Необичайно силна жажда
Силната жажда описва състояние, при които се наблюдава неутолимо желание за прием на вода и необичайно силна жажда. Това обикновено е последвано от често уриниране. В медицината патологичното повишено чувство на жажда се означава с термина полидипсия.
Силната жажда може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - тиреотоксикоза, захарен диабет, дехидратация, диабетна кетоацидоза, недоимък на есенциални мастни киселини.
- Болести на органите на кръвообращението - хипотония.
- Болести на храносмилателната система - сухота в устата, перитонит, хроничен панкреатит с алкохолна етиология, диария, хроничен панкреатит, стомашно-чревен кръвоизлив.
- Психични и поведенчески разстройства - анорексия, шизофрения.
- Болести на пикочо-половата система - тубулоинтерстициален нефрит.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска, повръщане, прекомерно изпотяване, нарушен глюкозен толеранс.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - топлинен и слънчев удар.
- Други - прием на много солени или сладки храни.
По-чести причини за силна жажда
Прием на определени храни и напитки
В някои случаи жаждата може да бъде причинена от нещо толкова просто като скорошно хранене или лека закуска. Яденето на солени, сладки или пикантни храни може да предизвика внезапно усещане за жажда.
Топлинен удар
Топлинният удар е състояние, причинено от прегряване на тялото ви, обикновено в резултат на продължително излагане или физическо натоварване при високи температури. Състоянието е най-често през летните месеци. Топлинният удар изисква спешно лечение. Нелекуваният топлинен удар може бързо да увреди мозъка, сърцето, бъбреците и мускулите. С отлагане на лечението уврежданията се задълбочават и състоянието може да стане животозастрашаващо.
Признаците и симптомите на топлинен удар включват:
- Висока телесна температура
- Объркване, възбуда, неясен говор, раздразнителност
- Промяна в изпотяването
- Гадене и повръщане
- Зачервена кожа
- Повишена дихателна честота
- Ускорен пулс
- Главоболие
Топлинният удар е най-сериозната форма на топлинно нараняване и изисква спешна медицинска помощ. Ако подозирате, че някой има топлинен удар, незабавно се обадете на 112 и опитайте да окажете първа помощ до пристигането на парамедиците.
Дехидратация
Дехидратацията е често срещано състояние, което може да засегне хора от всички възрасти. При него съдържанието на вода в организма е намалено. В повечето случаи приемът на повече течности решава проблема с обезводняването, но тежките случаи на дехидратация изискват спешна медицинска помощ. Първите симптоми включват жажда, тъмна урина и намалено количество на урината. При прогресиране на състоянието до умерена дехидратация се стига до сухота в устата, летаргия, мускулна слабост, главоболие и световъртеж. При тежки форми на обезводняване (загуба на 10-15% от водата в организма) симптомите продължават да се задълбочават:
- липса на изпотяване
- хлътнали очи
- набръчкана и суха кожа
- ниско кръвно налягане
- повишена сърдечна честота
- безсъзнание
Основните причини за дехидратация са недостатъчен прием на вода, загуба на твърде много вода или комбинация от двете:
- Диария – най-честата причина за дехидратация. Дебелото черво абсорбира вода от хранителни вещества, а диарията предотвратява това. Тялото отделя твърде много вода, което води до дехидратация.
- Повръщане – води до загуба на течности и затруднява заместването на водата чрез пиенето й.
Диабет
Захарният диабет е хронично хетерогенно метаболитно нарушение със сложна патогенеза. Характеризира се с повишени нива на кръвната глюкоза или хипергликемия, което е резултат от аномалии в инсулиновата секреция или действието на инсулина, или и двете. В зависимост от патогенезата на високите нива на кръвна захар се различават следните видове диабет:
- Диабет тип 1 (инсулинозависим) – характеризира се с автоимунната генеза, поради която бета панкреатичните клетки изобщо не произвеждат инсулин или той е в недостатъчно количество, за да задоволи нуждите на организма
- Диабет тип 2 (неинсулинозависим) – при него се наблюдава нарушение в механизма на действие на инсулина, наблюдава се инсулинова резистентност, заради която глюкозата от кръвта не може да навлезе в клетките и да бъде използвана ефективно от тях
- Гестационен диабет – появата му е възможна през всички етапи на бременността и основно е свързан с временна инсулинова резистентност или промяна в инсулиновите рецептори
При хора с диабет жаждата се причинява от хипергликемия. В следствие на това бъбреците произвеждат повече урина в опит да премахнат излишната глюкоза, но заедно с това се наблюдава и загуба на течности. Това води до чувство на жажда. Към другите симптоми на диабет спадат полиурия, полифагия, замъглено зрение, необясними промени в теглото и други.
Диабетна кетоацидоза (ДКА)
Диабетната кетоацидоза е сериозно усложнение на диабета, което може да бъде животозастрашаващо. То се среща най-често при хора с диабет тип 1, но и хора с диабет тип 2 също могат да го развият.
