Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Потрепване на очите

Потрепване на очите

от 11 ное 2011г., обновено на 12 авг 2024г.
Автор: Виктория Дочева
Потрепване на очите - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

› Въведение

› По-чести причини за потрепване на окото

› Кога да потърсите лекар

› Лечение

Въведение

Потрепване на очите представлява повтарящи се, принудителни и неконтролируеми мигания (потрепвания) или спазми на клепача. Обикновено тези състояния се означават като нистагъм, блефароспазъм или миокимия.

Нистагъм - представлява неволно, бързо и повтарящо се движение на очите. Обикновено движението е от единия край на окото до другия (хоризонтален нистагъм), но то също може да бъде отгоре - надолу (вертикален нистагъм) или кръгообразно (ротационен нистагъм).

Блефароспазъм - представлява принудително затваряне на клепачите, което е резултат от спазми на кръговия мускул на окото (Musculus orbicularis oculi).

Миокимия - характеризира се със спонтанни и фини контракции обикновено на мускулите на долния клепач и по-рядко с участието на горния.

»Още по темата може да намерите в: Трептене на клепача

Потрепването на очите може да се дължи на:

  • Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Бардет-Бидъл (Bardet-Biedl syndrome), синдром катаракта-интелектуален дефицит-анална атрезия-пикочни дефекти, монозомия на 8p2 хромозома, монозомия на 6p23 хромозома, монозомия на 8p21-pter хромозома, частична делеция на 18р хромозома, синдром на Крузон (Crouzon Syndrome).
  • Болести на окото и придатъците му - нарушения в зрението, вродена амавроза на Лебер (Amaurosis Congenita of Leber), дистрофия на ретината.
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - албинизъм.
  • Психични и поведенчески разстройства - алкохолизъм.
  • Болести на нервната система - множествена склероза, спазъм на лицето.
  • Новообразувания - мозъчен тумор.
  • Болести на ухото и мастоидния израстък - вестибулит.
  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - химически отравяния (манган, метан, хербицид, динитрофенол, хлороформ, сероводород, бром, метилбромид).
  • Инфекциозни и паразитни болести - болест на Кройцфелд-Якоб (Creutzfeldt-Jakob Disease).

По-чести причини за потрепване на окото

Физиологични причини

Физиологично потрепване на очите се наблюдава по време на бързата фаза на съня ( REM фаза). По време на тази фаза е характерна усилената мозъчна дейност с производство на десинхронизирани мозъчни вълни. Всички мускули в тялото са парализирани освен дихателните и очните мускули. В следствие на високата мозъчна активност в тази фаза се наблюдават бързи очни движения под затворения клепач.

Нормално потрепване на очите се наблюдава и при опит за следене на бързодвижещи се предмети, както и при състояния на умора и стрес за организма. Друга причина за възникване на спонтанни очни движения е прием на вредни субстанции (алкохол, наркотични вещества, тютюнопушене), мозъчни стимуланти и някои медикаменти (антиконвулсивни, антипсихотици, антидепресанти, антихистаминови препарти).

Вродени състояния

При редица вродени аномалии може да се наблюдават неволеви потрепвания на очите. Те се изявяват веднага след раждането или до няколко месеца след това. Обикновено са засегнати и двете очи. Нерядко се наблюдава подобряване на състоянието с възрастта. Към по-честите вродени заболявания спадат:

Вродена катаракта: състояние, при което се наблюдава потъмняване на лещата на едното око или на двете очи (тотална вродена катаракта). Това води до намаляване на зрението на детето до пълната му загуба в по-тежки случаи.

Хипоплазия на очния нерв: вродена аномалия, която се характеризира с недоразвитие на черепен нерв II, който предава визуалната информация от ретината към мозъка. Може да възникне като изолирано състояние или като част от синдром.

Вродени ретинопатии: представляват група заболявания, засягащи ретината. Срещат се най-често при недоносени деца поради недоразвития очен апарат. Към тях спадат - вродена амавроза на Leber, вродена стационарна нощна слепота, патологична пигменатция на ретината, дистрофия на ретината и др.

Мозъчни аномалии: вродените мозъчни малформации засягат функцията на мозъка и може да доведат до необичайни движения на очите. Пример за възможни аномалии на мозъка включват хидроцефалия, микроцефалия, мозъчни кисти и др.

Наследственост: в някои случаи, потрепването на очите се унаследява в поколенията. При наличие на родител страдащ от този симптом е възможно да се предаде и на детето.

Генетични мутации: синдром на Бардет-Бидъл (Bardet-Biedl syndrome), синдром катаракта-интелектуален дефицит-аналена атрезия-пикочни дефекти, монозомия на 8p2 хромозома, монозомия на 6p23 хромозома, монозомия на 8p21-pter хромозома, частична делеция на 18р хромозома, синдром на Крузон (Crouzon Syndrome).

