Подуване на шията
Подуване на шията: поява локализирано образувание или оток, резултат от натрупване на течност в тъканите, в областта на врата. Подутината може да е с различни размери, с твърда или мека консистенция. При допир е възможно да бъде съпровождана и от усещане за болка. В повечето случаи състоянието не е сериозно.
Подуването на шията може да бъде предизвикано:
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - увеличени лимфни възли.
- Инфекциозни и паразитни болести - настинка, инфекциозна мононуклеоза, стрептококова инфекция в гърлото, сифилис, туберкулоза, актиномикоза, паротит, дифтерия.
- Болести на дихателната система - инфекции на горните дихателни пътища, възпалено гърло, възпаление на лигавицата на околоносните кухини.
- Болести на ухото и мастоидния израстък - инфекция на ушите.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - кожна инфекция, себацейна киста, карбункул, абсцес.
- Болести на храносмилателната система - стоматологични проблеми.
- Новообразувания - болест на Ходжкин (Hodgkin's disease), липом, карцином на ларинкса, карцином на трахеята, карцином на хранопровода, карцином на щитовидната жлеза, лимфом, атером.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - тиреоглосална киста, ларингоцеле, шийно ребро.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергична реакция, травматичен подкожен емфизем.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти (пеницилин).
По-чести причини за подуване на шията
Инфекциозна мононуклеоза
Заболяването се причинява от вируса на Епщайн-Бар (EBV). Среща се често при ученици в гимназиална възраст. Симптомите включват треска, подути лимфни възли, болки в гърлото, главоболие, умора, нощно изпотяване, болки по тялото. Симптоматиката може да продължи до 2 месеца.
Повече за състоянието ще откриете в темата: "Инфекциозна мононуклеоза МКБ B27".
Възли на щитовидната жлеза
Представляват твърди или изпълнени с течност бучки (тиреоидни нодули), които се образуват в щитовидната жлеза. По-голямата част от тях не са сериозни и не причиняват симптоми. Дори няма да разберете за съществуването им, докато лекаря не ги установи при рутинен медицински преглед. В някои от случаите възлите на щитовидната жлеза могат да нараснат, да станат видими и да затруднят преглъщането и дишането. В редки случаи са признак на раково или автоимунно заболяване.
Гуша
Необичайно уголемяване на щитовидната жлеза. То може да е свързано с хормонални промени. Най-честата причина за проявата на гуша в световен мащаб е липсата на йод. Състоянието може да се прояви с признаци като кашлица, затруднено преглъщане, затруднено дишане, дрезгав глас и други.
Допълнителна информация за заболяването в темата: "Нетоксична гуша, неуточнена МКБ E04.9".
Тонзилит
Възпаление на сливиците, което може да бъде предизвикано от вирус или бактерия. Симптомите включват болки в гърлото, затруднено преглъщане, висока температура, втрисане, главоболие, лош дъх. Възможно е също да се проявят бели или жълтеникави петна по тонзилите.
Повече за това състояние ще прочетете в темата: "Остър тонзилит, неуточнен МКБ J03.9".
Подути лимфни възли
Лимфните възли се подуват в отговор на инфекция, стрес, прием на медикаменти или автоимунно заболяване. Те помагат на тялото да се пребори с инфекции и да атакува злокачествени клетки. При разболяване се уголемени, чувствителни при допир, дори болезнени. В зависимост от състоянието могат да се засегнат лимфни възли в различни части на тялото (под челюстта, подмишниците, отстрани на шията, в областта на слабините). Лимфните възли се считат за подути, когато размерите им са по-големи от 1-2 см.
Още за уголемяването на лимфните възли може да научите в: "Подути лимфни възли на врата".
Фарингит
Възпаление в задната част на гърлото, причинено от бактериална или вирусна инфекция. Най-често причинителите са: стрептококи от група А, аденовируси, грипни вируси, риновируси, респираторен синцитиален вирус. Характерни признаци са дразнене в гърлото, болезненост, затруднено преглъщане, треска, запушен нос, подути лимфни възли, кашлица, умора и други.
Повече за заболяването може да прочетете в: "Остър фарингит, неуточнен МКБ J02.9".
Кога да посетите лекар?
Добре е още при първите симптоми да потърсите лекар за преглед и консултация. Диагнозата ще бъде поставена на базата на оплакванията, физическия преглед и допълнителни изследвания (ако са необходими такива). Най-често се назначават:
- кръвни изследвания;
- рентгенография;
- ултразвук на шията;
- ядрено-магнитен резонанс на глава и шия.
Вариантите за лечение зависят от причината за появата на подуване в областта на шията (антибиотици, хирургична процедура, лъчетерапия, химиотерапия).
Заболявания при симптом Подуване на шията
- Болест на тимуса, неуточнена
- Бронх или бял дроб, с неуточнена локализация
- Генерализирано увеличение на лимфните възли
- Дифтерия
- Дифузна (ендемична) гуша, свързана с йоден недоимък
- Други бактериални болести, некласифицирани другаде
Библиография
https://www.healthline.com/health/neck-lump
Коментари към Подуване на шията