Подути лимфни възли на врата
Подути лимфни възли на врата: уголемяване на лимфните възли разположени в областта на шията.
Лимфните възли са малки бобовидни органи, свързани с лимфни канали и разположени по цялото тяло. Те са важна част от имунната система, тъй като действат като "филтри", които улавят чужди частици и ракови клетки.
Нормално те са с големина на грахово зърно, но при определени условия (инфекции, ракови заболявания) могат да увеличат размерите си. При уголемяване на лимфните възли в областта на шията може да ги усетите като кръгли или овални подутини с плътна консистенция. Състоянието се съпровожда с повишена чувствителност или усещане за болка в засегнатата област.
На какво могат да се дължат?
Подутите лимфни възли на врата могат да се дължат на:
- Инфекциозни и паразитни заболявания - токсоплазмоза, сифилис, болест на котешкото одраскване, инфлуенца, ХИВ инфекция, туберкулоза, инфекциозна мононуклеоза, рубеола, дифтерия, бубонна чума, СПИН, вирус на Епщайн-Бар (Epstein-Barr virus), цитомегаловирусна инфекция, варицела-зостер.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергия.
- Болести на ухото и мастоидния израстък - инфекция на ушите.
- Болести на храносмилателната система - гингивит, инфекция на зъбите.
- Новообразувания - болест на Ходжкин (Hodgkin's disease), метастази на рак, неходжкинов лимфом (Non-Hodgkin lymphoma), рак на устата, рак на ларинкса, атером, лимфом, левкемия.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматоиден артрит, болест на Кавазаки (Kawasaki disease), ювенилен хроничен артрит, системен лупус еритематозус.
- Болести на дихателната система - тонзилит, перитонзиларен абсцес, синузит, епиглотитис, инфекция на горни дихателни пътища, настинка, стрептокок в гърлото, остър фарингит.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - акне, импетиго.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - подути лимфни възли.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - саркоидоза.
Изображение: freepik.com
Най-честите причини за подуване на лимфните възли
Стрептокок в гърлото или стрептококов фарингит
Това е една от най-честите бактериални инфекции, засягащи гърлото. Тя се причинява от стрептокок от група А. Характеризира се със силно зачервено гърло, възпаление на сливиците с наличие на гной по тях, болка при преглъщане, треска, подуване на лимфни възли в областта на шията. Може да се придружава също така от главоболие, гадене, повръщане и коремна болка, особено при децата. В някои случаи се проявява и обрив.
Изображение: James Heilman, MD, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Повече информация за заболяването в темата: "Стрептококов фарингит".
Инфекции на ушите
Причината за инфекция на ушите също най-често е бактериална или вирусна. Засягат се средното и вътрешното ухо. Характерно е усещането за болка, натрупване на течност в средното ухо и намален слух. Понякога се проявяват още висока температура, загуба на баланс, главоболие, загуба на апетит.
Абсцес на зъб
Образуване на джоб около зъба, който е изпълнен с гнойна материя. Причината най-често е бактериална инфекция. Характерни признаци са тежка и пулсираща болка, която може да се излъчва към челюстта, шията или ухото; повишена чувствителност при натиск по време на дъвчене; треска, оток на лицето или бузата; подуване на лимфни възли в областта на шията; неприятна миризма от устата.
Изображение: Damdent, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Мононуклеоза
Позната още като болест на целувката. Това е така, тъй като вируса се предава чрез слюнката. Инфекцията може да бъде предадена при кашлица, кихане, ползване на общи прибори. Признаците при това заболяване включват: умора, възпалено гърло, треска, подути шийни лимфни възли, главоболие, обрив, възпаление на сливиците.
Още информация за състоянието ще откриете в: "Инфекциозна мононуклеоза".
Ракови заболявания
Лимфом - раково заболяване, което засяга клетките на имунната система (лимфоцити). Има много видове лимфоми. Основните подтипове са лимфом на Ходжкин (Hodgkin's lymphoma) и неходжкинов лимфом. Признаците, които се проявяват, включват безболезнено подуване на лимфните възли в областта на шията, подмишниците или слабините, умора, треска, нощни изпотявани, недостиг на въздух, загуба на тегло.
Повече информация може да прочетете в темата: Злокачествени новообразувания на лимфната, кръвотворната и сродните им тъкани МКБ C81-C96
Левкемия - рак на кръвообразуващата тъкан на тялото, включително костния мозък и лимфната система. При левкемията обикновено са засегнати белите кръвни клетки - костният мозък произвежда необичайни клетки, които не могат да функционират нормално. Признаците при левкемия са: умора и слабост, чести инфекции, треска и студени тръпки, отслабване, подути лимфни възли, увеличен черен дроб и далак, повтарящи се кръвоизливи, изпотяване през нощта и други.
