Променен цвят на изпражненията
Променен цвят на изпражненията: състояния, при които се наблюдават изменения в цвета на изпражненията. При всеки човек фекалиите са различни и е необходимо да бъдат наблюдавани за промени в миризмата, твърдостта, цвета и честотата на изхождане – промените във всяко едно от тези неща може да е признак на здравословен проблем.
Какви са нормалните изпражнение?
Приетите за нормални изпражнения:
- са със светло- до тъмнокафяв цвят – това е така, защото съдържат пигмент, наречен билирубин. Той се образува от разпадането на червените кръвни клетки;
- със силна миризма – бактериите в изпражненията отделят газове, които съдържат неприятна миризма;
- биват изхождани без болка – при нормална перисталтика на червата изхождането е безболезнено и изисква минимални усилия;
- имат мека до твърда консистенция;
- може да бъдат изхождани веднъж или два пъти дневно – при повечето хора изхождането е веднъж дневно. Въпреки това за нормално се приема и дефекация от три пъти на ден до три пъти на седмица.
Симптоми
Промените в цвета на изпражненията сами по себе си не причиняват симптоми. Основната причина за промяната в цвета, текстурата или формата на изпражненията е отговорна за всички симптоми. Те могат да включват:
- болки в корема;
- гадене;
- повръщане;
- диария;
- слабост;
- замаяност.
Променен цвят на изпражненията може да се дължи на:
- Болести на храносмилателната система - липса на жлъчен сок, кръвоизлив в стомашно-чревния тракт, възпалителни заболявания на червата (улцерозен колит, цьолиакия, болест на Крон), гастрит, язва на стомаха, язва на дванадесетопръстника, портална хипертония, камъни в жлъчката, камъни в жлъчните пътища, разстройства на жлъчния мехур, билиарна атрезия, склерозиращ холангит, остър и хроничен панкреатит, диария, синдром на Цьолингер-Елисон (Zollinger-Ellison syndrome), чернодробна цироза, колит, ентероколит, панкреатит.
- Инфекциозни и паразитни болести - туберкулоза, дизентерия, паразитна инфекция (глисти), вирусен хепатит, жиардиаза.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - странични ефекти от лекарствени медикаменти (лекарства с голямо съдържание на желязо и бисмут, салицил, аспирин, кортизон).
- Новообразувания - рак на дебелото черво, рак на хранопровода, рак на жлъчните пътища, рак на черния дроб, рак на панкреаса.
- Болести на органите на кръвообращението - кървящи варици на хранопровода, хемороиди.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - желязо-дефицитна анемия.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - дивертикул на Мекел (Meckel's diverticulum).
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - муковисцидоза, хормонални проблеми, преяждане, дехидратация, непоносимост към лактоза.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес, злоупотреба с алкохол.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - химическо отравяне, алергии.
- Други - прием на пикантни подправки, високо съдържание на мазнини в храните, оцветители в храните, консумация на определени зеленчуци с наситени цветове - цвекло, боровинки, зелени храни, липса на достатъчно фибри в храната.
Какви могат да са промените в цвета на изпражненията?
Черни изпражнения
Изхождането на черни изпражнения обикновено се дължи на приема на определени лекарства като: добавки, съдържащи желязо, или лекарства, съдържащи бисмут. Но ако освен черни, изпражненията са лъскави, лепкави и с неприятна миризма причината може да е кървене в стомашно-чревния тракт. Това изисква спешна медицинска намеса.
Повече информация ще откриете в симптомите: "Черни изпражнения" и "Тъмни изпражнения".
Бели изпражнения
Светлите изпражнения - бели, сиви или бледи, са признак на чернодробен проблем или нарушение във функцията на жлъчния мехур (липса на жлъчни соли). Някои медикаменти против диария също могат да се окажат причина за появата на светли изпражнения.
Допълнителна информация може да прочетете в: "Бели изпражнения" и "Светли изпражнения".
Зелени изпражнения
Най-честата причина за изхождането на зелени изпражнения е консумацията на зеленолистни зеленчуци – спанак, лапад, коприва, зеле. Причината може и да е оцветители, съдържащи се в храните, и не на последно място инфекция (бактериална, вирусна или паразитна).
