Глинести изпражнения
Глинести изпражнения: изхождане на изпражнения с необичайно блед цвят, наподобяващ този на глината.
Обикновено цветът на изпражненията може да варира в нюанси на кафявото. Бледите фекалии не са нормални. Ако забележите промяна в цвета на изпражненията – те изглеждат по-светли, бледи или с цвят на глина вероятно имате проблем с жлъчния мехур, черния дроб или панкреаса.
Жлъчните соли се отделят в червата и придават на изпражненията кафяв цвят. Ако черният дроб не произвежда достатъчно жлъчка или ако потокът на жлъчния секрет е блокиран и не се оттича, изпражненията могат да придобият блед цвят или цвят на глина.
Глинести изпражнения може да се дължат на:
- Инфекциозни и паразитни болести – вирусен хепатит, жиардиаза.
- Болести на храносмилателната система - камъни в жлъчката, алкохолен хепатит, склерозиращ холангит, билиарна цироза, запушване на жлъчните пътища, жлъчна киста, панкреатит.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност – страничен ефект от прием на медикаменти.
- Вродени аномалии на храносмилателната система - стриктури на жлъчните пътища.
- Новообразувания - тумори на жлъчните пътища.
- Други – консумация на определени храни.
По-чести причини за глинести изпражнения
Консумация на определени храни
Някои храни могат да доведат до изсветляване на изпражненията. Пример за такива са тлъстите или съдържащите оцветители.
Медикаменти
Някои лекарства, като нестероидни противовъзпалителни средства - ибупрофен и напроксен, противозачатъчни, някои антибиотици и анаболни стероиди могат да причинят хепатит – това е възпаление на черния дроб, причинено от лекарства.
Индуцираният с лекарства хепатит и свързаните с него глинести изпражнения обикновено отминават, при по-голямата част от хората, в рамките на няколко седмици след прекратяване приема на лекарствата.
Проблеми с жлъчния мехур
Жлъчният мехур съхранява жлъчния секрет и се намира до черния дроб. По време на храносмилането от него през жлъчния канал се отделят жлъчни соли в червата. Проблемите свързани с жлъчния мехур могат да променят цвета на изпражненията.
Жлъчните камъни - едно от най-често срещаните заболявания на жлъчния мехур. То се характеризира със запушване на жлъчния канал, причинявайки силна болка, гадене, повръщане и глинест цвят на изпражненията. Без лечение камъните в жлъчката могат да причинят проблеми с други органи, като панкреас и черния дроб.
Лечението зависи от конкретната причина. Ако проблемът не отшумява с медикаменти може да се наложи оперативно отстраняване на жлъчния мехур.
Повече за състоянията свързани с жлъчния мехур може да научите в:
- "Жлъчнокаменна болест [холелитиаза] МКБ K80";
- "Билиарна цироза, неуточнена МКБ K74.5";
- "Запушване на жлъчния мехур МКБ K82.0"
Проблеми с черния дроб
Най-честите чернодробни проблеми, които дават отражения върху цвета на изпражненията са:
- инфекциозни заболявания, като хепатит А, В и С;
- увреждане на черния дроб от консумация на алкохол;
- мастно чернодробно заболяване, най-често при хора със затлъстяване или при тези, които са на хранителен режим с високо съдържание на мазнини.
Други характерни симптоми, които се проявяват в комбинация с глинестите изпражнения при чернодробни проблеми са: гадене и повръщане, умора, тъмна урина, мазни изпражнения, сърбеж по тялото.
Лечението на чернодробните заболявания зависи от конкретното състояние и доколко е прогресирало. При леко протичащо заболяване човек може да се нуждае само от лекарства и някои промени в начина на живот. При тежките състояния може да се наложи и чернодробна трансплантация.
Допълнителна информация ще намерите в статиите:
"Вирусен хепатит МКБ B15-B19";
"Алкохолен хепатит МКБ K70.1";
"Мастна дегенерация на черния дроб, некласифицирана другаде МКБ K76.0".
Проблеми с панкреаса
Заболяванията на панкреаса могат да затруднят отделянето на панкреатични сокове в храносмилателната система, а това от своя страна да се прояви с появата на мазни, бледи или глинести изпражнения.
Повече за възпалението на задстомашната жлеза може да прочетете в темата: "Остър панкреатит МКБ K85".
Глинести изпражнения при деца
Бледите изпражнения при деца не са непременно спешно състояние, ако се появят еднократно и са със светъл цвят, но не бял.
Кърмените бебета имат леко жълтеникаво-кафяви изпражнения. Този оттенък е особено разпространен сред бебетата, които все още не са преминали към твърди храни. След като бъдат захранени с такива, изпражненията им обикновено стават по-кафяви.
Когато изпражненията са бели или много светлокафяви, това може да сигнализира за по-сериозен проблем, като холестаза - вид чернодробно заболяване.
При новородени, холестазата или всеки друг проблем с черния дроб, жлъчния мехур или панкреаса може да има нужда от спешна медицинска помощ, така че е необходимо веднага да се свържете с лекар. Ако бебето има други симптоми, пожълтява или изглежда, че има болки също е необходимо веднага да потърсите спешна помощ.
При по-големи деца, които нямат други симптоми, обикновено е безопасно да изчакате следващото изхождане.
Глинести изпражнения при бременност
Изпражненията с бял или глинен цвят по време на бременност обикновено показват проблем с жлъчния мехур, черния дроб, жлъчните пътища или панкреаса. Някои жени развиват свързана с бременността чернодробна болест, наречена интрахепатална холестаза на бременността.
Симптомите, които се проявяват могат да включват:
- интензивен сърбеж;
- болка под ребрата в горната дясна част (областта на стомаха);
- тъмна урина, дори при добра хидратация;
- глинести изпражнения;
- гадене;
- изтощение нетипично за периода на бременността;
- пожълтяване на кожата, видимите лигавици и ноктите.
Причините за това заболяване не са напълно изяснени, но се смята, че хормоналните промени през бременността могат да повлияят на работата на черния дроб.
Кога да потърсите лекарска помощ?
Заболяванията на черния дроб, жлъчния мехур и панкреаса могат бързо да се влошат и да бъдат животозастрашаващи. Тези проблеми обаче обикновено са лечими. Колкото по-дълго време продължава заболяването на тези важни органи, толкова по-голяма е вероятността да нанесе и увреждания на други органи. Затова е важно да се потърси навременна лекарска помощ при забелязването на глинести изпражнения.
При възрастните глинестите изпражнения без наличието на други симптоми, обикновено не са сериозно състояние. Изчакате да видите дали при следващо изхождане цвета се връща към нормалното си състояние. В случай, че продължава да е блед е необходимо да посетите лекар. Ако забележите подобен цвят на изпражненията при децата и бебетата е необходимо да посетите лекар възможно най-скоро.
Библиография
https://www.healthline.com/health/stools-pale-or-clay-colored
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324582
https://www.verywellhealth.com/what-can-cause-pale-or-clay-colored-stool-1942944
Коментари към Глинести изпражнения