Трептене на клепача
Трептене на клепача, познато още с термина миокимия (myokymia), представлява повтарящи се неволни спазми на мускулите на клепача. Потрепванията обикновено засягат горния клепач, но може да се установят и при долния. Обикновено се повтарят на няколко секунди или минути. В повечето случай потрепванията са безболезнени и безвредни, но понякога може да бъдат предупредителен знак за някакво нарушение.
На какво може да се дължи?
Трептенето на клепача е симптом, който може да се причини от фактори като:
- Стрес
- Умора
- Кофеин
- Алкохол
- Недоспиване
- Медикаменти
- Дехидратация
- Тютюнопушене
- Фоточувствителност
Трептенето на клепача в значително редки случаи може да е проява заболяване засягащо нервната, ендокринната или друга система в организма. Обикновено при тези състояния се проявяват и други симптоми, характерни за даденото заболяване.
Трептенето на клепача може да се дължи на някое от следните заболявания и състояния:
- Болести на ендокринната система - хипертиреоидизъм, болест на Адисон, болест на Къшинг
- Болести на нервната система - Множествена склероза, парализа на Бел, синдром на Мейдж, болест на Паркинсон, синдром на Турет, мозъчни тумори, травми на главата
- Болести на окото и придатъците му - нарушено зрение, блефарит (възпаление на клепача), конюктивит, кератит, глаукома, сухо око
- Разстройства на храненето, метаболизма и свързаните с тях дефицити на минерали и витамини
- Инфекциозни и паразитни болести - болест на Кройцфелд-Якоб, Herpes Simplex Virus (HSV), Varicella-Zoster Virus, Influenza Virus
По-чести причини за трептене на клепача
Изображение: Canva/Pro Content License
Стрес
В състояние на стрес, организмът отделя високи нива на кортизол и адреналин, които могат да повлияят на нервната система. При хора изложени ежедневно на интензивни нива на стрес, потрепването на окото е нормален симптом. Той възниква в следствие на високото емоционално напрежение.
Умора
Умората компрометира способността на тялото да функционира оптимално. В условия на хронична умора може да се наруши нормалната функция на мускулите, включително и на тези контролиращи движението на клепачите. Изолираната умора на очите е свързана с високо зрително натоварване. То се наблюдава при продължително взиране в компютър или друг вид техника, както и носене на неподходящи за диоптъра очила и контактни лещи. Недоспиването и липсата на качествен сън също допринасят за изява на симптома.
Кофеин
Кофеинът е стимулант, който действа на централната нервна система. Консумацията на високи дози кофеин-съдържащи напитки (кафе, чай, енергийни напитки) може да доведе до промяна във функцията на редица невротрансмитери, които регулират нормалното свиване на клепачите. Приемът на редица други стимуланти на нервната система като никотин, амфетамини, кокаин също увеличава риска от потрепване на клепача.
Алкохол
Редовната консумация на алкохол е свързана с редица нарушения в организма. Алкохолът е депресант, който нарушава баланса на невротрансмитери в централната нервна система. Това води до чести мускулни спазми и потрепвания, включително и на клепачите. Алкохолът може да наруши качеството на съня и да допринесе до умора, които също спадат към потенциалните рискови фактори.
Недоспиване
Хроничната липса на сън е много вероятна причина за потрепване на клепача. Това е един от начините на организма да сигнализира, че количеството на съня е недостатъчно. Липсата на качествен сън води до невъзможност до напълно отпускане на кръглия мускул на окото и съответно възникване на мускулен спазъм. Той може да е придружен със замъглено зрение, тъмни кръгове под очите, намалена слъзна секреция и др.
Страничен ефект на лекарство
Трептенето на клепача може да се дължи на прием на определени лекарства или комбинации от лекарства. Най-често това са медикаменти, повлияващи централната нервна система. Пример за такива са лекарства от групата на антипсихотици, антидепресанти, антиепилептични лекарства, антихистаминови препарати, диуретици, кортикостероиди и др.
Дехидратация
Недостатъчния прием на течности и последващата дехидратация също спадат към фактори повишаващи риск от трептене на окото. Поради настъпващия дисбаланс на електролити и минерали в организма се увеличава възможността за внезапни мускулни спазми.
Тютюнопушене
Пушенето на цигари води до въвеждане на редица различни токсини в тялото, които имат негативен ефект върху цялостното състояние на организма. Никотинът, компонент на цигарите, е стимулант, който може да увеличи мускулното напрежение значително. Тютюнопушенето освен със стимулиращия ефект на никотина, води до трептене на клепача и поради нарушение на очното кръвообръщение.
Фоточувствителност
Излагането на ярка светлина може внезапно да предизвика или да влоши вече възникнало трептене на клепача. Чувствителността към светлината обикновено причинява присвиване и прекомерно мигане при повечето индивиди, но при някои може прекомерно да се напрегнат мускулите около очите, причинявайки потрепване.
Какво да направите при трептене на клепача?
Ако трептенето на клепача не е придружено от други оплаквания, то често се повлиява от промени в начина на живот, които включват:
- Редуциране на стреса
- Пълноценен сън и почивка
- Повишен прием на течности
- Топли компреси върху окото
- Намален прием на алкохол, кофеин и други стимуланти
- Здравословно хранене и набавяне на нужните витамини и минерали
Кога да потърсите лекар?
При неефективност на горните методи, изява на нови симптоми и влошаване на състоянието е добре да се обърнете към специалист, който да изготви индивидуален план за лечение. Възможно е то да включва лекарства, капки за очи, инжекции с ботулинов токсин, хирургично лечение.
Опасно ли е трептенето на клепача?
В повечето случаи трептенето на клепача е доброкачествено и самоограничаващо се състояние, което не представлява сериозна заплаха. То се среща сравнително често като единично трептене на клепача и обикновено преминава от само себе си. От съществено значение е да се потърси медицинска помощ, ако се забележат промени в честотата и тежестта на потрепванията, както и при поява на нови симптоми, свързани със зрението или други системи. Въпреки, че трептенето на клепача само по себе си не е опасно, то може да придружава по-сериозно медицинско състояние, изискващо лекарска намеса.
Заглавно изображение: freepik.com
Как да спрем трептенето на клепача - видео
Заболявания при симптом Трептене на клепача
- Блефароспазъм
- Вродена глаукома
- Вродени аномалии на corpus callosum
- Други вродени аномалии на предния сегмент на окото
- Идиопатична фамилна дистония
- Клоничен хемифациален спазъм
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17663-eye-twitching
https://www.nytimes.com/article/twitching-eyelid.html
https://www.cnet.com/health/personal-care/sleep-and-eye-health-how-lack-of-sleep-affects-your-eyes/
https://www.webmd.com/eye-health/what-to-know-about-eyelid-twitching
https://www.oscarwylee.com.au/glasses/eye/twitching-definition
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3354836/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/eye-twitching
Коментари към Трептене на клепача