Нисък HDL холестерол
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Нисък добър (HDL) холестерол представлява състояние, което се характеризира с понижени стойности на липопротеините с висока плътност или така наречения "добър" холестерол. Ниските стойности на HDL холестерол са свързани с повишен риск от развитие на атеросклероза и възникване на сърдечно-съдови инциденти.
Холестеролът се транспортира в кръвния поток чрез липопротеини, които се разделят в няколко класа в зависимост от тяхната плътност и функцията, която изпълняват. Основните видове липопротеини са HDL - липопротеини с висока плътност (High Density Lipoprotein) и LDL - липопротеини с ниска плътност (Low Density Lipoprotein). LDL холестеролът е познат като “лош” холестерол поради склонността му да се отлага по стените на кръвоносните съдове, докато HDL холестеролът е известен като “добър” холестерол, тъй като участва в процеса на отстраняване на холестерол от кръвоносните съдове и пренасянето му до черния дроб.
Нисък добър (HDL) холестерол може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, метаболитен синдром, затлъстяване, хипотиреоидизъм, тиреоидит на Хашимото.
- Болести на храносмилателната система - първичен билиарен холангит.
- Болести на пикочо-половата система - поликистоза на яйчниците, хронична бъбречна недостатъчност, бъбречна поликистоза.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - болест на Танжер (Tangier), фамилна хипоалфалипопротеинемия, дефицит на ApoA1, дефицит на лецитин-холестерол ацилтрансфераза (LCAT), фамилна комбинирана хиполипидемия.
- Бременност и послеродов период - бременност.
- Други - злоупотреба с алкохол, тютюнопушене, липса на физическа активност, прием на някои медикаменти.
По-чести причини за възникване
Начин на живот
Начинът на живот има съществена роля в липидния метаболизъм и поддържането на нормални стойности на добрия холестерол. Ниски нива на HDL холестерол се свързват най-често с някои от следните фактори:
- Нездравословно хранене: Хранителните навици имат пряко въздействие върху липидния профил на индивида, включително и върху нивата на HDL холестерола. Консумацията на храни с високо съдържание на наситени мазнини и рафинирани захари може да доведе до потискане синтеза на добрия HDL холестерол и намаляване на стойностите му в кръвта.
- Тютюнопушене: Никотинът и другите токсични вещества, които присъстват в цигарения дим, са едни от най-мощните фактори, водещи до ниски нива на добрия холестерол. Те имат директен токсичен ефект върху липопротеините, тъй като увреждат структурата им и променят метаболизма на липидите.
- Намалена физическа активност: Редовното движение и извършване на аеробни упражнения имат благоприятен ефект върху нивата на HDL холестерола и цялостната сърдечно-съдова система. Заседналият начин на живот, както и наднорменото тегло се свързват с по-ниски стойности на добър (HDL) холестерол.
Метаболитен синдром
Това е състояние, което се характеризира със съвкупност от рискови фактори и признаци, увеличаващи възможността за развитие на някои заболявания като например - захарен диабет, сърдечно-съдови болести, синдром на поликистозни яйчници и др. Ниският HDL холестерол е един от ключовите признаци на метаболитния синдром. Другите компоненти на метаболитния синдром включват абдоминално затлъстяване, висока кръвна захар, високо кръвно налягане, повишени триглицериди и др.
Повече информация по темата: Метаболитен синдром
Захарен диабет
Ниски стойности на добър (HDL) холестерол се наблюдават често при болни, страдащи от захарен диабет, особено тип 2. Поради метаболитните нарушения, характерни за това състояние, клетките стават по-малко чувствителни към инсулина и се развива така наречената инсулинова резистентност. В резултат на това, хронично високите нива на кръвна захар потискат синтеза и увеличават разграждането на HDL холестерола.
Повече информация по темата: Захарен диабет
Прием на медикаменти
Съществуват някои лекарства, които могат да доведат до понижение в нивата на добрия холестерол. В повечето случаи това са медикаменти, които се предписани по повод друго заболяване, но като страничен ефект водят до понижение в стойностите на HDL холестерола. Пример за такива лекарства са:
Симптоми
Ниските стойности на добрия HDL холестерол в повечето случаи не предизвикват специфични симптоми сами по себе си. Тъй като HDL холестеролът играе ключова роля в поддържане здравето на сърдечно съдовата система, ниските нива в кръвта се свързват с повишен риск от развитие на атеросклероза. Това представлява процес, който води до натрупване на холестерол, липиди и други компоненти във вътрешния слой на артериална стена, в резултат на което се формира атеросклеротична плака. С развитие на атеросклеротичния процес, луменът на кръвоносните съдове постепенно се стеснява, което води до ограничение на кръвния поток към сърцето и останалите органи.
