- Тромболитични лекарства - Известни са още като фибринолитични агенти. Прилагат се интравенозно за разтваряне на вече образувани кръвни съсиреци.
Изображения: freepik.com
Коментари към Симптоми от кръвен съсирек