Късогледство
Късогледство: разстройство, засягащо очите, при което близките обекти изглеждат ясни, но далечните се размиват. Това се дължи на нарушена рефракция, което означава, че светлината, попадаща в окото не се пречупва и фокусира правилно, за да се предаде ясно изображение към мозъка. Светлинните лъчи на образите се фокусират пред ретината, чувствителната към светлина част на окото, а не директно върху нея, което води до замъглено виждане. Това нарушение в зрението се означава с медицинския термин миопия.
Късогледството може да се дължи на:
- Болести на окото и придатъците му - ахроматопсия, нощна слепота.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - албинизъм, синдром на Ампола (Ampola syndrome), хипертриптофанимия, хомоцистинурия.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Алажил (Alagille Syndrome), синдром на Алпорт (Alport Syndrome), синдром на Бардет-Бийдъл (Bardet-Biedl Syndrome), хлабава кожа, синдром на Елерс-Данлос (Ehlers–Danlos syndrome), синдром на Кени-Кафи (Kenny-Caffey Syndrome), синдром на Марфан (Marfan syndrome), синдром умствена изостаналост-миопатия-нисък ръст-ендокринни разстройства, скелетна дисплазия-орофанциални аномалии.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - псевдоксантома еластикум
- Други - синдром на Вагнер (Wagner syndrome).
Заболявания при симптом Късогледство
- Epidermolysis bullosa simplex
- Incontinentia pigmenti
- Албинизъм
- Аномалии на цветното зрение
- Атрезия на отворите на Magendie и Luschka
- Атрофия на зрителния нерв
Коментари към Късогледство