Още за тази промяна в цвета на изпражненията в: "Зелени изпражнения".
Червени изпражнения
Червеното оцветяване на изпражненията може да е съвсем безобидно и да се дължи на консумацията на определени храни (цвекло, домати, боровинки) или да е знак за наличието на кръв. Причината може да е кървене в стомашно-чревния тракт, хемороиди, анална фисура и други.
За цвета на изпражненията предизвикан от кървене ще научите повече в: "Кръв в изпражненията".
Оранжеви изпражнения
Какво във всички останали случаи, отново най-честата и безобидна причина за промяната на цвета на изпражненията е консумацията на определени храни. В този случай са такива, съдържащи бета-каротин – моркови, сладки картофи, тикви и други. Освен храните има и други причини, поради които изпражненията могат да придобият оранжев цвят – запушване на жлъчните пътища или прием на определени медикаменти (антиациди, антибиотици).
Още за този необичаен цвят на изпражненията в: "Оранжеви изпражнения".
Жълти изпражнения
Има различни причини, поради които изпражненията придобиват жълт цвят. По-безобидните са определени храни, а другите са свързани с неспособността на червата да усвоява и абсорбира мазнини. Жълтите изпражнения често изглеждат и мазни на вид.
Допълнителна информация за жълтия цвят на изпражненията може да прочетете в симптома: "Жълти изпражнения".
Таблично представени причини за промените в цвета на изпражненията
Цвят на изпражненията | Какво може да означава | В резултат на храни и лекарства |
Зелен | Храната може да се движи през дебелото черво прекалено бързо, например поради диария. В резултат на това жлъчката няма време да се разгради напълно. | Зеленолистни зеленчуци, зелени оцветители в храната, като например ароматизирани смеси за напитки. |
Светъл, бял или глинен | Липса на жлъчен секрет в изпражненията. Това може да показва запушване на жлъчните пътища. | Някои лекарства, като големи дози бисмут субалицилат и други лекарства против диария. |
Жълт (мазни и неприятно миришещи) | Излишната мазнина в изпражненията, например поради малабсорбция (в резултат на цьолиакия и др). | Мазни храни - тлъсто месо, ядки, масла, пържени храни, глутен. |
Черен | Кървене от горните отдели на храносмилателния тракт. | Железни добавки, бисмут субалицилат. |
Яркочервен | Кървене от долните отдели на храносмилателния тракт, хемороиди. | Червени оцветители в храната и напитките, цвекло, червени боровинки, доматен сок и други. |
Кога да потърсите лекар?
Потърсете незабавно медицинска помощ, ако изпражненията имат яркочервен или черен цвят. Това може да предполага загуба на кръв и състоянието да изисква спешна помощ.
В останалите случаи е необходимо да се обърнете към лекар, ако необичайният цвят на изпражненията продължава повече от седмица.
Каква е прогнозата за човек с промени в цвета на изпражненията?
Прогнозата варира в зависимост от основната причина. Например, ако причината за кървене от стомаха или червата е доброкачествена – язва, обикновено и прогнозите са добри, докато при кървене поради рак са по-неблагоприятни.
Заболявания при симптом Променен цвят на изпражненията
Библиография
https://www.medicinenet.com/stool_color_changes/article.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320938
https://www.emedicinehealth.com/stool_color_changes/article_em.htm
https://www.mayoclinic.org/stool-color/expert-answers/faq-20058080
Коментари към Променен цвят на изпражненията
Анонимен
Здравейте, Искам да попитам нормално ли е като имам ПМС и по време на цикъл да имам промяна в консистенцията и цвета на изхождането към тъмно златисто? Попринцип имам СРЧ,който лекувах доскоро.
Здравейте! По време на ПМС и менструално кървене е възможно да се променят вида, консистенцията, цвета на изпражненията.
Здравейте, Искам да попитам нормално ли е като имам ПМС и по време на цикъл да имам промяна в консистенцията и цвета на изхождането към тъмно златисто? Попринцип имам СРЧ,който лекувах доскоро.