Придобити състояния

Болести на окото и придатъците му

Нарушението на част или цяла структура от очния апарат може да доведе до спонтанни очни движения. Най-често с този симптом се проявяват заболявания като глаукома, страбизъм, дегенерация на макулата, катаракта, астигматизъм.

Болести на ендокринната система

При болести на ендокринната система в следствие на хормонален дисбаланс има възможност да се наблюдават очни трептения. Пример за това е хипертиреоидизмът (хиперфункция на щитовидната жлеза), който се изявява с изпъкване на очната ябълка (екзофталм). Това води до смущаване на очната мускулатура и последващи трептения. Други ендокринни заболявания водещи до трептене на окото са болест на Адисон, болест на Къшинг и др.

Разстройства в обмяната на веществата

Албинизмът е генетично заболяване, което се характеризира с дефицит или пълна липса на пигмента меланин в кожата, косата и очите. Меланинът има решаваща роля при развитието и функционирането на очите, особено на ретината и зрителните пътища в мозъка. Хората с албинизъм често имат очни прояви на заболяването като намалена зрителна острота и необичайни движения на очите.

Дисвитаминоза

Дисвитаминозата представлява състояние, при което се наблюдава дефицит на витамини в организма. Тя става причина за трептене на окото, когато има недоимък на витамини, които ся пряко свързани с правилното функциониране на нервите и мускулите. Недостиг на витамини от В-комплекс (например В12), витамин D и витамин E може да доведат до нервна дисфункция и в последствие до трептене на окото.

Минерални дефицити

Понижените нива на минерали имат пряка връзка с мускулните потрепвания и спазми. Недостиг на минерали се наблюдава, когато консумацията им чрез храната е недостатъчна или не могат да бъдат адекватно абсорбирани от организма. По-специално дефицитът на магнезий е отговорен за неволните контракции на мускулите, както и ниските нива на калий и калций може да имат връзка със спонтанни очни движения.

Болести на нервната система

Увреждането на централната или периферна нервна система в някои случаи се проявява с неконтролируеми потрепвания на очите. Този симптом може да се касае за наличие на подлежащо заболяване: множествена склероза, енцефалит, мозъчни тумори, енцефалопатия на Wernicke, нарушено мозъчно кръвообръщание, травма на главата и др.

Болести на вестибуларния апарат

Вестибуларният апарат е отговорен за поддържане на баланса и пространествената ориентация на организма. При нарушения във функцията или структурата му може да възникне погрешно изпращане на сигнали към мозъка относно позицията и движението на тялото. Пример за такива заболявания са: вестибулит, болест на Мениер, лабиринтит, вестибуларна мигрена и др. Освен с неволеви очни движения тези заболявания се проявяват често и със световъртеж, гадене, притъмняване пред очите.

Кога да потърсите лекар?

В повечето случаи, при единично потрепване на очите и липса на други оплаквания няма нужда от медицинска намеса. Ограничаването на стреса, преустановяването на умората и приема на вредни вещества ще доведат до подобрение и дори изчезване на симптома при липса на други подлежащи заболявания. Ако потрепването на окото продължи няколко дни или стане хронично, както и при наличие на други системни симптоми е необходима лекарска намеса. Потърсете специалист в случаи на промяна в зрението, загуба на баланс, световъртеж и чувство за влошаване на състоянието. В зависимост от оплакванията е необходимо да се извърши цялостен преглед и да се постави диагноза от офталмолог (очен лекар) или невролог.

Лечение

Основната цел на лечението е преустановяване на неволевите очни движения и подобряване на зрението. За целта могат да се използват контактни лещи и диоптрични очила за корекция на зрителната острота. Препоръчват се препарати, увеличаващи кръвния ток и съответно доставянето на хранителни вещества към окото (вазодилататори, витамини). В случаите, при които се касае за проява на друга болест, от основно значение за овладяване на симптома има лечение на подлежащото заболяване. При по-тежки случаи може да се прибегне към хирургическа интервенция за оперативно коригиране на мускулите, движещи очната ябълка.

 

Заглавно изображение: freepik.com

4.1/5 25 оценки

Заболявания при симптом Потрепване на очите

  • Албинизъм
  • Аномалии на цветното зрение
  • Артериовенозна аномалия на церебрални съдове
  • Атрезия на отворите на Magendie и Luschka
  • Болест на Creutzfeldt-Jakob
  • Болест на Hallervorden-Spatz
Всички

Библиография

https://www.nhs.uk/conditions/twitching-eyes-and-muscles/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22064-nystagmus
https://www.healthline.com/health/nystagmus
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/how-to-stop-eye-twitching?

Коментари към Потрепване на очите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Потрепване на очите
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:06
    Коментирайте "Потрепване на очите"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сълзене на очите - от студа ли е или нещо друго?

преди 1942 дни, 40 мин.

Коя книга е по-щадяща очите - хартиената или електронната?

преди 1948 дни, 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 10 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival