Непоносимост към топлина
Непоносимостта към топлина е състояние, при които се установява непоносимост към температурни промени, особено към топлина. Обикновено тази непоносимост е признак на ендокринно заболявания, прием лекарства или други медицински състояния, а не толкова на прекален престой прекаран на открито в горещо и влажно време.
Непоносимостта към топлина може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - тиреотоксикоза, хипертиреоидизъм, синдром на Андре (Andrade's syndrome).
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - прием на амфетамини, антихолинергици, лечение с метадон.
- Болести на пикочо-половата система - менопауза.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Психични и поведенчески разстройства - силно безпокойство.
- Болести на нервната система - множествена склероза, дизавтономия.
- Новообразувания - тумори на хипоталамуса, рак на щитовидната жлеза.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - ламеларна ихтиоза, ектодермална дисплазия (анхидротична) , синдром на Хай-Уелс (Hay-Wells Syndrome).
- Други - прием на кофеин.
По-чести причини за непоносимост към топлина
Хипертиреоидизъм
Хипертиреоидизмът (още наричан тиреотоксикоза) дефинира повишение във функцията на щитовидната жлеза, в следствие на което тироидните хормони Т3 (трийодтиронин) и Т4 (тироксин) са с увеличена концентрация. Най-честата причина за хипертиреоидизъм е Базедовата болест (болестта на Грейвс). Тя представлява автоимунно заболяване, при което клетките на имунната система продуцират антитела (TRAb), насочени срещу TSH-рецепторите на щитовидната жлеза. Под тяхното действие рецепторите се активират и стимулират жлезата да произвежда и отделя по-голямо количество хормони. Съществуват и други причини за развитието на хипертиреоидизъм като Хашитоксикозата, подострия тиреоидит и други.
Тироидните хормони осъществяват множество действия в организма. Те са от съществено значение за правилното развитие на плода по време на бременност. Физиологичните им ефекти са свързани с повишена кислородна консумация, термогенеза и основна обмяна. При концентрации над физиологичните се проявява катаболният им ефект. Това води до характерните за тиреотоксикоза симптоми:
- Непоносимост към топлина
- Повишен апетит в комбинация с намаляване на теглото
- Емоционална нестабилност, нервност, проблеми със съня
- Тремор
- Тахикардия
- Прекомерно изпотяване
- Екзофталм (най-често при Базедова болест)
- Увеличена щитовидна жлеза (гуша)
Повече информация можете да намерите на:
Менопауза
Менопаузата отбелязва краят на менструалните цикли при жената. Това е естествен физиологичен процес, който идва с редица класически симптоми, които се дължат на хормоналните промени, които настъпват в женския организъм. Горещите вълни по време на менопаузата са често срещани и още се наричат вазомоторни промени. Основната причина за тяхната поява е спадът в нивата на хормона естроген. Те често могат да причинят нощни изпотявания, както и зачервяване в областта на лицето и шията. Опитите за предотвратяване на горещите вълни включват намаляване на стреса, кофеина, алкохол, пикантните храни, тютюнопушенето и други. Възможно е и приложението на медикаментозна терапия за справяне със симптомите на менопаузата.
Повече информация можете да намерите на:
Бременност
По време на бременност женското тяло се приспособява към условията, необходими за пълноценното развитие на плода. Всеки етап на бременността е съпроводен с определени симптоми, продиктувани от хормоналните промени, които настъпват. По време на бременност в следствие на тези промени може да се наблюдава ускорена сърдечна дейност. Тя от своя страна води до повишен метаболизъм, повишена термогенеза и телесна температура. Разширяването на кръвоносните съдове в кожата също може да доведе до чувство на топлина.
Повече информация можете да намерите на:
»Промени в организма на майката по време на бременност
Прием на стимуланти и някои медикаменти
Кофеинът е стимулант, който може да увеличи сърдечната честота и да ускори метаболизма ви. В следствие на това е възможно повишаване на телесната температура и да доведе до непоносимост към топлина.
