Разширени зеници
Разширени зеници: състояние, което в медицината се означава с термина мидриаза. Характеризира се с увеличаване размера на зеницата на окото. Разширяването на зениците може да бъде физиологично (при попадане в тъмна среда), медикаментозно (при изследване на очните дъна с атропин, допълнително въвеждане на окситоцин) и патологично (при нарушения в ЦНС, анормални високи нива на окситоцин).
Зеницата е разположена в средата на ириса. Тя е черна на цвят. Разширяването й е нормална реакция при ниски нива на светлина, което спомага за по-лесното виждане при слаба светлина.
Мускулите в цветната част на окото, наречена ирис, контролират размера на зениците. Те стават по-големи или по-малки, в зависимост от количеството светлина наоколо. При слаба светлина зениците се отварят или разширяват, за да пуснат повече светлина. Когато е светло, те стават по-малки или се свиват, за да пропускат по-малко светлина.
Докато зениците са разширени, очите са по-чувствителни към светлината от обикновено. Опитайте се да избягвате светли места, носете слънчеви очила, когато излизате навън и избягвате шофирането. Имайте предвид, че понякога разширените зеници могат да повлияят на зрението.
Разширените зеници може да се дължат на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма на главата, травма на окото, отравяне с химикали.
- Болести на органите на кръвообращението - вътремозъчен кръвоизлив, мозъчна аневризма, хеморагичен инсулт.
- Болести на нервната система - мозъчен оток, епилепсия.
- Болести на окото и придатъците му - глаукома, парализа на n.oculomotorius, синдром на Холмс-Ади (Holmes-Adie syndrome).
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - странични ефекти от лекарствени медикаменти (омепразол, дизопирамид, хидроксизин, левомепромазин, фенелзин, тропикамид), контакт с отровни растения.
- Новообразувания - мозъчен тумор.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - кома.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - употреба на наркотици.
- Други - доброкачествена епизодична едностранна мидриаза.
Чести причини за разширени зеници
Употреба на медикаменти
- Атропин, който се употребява при сърдечно-съдови проблеми, стомашни проблеми и някои видове отравяния;
- антихистамини – дифенхидрамин;
- деконгестанти – псевдоефедрин;
- лекарства против гадене и повръщане - размерхидринат или скополамин пластир;
- лекарства при болестта на Паркинсон - амантадин и карбидопа-леводопа;
- антипсихотици - амитриптилин, хлорпромазин, левомепромазин и дезипрамин;
- ботулинов токсин;
- лекарства срещу гърчове - фенобарбитал и топирамат.
Изображение: framar.bg ©
Употреба на наркотици
Разширените зеници могат да бъдат знак за употреба на наркотични вещества. Най-често:
- кокаин;
- амфетамини;
- екстази;
- LSD.
Тези вещества засягат мускулите, които разширяват зениците, забавяйки реакцията към светлината. Така дори и в светла стая зениците остават разширени.
Мозъчно увреждане
Повишеното вътречерепно налягане също може да окаже влияние върху зениците. То може да настъпи в резултат на травма на главата, инсулт или тумор. Тези състояния могат да увредят мускулите на ириса и да доведат до разширени зеници. Ако една или и двете зеници се разширят и не реагират на светлина незабавно потърсете лекарска помощ.
Травма на окото
Контузия в областта на окото може да предизвика увреждане на нерви или мускулите на ириса. Съответно това води до разширяване на зениците. Възможно е подобна травма да се случи след операция на очите като отстраняване на катаракта или трансплантация на роговица.
Доброкачествена епизодична едностранна мидриаза
Това е състояние, при което само зеницата на едното око е разширена. Нарича се "доброкачествено", защото не е свързано с никакви сериозни състояния, но понякога може да засегне млади жени, които имат мигрена. Зеницата обикновено се връща в нормален размер в рамките на няколко часа, но това може да продължи и няколко дни.
Изображение: Sophie Riches, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Кога да потърсите лекар?
Консултирайте се с лекар или офталмолог възможно най-скоро, ако зениците ви са уголемени и не намаляват размера си при ярка светлина. В случай, че се получили нараняване на глава и зениците ви изглеждат по-големи, особено ако едната е по-голяма от другата спешно потърсете медицинска помощ.
В случай, че медикамент е довел до разширяване на зениците, то те трябва да се върнат към нормалните си размери, след като премине действието на лекарство. За в бъдеще избягвайте употребата на този продукт ако е възможно. Ако имате здравословен проблем и се нуждаете от лечение обсъдете с лекуващия ви лекар кой друг продукт би бил подходящ във вашия случай.
Диагностика
Диагностицирането включва тест на зениците за реакцията им към светлина и сравняване на размера и реактивността на двете зеници. Също така неврологично изследване, при което се прави оценка на нивото на съзнание, ориентация, говор, вербален отговор на прости въпроси и способност за отваряне на очите и проследяване на прости команди. В допълнение и при необходимост могат да се направят изследвания като компютърна томография и ядреномагнитен резонанс.
Заглавно изображение: Nutschig at the English language Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Заболявания при симптом Разширени зеници
- Grand mal припадъци (с малки припадъци [petit mal] или без тях), неуточнени
- Аномалия на функциите на зеницата
- Ботулизъм
- В друго(-и) изядено(-и) растение(-я)
- В изядени гъби
- Внезапна смърт на кърмаче
Библиография
https://www.webmd.com/eye-health/why-are-pupils-dilated-mydriasis
СИМПТОМА е свързан към
- Защо се разширяват зениците при преглед?
- Атропин
- Алтернативната медицина при увреждане на зрителния нерв
- Зенична реакция
- Формиране на зрителен образ
- По зениците ще ги познаете...
- Разширени зеници: 10 послания, които моите очи ти изпращат
- Размерът на зениците разкрива нивото на интелигентност
- Как да разпознаем астигматизма?
- Учени от университета в Мисури откриха как да определят степента на психическо натоварване по зениците
Коментари към Разширени зеници