Белодробна конгестия
Белодробна конгестия е състояние, което се характеризира с кръвонапълване на белодробните съдове и изпълване на алвеолите с трансудат. Натрупването на течности и слуз в белите дробове може да предизвика симптоми на болка, дискомфорт, кашлица и затруднено дишане.
Патофизиология
Белодробната конгестия се определя като натрупване на течност в белите дробове, което води до нарушен газообмен и артериална хипоксемия. Проявява се последователно, като в началото се появява в областта на хилусите, последвано от запълване на интерстициалното пространство и накрая, най-тежката форма - в алвеоларното пространство.
Какво може да причини белодробна конгестия?
Белодробната конгестия може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни заболявания - грипен вирус
- Болести на органите на кръвообращението - кардиомиопатия, сърдечна недостатъчност.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - тромботична тромбоцитопенична пурпура
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродена аномалия на митралната клапа
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - химическо отравяне (бензин)
Кои са най-честите причини за възникване на белодробна конгестия?
Бактериална или вирусна инфекция
Инфекция с грипен вирус е една от най-честите причини за възникване на белодробна конгестия. Тя възниква в резултат на прогресиране на инфекцията от горните дихателни пътища към бронхите.
Организмът се опитва да отстрани патогените (вирус или бактерия) чрез генериране на мукус, за да им попречи достигането до алвеолите. В същото време ресничестият епител, покриващ дихателните пътища се опитва да изтласка мукуса, заедно с дразнителя навън. Така се образува влажна кашлица,
Ако причината за възникване на белодробна конгестия е грипа, то тогава придружаващи симптоми могат да бъдат още: запушен нос, възпалено гърло, главоболие, треска и умора. Те обикновено предшестват кашлицата и отзвучават за 3-4 дни.
Астма
Астмата също може да доведе до натрупване на мукус в белите дробове, което да е причина за белодробна конгестия. Обикновено състоянието се обостря при наличие на респираторна инфекция.
Белодробната конгестия може да бъде постоянен ефект от астмата. Тя може да се съпровожда с редица симптоми:
- Кашлица
- Учестено, повърхностно дишане
- Умора
- Проблеми със съня
- Хрипове
- Тежест в гърдите
Ако симптомите ви не се подобряват е необходимо да се консултирате с лекар, тъй като може да е необходима корекция на терапията.
Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
Хроничната обструктивна белодробна болест е прогресиращо белодробно заболяване, което може да включва няколко белодробни заболявания. Те са хроничен бронхит и белодробен емфизем.
Хроничният бронхит е възпаление на лигавицата на бронхите. Характеризира се с упорита кашлица с отделяне на храчки.
Емфиземът е състояние, характеризиращо се с разширение на въздушното пространство дистално от терминалните бронхи. Най-честата причина за възникването му е тютюнопушенето.
При хроничната белодробна болест също има производство на по-голямо количество мукус, водещо до белодробна конгестия. Симптомите включват:
- хронична кашлица
- диспнея
- чести респираторни инфекции
- цианоза
- умора
- хрипове
Остра сърдечна недостатъчност
Сърдечна недостатъчност настъпва, когато сърцето не е в състояние да изпомпва достатъчно кръв, необходима за задоволяване на нуждите на организма от кислород и хранителни вещества. Това често води до задръжка на течност в белите дробове и краката. Следователно могат да се появят симптоми като задух, подуване на краката.
Високото левокамерно налягане на пълнене, водещо до белодробна хипертония, е основен механизъм на белодробната конгестия.
Гастроезофагеална рефлуксна болест
Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) може да причини или обостри много белодробни заболявания. Локалното дразнене в хранопровода може да причини симптоми от лошо храносмилане, като дискомфорт и коремна болка до кашлица и хрипове. Ако стомашната киселина достигне до задната част на гърлото, това може да причини горчив вкус в устата и/или аспирация на стомашна киселина в белите дробове. Киселината може да доведе до възпаление на белите дробове, водещо до астма, бронхит или пневмония.
Кога да потърсите лекарска помощ?
Ако симптомите продължават прекалено дълго време е необходима консултация с лекар, особено ако има придружаващи симптоми като треска, болка в гърдите или затруднено дишане.
Задължително е да посетите лекар, ако:
- Симптомите се влошават и продължават повече от 3-4 дни.
- Храчките променят текстурата си към по-гъста.
- Храчките придобият зелен или жълт цвят.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Белодробна конгестия
- Вродена аномалия на аортната и митралната клапа, неуточнена
- Вродена митрална инсуфициенция
- Вродена митрална стеноза
- Вродени аномалии на аортната и митралната клапа
- Грануломатоза на Wegener
- Дилатативна кардиомиопатия
Коментари към Белодробна конгестия