Болест на тимуса, неуточнена МКБ E32.9
Тимусната жлеза е малък орган зад гръдната кост, който играе важна функция както в имунната система, така и в ендокринната система. Въпреки че тимусът започва да атрофира по време на пубертета, ефектът му при "обучението" на Т-лимфоцитите за борба с инфекциите и дори рака продължава цял живот.
Тимусната жлеза е голяма при кърмачета, но след раждането тя расте и достига максималния си размер през пубертета. След пубертета тимусната жлеза се свива и до голяма степен се замества с мазнини.
Жлезата е много малка при възрастни хора, но понякога може да атрофира преждевременно в отговор на силен стрес. Терминът, за описание на атрофията на тимусната жлеза с възрастта, е „инволюция на тимуса“.
Към болест на тимуса, неуточнена спадат всички заболявания на тимусната жлеза, които не са включени в следните статии:
Етиология
Причините за болест на тимуса, неуточнена остават неизяснени. Възможно е някои от следните рискови фактори да играят роля при появата на заболяването:
- Миастения гравис е автоимунно заболяване, което кара имунната система на организма да произвежда антитела, които блокират или променят някои от нервните сигнали към мускулите, причинявайки слабост.
- Чистата аплазия на червените клетки е, когато костният мозък не произвежда достатъчно червени кръвни клетки, което причинява анемия.
- Хипогамаглоглобулинемията е, когато тялото няма достатъчно В-клетки. Това причинява ниско ниво на гама глобулини в кръвта. Гама глобулините обикновено се борят с инфекциите.
Клинична картина
Клинично заболяването обикновено има бедна клинична симптоматика. Могат да се наблюдават различни симптоми асоциирани с компресията, която оказва жлезата над околните тъкани и структури. Други симптоми, които могат да се наблюдават се дължат на основното заболяване.
Диагноза и лечение
За диагнозата болест на тимуса, неуточнена значение имат лабораторните изследвания, както и различни образни изследвания като рентгенография на гръден кош, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
Лечението на заболяването е различно в зависимост от състоянието. Обикновено се прибягва към оперативна интервенция.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Болест на тимуса, неуточнена МКБ E32.9
ВсичкиБиблиография
https://www.verywellhealth.com/thymus-gland-overview-4582270
https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/604351
https://www.cancer.ca/en/cancer-information/cancer-type/thymus/risks/?region=on
https://www.endocrineweb.com/endocrinology/overview-thymus
Коментари към Болест на тимуса, неуточнена МКБ E32.9