Аномалии на цветното зрение МКБ H53.5

Аномалиите на цветното зрение са ахроматопсия, придобита недостатъчност на цветното зрение, цветна слепота, деутераномалия, деутеранопия, протаномалия, протанопия, тританомалия, тританопия.
Ахроматопсията представлява наследствено прогресивно заболяване, което се характеризира с намалено зрение, чувствителност към светлина и липса на цветно зрение. Ахроматопсията се дължи на аномалии на ретината, които се изразяват в нарушена функция на конусите. Заболяването се унаследява по автозомно рецесивен път. Диагнозата се поставя след щателен очен лекар и тестове за изследване на цветното зрение (тест на Ишихара). Лечението на заболяването се усеществява с носенето на червени очила или лещи, което спомага за намаляване на чувствителността към светлина.
Цветната слепота (далтонизъм) е състояние, при което пациентът не е в състояние да разграничи в някаква степен, определени цветове или нюанси на цветовете. Цветната слепота не означава, че индивидът вижда само черно и бяло. Човек с цветна слепота е в състояние да вижда цветове, но не е в състояние да разграничава някои от тях. Далтонизмът е наследствено заболяване, но може да бъде причинен и от различни очни заболявания (увреждания на ретината и макулата, катаракта и други). Заболяването се дължи на нарушения във функциите на конусите, които отговарят за перцепцията на лъчи, с различна дължина на вълната. В зависимост от нарушенията се наблюдават следните видове цветна слепота:
-аномални трихромати- пациентите различават трите основни цвята (зелено, синьо, червено), но има лека промяна в чувствителността на конусите;
-дихромати- при тези пациенти се наблюдава голям дефицит или пълна липса на някои от конусите, което се изразява в неспособността за различаване на някой от основните цветове. Дихроматите биват протанопи (не различават червения цвят), деутеранопи (не различават зеления цвят) и тританопи (не различават синия цвят).
Диагнозата се поставя лесно с тестовете за цветно зрение (например тест на Ишихара). Лечението на далтонизма е консервативно и се осъществява с цветни лещи и очила.
Деутераномалията е вид далтонизъм, при който човек не може да разграничи различни нюанси на червено и зелено. Пациенти с деутераномалия могат да разграничават различни нюанси на кафяво и жълто или синьо.
Симптоми и признаци при Аномалии на цветното зрение МКБ H53.5
- Загуба на зрение
- Нистагъм
- Повишена чувствителност към светлина
- Късогледство
- Личностна промяна
- Перде на окото
Коментари към Аномалии на цветното зрение МКБ H53.5