Към медикаментите, които могат да доведат до непоносимост към топлина спадат лекарства за кръвно налягане, антихистамини, стимуланти за лечение на ADHD и психиатрични лекарства.
Тревожност
Тревожността е естествената реакция на тялото към стреса. Това е чувство на страх или опасения за онова, което предстои. Ако симптомите на тревожност продължават повече от 6 месеца и възпрепятстват ежедневието, то най-вероятни се касае за наличието на тревожно разстройство.
Редица физически симптоми като повишена сърдечна честота, плитко дишане или горещи вълни съпътстват тревожността. Чувството на топлина по време на стрес или паника се получава заради реакцията „борба или бягство“ – начинът, по който тялото се подготвя за справяне с потенциална опасност. Освобождават се хормони на стреса, които чрез своите ефекти увеличават кръвообращението, а то от своя страна може да доведе до повишаване на телесната температура и силно усещане за топлина.
Множествена склероза
Множествената склероза (МС) е хронично възпалително дегенеративно заболяване с автоимунен произход, при което клетките на имунната система погрешно атакуват миелина в централната нервна система (ЦНС). Последиците от него често са свързани с инвалидизация. МС може да доведе до демиелинизиращи плаки в мозъка, зрителните нерви и гръбначния мозък. Това забавя способността на засегнатите области да функционират, а топлината допълнително забавя предаването на нервните импулси в тези региони. Влошаването на симптомите, причинено от високата температура, е известно като феномен на Uhthoff. Той не причинява трайно неврологични увреждания като възпаление, демиелинизация или лезии. В миналото, когато по-специфичните скринингови тестове не са били достъпни, лекарите са използвали „тест за гореща баня“, който е базиран именно на феномена на Uhthoff. Ако влошаването на симптомите на множествена склероза е причинено от прегряване, те ще изчезнат скоро след отстраняването на източника на топлина.
Повече информация можете да намерите на:
Диабет
Диабетът е социалнозначимо метаболитно заболяване, което се основава на инсулинова резистентност или инсулинов дефицит и се характеризира с хронично повишени нива на кръвната захар. Едно от усложненията на диабета, както тип 1, така и тип 2, е нарушената способност за приспособяване към повишаване на температурата, което може да причини опасно повишаване на телесната температура през лятото. Основният проблем се явява увреждането на нервите и кръвоносните съдове, включително нервите, отговорни за инервацията на потните жлези. Това води до неефективно охлаждане на тялото при по-високи температури. От друга страна при липса на подобно увреждане топлината в комбинация с физическа активност може да доведе до повишено изпотяване, а то до дехидратация, в следствие на която се покачва нивото на кръвната захар.
Повече информация можете да намерите на:
Лечение
Хората с непоносимост към топлина трябва да обсъдят симптомите си с лекар, особено ако те се появят внезапно или прогресивно се влошават. Терапията обикновено е съсредоточена върху контрола на основните медицински състояния, които водят до появата на този симптом.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Непоносимост към топлина
- Други болести на щитовидната жлеза
- Други разстройства на вегетативната [автономната] нервна система
- Други уточнени синдроми на вродени аномалии, засягащи няколко системи
- Други уточнени синдроми на вродени аномалии, некласифицирани другаде
- Ектодермална дисплазия (анхидротична)
- Имунодефицит, свързан с други уточнени значителни дефекти
Библиография
https://www.verywellhealth.com/uhthoffs-sign-2440562
https://www.medicalnewstoday.com/articles/ms-and-heat
https://www.verywellhealth.com/heat-intolerance-and-ms-2440799
https://www.healthline.com/health/diabetes/diabetes-and-heat
https://www.webmd.com/menopause/guide/menopause-hot-flashes
https://www.webmd.com/menopause/guide/why-so-hot
https://www.healthline.com/health/pregnancy/hot-pregnant
https://www.medicalnewstoday.com/articles/anxiety-hot-flashes
https://www.healthline.com/health/heat-intolerance
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325232
Коментари към Непоносимост към топлина