Основната функция на инсулина е да позволи на глюкозата от кръвта да навлезе в клетките, за да може да бъде използвана за продуциране на енергия. Когато той е в недостатъчно количество, се мобилизират мазнините като източник на енергия. Освободените мастни киселини се превръщат в кетонови тела. При повишаване на тяхната концентрация те се екскретират в урината, като заедно с кетони се губят и течности.
Ранните симптоми на ДКА са силна жажда и честа нужда от уриниране. Диабетик, който изпитва тези симптоми, трябва да провери нивата на кръвната си захар. По-късните симптоми могат да включват:
- плодова или „ацетонова” миризма на дъха
- умора
- суха или зачервена кожа
- затруднено концентриране
- объркване
- затруднено дишане
- гадене и повръщане
- болка в корема
- загуба на съзнание
- кома
Всеки, изпитващ тези симптоми, трябва да потърси спешна медицинска помощ, тъй като състоянието може бързо да стане тежко и дори животозастрашаващо.
Безвкусен диабет
Безвкусният диабет е рядко заболяване, свързано с повишено производство на урина (до 20 литра дневно). В развитието на заболяването съществена роля има антидиуретиният хормон (АДХ), още наричан вазопресин. АДХ е пептиден хормон на неврохипофизата, който осъществява своите ефекти основно върху бъбреците и гладките мускули на кръвоносните съдове. В гладките съдови мускули чрез свързване с V1-рецепторите се осъществява пресорен ефект – повишаване на кръвното налягане в следствие на вазоконстрикция. В бъбреците антидиуретичният хормон се свързва с V2-рецепторите, което води до намаляване на отделяната урина за единица време чрез засилване на трансцелуларната резорбция на вода в крайната част на дисталните каналчета и в събирателните каналчета на бъбреците.
Различават се 4 вида безвкусен диабет:
- Централен (неврогенен): Той е най-често срещан и се дължи на дефицит в производството на антидиуретичен хормон в следствие на увреждане на хипоталамуса или хипофизната жлеза от операция, инфекция, възпаление, тумор, нараняване на главата или рядко наследствена генна мутация.
- Нефрогенен: При него няма проблем в производството на вазопресина, но бъбреците са нечувствителни към него. В резултат на това се изхвърлят твърде много течности с урината. Причините включват терапия с литий, хипокалиемия, хиперкалциемия, наследствена генна мутация или хронично бъбречно заболяване.
- Дипсогенен: Той още се означава като първична полидипсия и е свързан с необичайно нисък осмотичен праг на жажда.
- Гестационен: Представлява рядко, временно състояние, което може да се развие по време на бременност. Той възниква заради повишаване в концентрацията на вазопресиназата - ензим, произвеждан от плацентата, който разгражда антидиуретичния хормон.
Основните симптоми на безвкусния диабет са:
- нужда от често уриниране, както през деня, така и през нощта
- отделяне на големи количества светла урина
- чувство на жажда и много често пиене на течности
Ако заболяването е неконтролирано могат да настъпят следните усложнения:
- Дехидратация
- Електролитен дисбаланс: Когато загубите твърде много вода, нивата на електролита могат да се повишат. Това от своя страна може да причини главоболие, умора, раздразнителност, мускулни болки.
- По-малко сън: Безвкусният диабет може да доведе до никтурия (често уриниране през нощта).
Психогенна полидипсия
Психогенната полидипсия е поведенчески проблем, който често се среща при шизофренията. Болните с това състояние изпитват нужда да пият течности, въпреки че няма физиологична причина за това. Не е ясно защо точно това се случва, а някои психиатрични лекарства могат да влошат проблема. Ефектите от увеличения прием на вода могат да доведат до хипонатриемия, причиняваща симптоми на гадене, повръщане, гърчове, делириум и дори може да бъде животозастрашаваща, ако не бъде разпозната и лекувана рано.
Лечение
Лечението на полидипсията зависи от основното медицинско състояние. Ако изпитвате повишена жажда, не ограничавайте приема на течности, без първо да говорите с Вашия лекар. Лечението на вторична полидипсия е фокусирано върху облекчаване на основното заболяването, а не върху намаляване на приема на течности. Това е стратегия само при управление на първичната полидипсия, каквато е психогенната.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Необичайно силна жажда
- Hyperemesis gravidarum с метаболитни нарушения
- Адреномедуларна хиперфункция
- Алкалоза
- Ацидоза
- Безвкусен диабет
- Болест на надбъбреците, неуточнена
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318213#causes
https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetic-ketoacidosis.html
https://www.healthline.com/health/diabetes/3-ps-of-diabetes#polydipsia
https://www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/diabetes-insipidus
https://www.webmd.com/diabetes/guide/what-is-diabetes-insipidus
https://www.medicalnewstoday.com/articles/153363
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/heat-stroke-symptoms-and-treatment
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-stroke/symptoms-causes/syc-20353581
https://www.verywellhealth.com/polydipsia-4783881
Коментари към Необичайно силна жажда