Допълнителна информация за състоянието в раздел заболявания "Левкемия, неуточнена МКБ C95.9".
Кога да потърсите медицинска помощ
Незабавно се свържете с вашия лекуващ лекар, ако:
- отокът и болката се влошат;
- установите лимфния възел по-мек в средата;
- започне секреция от лимфния възел;
- имате проблем с дишането и преглъщането;
- имате висока температура (над 38°С).
Диагноза
Необходим е задълбочен преглед, за да бъде уточнена причината за възпалението на лимфните възли. Той може да включва: изследване на устна кухина и фаринкс, отоскопия, назоендоскопия. При необходимост може да се наложи извършването на преглед на гърдите и корема. Могат да се използват и други диагностични методи като:
- ултразвук - при това изследване с помощта на звукови вълни се създава изображение на шията и лимфните възли върху монитор. Този метод е неинвазивен, безболезнен и не включва йонизираща радиация;
- компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс - при това изследване ще легнете на легло, което ще премине през скенер. Отново се получава изображение, което ще спомогне за поставянето на диагноза. При компютърната томография, обаче, се използва йонизиращо лъчение, докато при ядреномагнитния резонанс се използва магнитно поле и радиочестотни вълни;
- биопсия - при този метод на изследване с помощта на малка игла се преминава през лимфния възел и се аспирират клетки за изследване. Тези клетки се поставят върху стъкълце, което се оцветява по определен начин и бива анализирано от цитолог.
Домашни грижи
- Направете горещ компрес, като намокрите хавлия с топла вода. Поставете компреса върху областта на възпалението, докато изстине. Повтаряйте това в продължение на 20 минути. Използвайте компреса 3 пъти на ден през първите 3 дни или докато болката започне да се подобрява. Топлината ще доведе до по-голям кръвен поток в района и ще ускори лечебния процес.
- Можете да използвате ацетаминофен или ибупрофен, за да контролирате болката и повишената температура, освен ако не е предписан друг медикамент. Не използвайте ибупрофен при деца на възраст под 6 месеца. Ако имате хронично чернодробно или бъбречно заболяване, говорете с лекуващия лекар преди прием на тези лекарства. Също така се консултирайте, ако сте имали стомашна язва или гастроинтестинално кървене. Не давайте аспирин на лица под 18-годишна възраст! Това може да причини тежко увреждане на черния дроб!
Заглавно изображение:Coronation Dental Specialty Group, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Заболявания при симптом Подути лимфни възли на врата
- Амилоидоза
- Болест на Хочкин
- Бубонна чума
- Вирусен фарингоконюнктивит
- Дифтерия
- Дифузен нехочкинов лимфом
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/swollen-lymph-nodes/symptoms-causes/syc-20353902
https://www.healthline.com/health/swollen-lymph-nodes#causes
https://www.medicinenet.com/swollen_lymph_nodes/article.htm#common_locations_of_swollen_lymph_nodes
Коментари към Подути лимфни възли на врата
Кристияна Димитрова
Здравейте, на какъв лекар трябва да се отиде? Приятеля ми има и от двете страни под ушите подути лимфни възли, които са безболезнени.
Здравейте! Препоръчително е да се консултира с личния лекар, който въз основа на анамнеза и преглед ще препрати към специалист.
Здравейте, на какъв лекар трябва да се отиде? Приятеля ми има и от двете страни под ушите подути лимфни възли, които са безболезнени.
Гергана Бояджиева
Здравейте! Прекарах много тежка ангина, имах зачервено гърло, силни болки и т.н. Пих антибиотик и се излекувах. След три дни обаче получих парене, болка и лек оток в областа на шията отпред. Така вече съм трети ден. Възможно ли е това да е възпален лимфен възел, и ако е, кога е нормално болката и отока да спаднат? Тъй като съм в чужбина, а и предстоят празници, питам вас за информация! Благодаря ви предварително от сърце! Светли празнични дни!
Здравейте! Необходимо е да се консултирате с лекар за преглед и оценка на състоянието. Чрез преглед (палпация) ще може да определи локализацията на подуването и дали се касае за лимфен възел. Светли празници!
Здравейте! Прекарах много тежка ангина, имах зачервено гърло, силни болки и т.н. Пих антибиотик и се излекувах. След три дни обаче получих парене, болка и лек оток в областа на шията отпред. Така вече съм трети ден. Възможно ли е това да е възпален лимфен възел, и ако е, кога е нормално болката и отока да спаднат? Тъй като съм в чужбина, а и предстоят празници, питам вас за информация! Благодаря ви предварително от сърце! Светли празнични дни!