Повече информация по темата: Атеросклероза
В началото атеросклерозата е безсимптомна, но с напредване на времето и разрастване на атеросклеротичните плаки, могат да се развият симптоми като:
- Задух
- Умора
- Слабост
- Болка в гърдите
- Замайване
- Сърцебиене
Ниският HDL холестерол и напредващ атеросклеротичен процес увеличават значително риска от развитие на сърдечно-съдови инциденти като инфаркт и инсулт. Понижение в нивата на добрия холестерол увеличават и вероятността за развитие на периферна съдова болест. Това е състояние, което се характеризира със стесняване в лумена на артериите, които кръвоснабдяват крайниците. В резултат на това се наблюдават редица оплаквания, възникващи предимно при извършване на физическа активност. Те включват:
- Схващане и болка в крайниците
- Суха и лющеща се кожа на крайниците
- Бавно и трудно зарастване на рани
- Студенина и изтръпване на крайниците
Диагноза
Установяването на нисък HDL холестерол се извършва чрез лабораторни изследвания и по-специално - лабораторно изследване на липиден профил. Това представлява кръвен тест за измерване на няколко компонента, в това число:
- Общ холестерол
- Триглицериди
- HDL холестерол
- LDL холестерол
Нивата на HDL холестерола зависят от възрастта и пола на пациента. За нисък добър (HDL) холестерол се счита, когато стойностите са:
След установяване на ниски стойности на добрия холестерол е важно да се консултирате с лекар, за да се установи подлежащата причина и да се назначат допълнителни изследвания при необходимост.
Лечение
При диагностициране на нисък добър (HDL) холестерол първата стъпка за лечение включва промяна в начина на живот. Съществуват някои методи, които целят повишаване на HDL и намаляване на сърдечно-съдовия риск. Те включват:
- Здравословно хранене
- Редовна физическа активност
- Отказ от тютюнопушене
- Контролиране на теглото
- Намаляване на стреса
При някои пациенти, особено тези с висок сърдечно-съдов риск или други съпътстващи заболявания, промяната в начина на живот и диетата може да не е достатъчна. В тези случаи може да се наложи медикаментозна терапия за повишаване на HDL холестерола. Най-употребявани с тази цел лекарства са статините. За тях е доказано, че ефективно намаляват нивата на лошия LDL холестерол, както и могат да повишат HDL холестерола. В някои случаи, лекарят може да назначи допълнителни лекарства като ниацин или фибрати в комбинация със статините, с цел намаляване на риска от сърдечно-съдови инциденти.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Нисък HDL холестерол
Продукти свързани със СИМПТОМА
РИБЕНО МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 1000 мг * 180 GNC
ОМЕГА - 3 - 6 - 9 ЛЕНЕНО МАСЛО капсули * 180 SANCT BERNHARD
НАУ ФУДС ЛЕНЕНО МАСЛО дражета 1000 мг * 120
ПЮРВИТАЛ АНТИХОЛЕСТЕРОЛ капсули * 50
МАГНАЛАБС ЛИПОНИЛ МАКС капсули * 30
БИОХЕРБА ГЛЮКОМАНАН капсули 560 мг. * 100
Библиография
https://www.verywellhealth.com/low-hdl-symptoms-signs-symptoms-and-complications
https://www.webmd.com/cholesterol-management/hdl-cholesterol-the-good-cholesterol
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/hdl-cholesterol
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24395-hdl-cholesterol
СИМПТОМА е свързан към
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Висок холестерол
- Висок HDL холестерол
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Повишено ниво на VLDL-холестерол
- Изследване на триглицериди и холестерол
- Намалете вредния холестерол със смокини и натурален ябълков оцет
- Храни, които понижават холестерола
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- Свинско месо – хранителен състав, ползи и вреди за здравето
Коментари към Нисък HDL холестерол