Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Патология на устната кухина и храносмилателната система Клинична патология на възпалителни заболявания на дебелото черво Болест на Crohn

Болест на Crohn

от 29 юни 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Болест на Crohn - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Болест на Крон е идиопатичен, хроничен регионален ентерит, който най-често засяга терминалния илеум, но има потенциал дазасяга всяка част от стомашно-чревния тракт от устата до ануса. Това състояние е описано за първи път от Crohn, Ginzburg и Oppenheimer през 1932 година, но не е било клинично, хистологично или рентгенологично разграничено от улцерозен колит до 1959 година.

Нелекуваната болест на Crohn се характеризира с трансмурално възпаление, включване на прекъснати сегменти на червата (пропуснати участъци) и, в част от случаите, от некротизиращи грануломи, съставени от епителиоидни хистиоцити. Пациентите имат редица симптоми, включително болки в корема и диария, които могат да бъдат усложнени от чревни фистули, особено след хирургична намеса, от интрамурални абсцеси и от запушване на червата.

Болестта на Crohn се развива у млади хора, във възрастта между 20 и 30 години. Описани са и случаи у деца и по-възрастни пациенти.

Точната етиология на болестта на Крон е неизвестна, но има няколко известни рискови фактора, включително фамилна анамнеза, пушене, употреба на орални контрацептиви, диета и етническа принадлежност. Комбинация от фактори, включително аберантни имунни отговори на лигавицата, чревна епителна дисфункция и дефекти на взаимодействията на приемника с чревните микроби вероятно допринасят за заболяването.

Съществува ясна генетична предразположеност към болест на Крон. Роднините от първа линия имат 13-18% увеличение на заболеваемостта. Класическото унаследяване по Мендел не се наблюдава, което предполага полигенна основа на заболяването.

Екологичните фактори, особено тютюнопушенето и диетата, също са ясно включени в това заболяване. Тютюнопушенето удвоява риска от първоначално и повтарящо се заболяване на Крон, за разлика от видимия защитен ефект на тютюна, наблюдаван при улцерозен колит.

Тази така наречена "хигиенна хипотеза" предполага, че намаляването на чревните инфекции в развитите страни е довело до неадекватно развитие на регулаторните процеси, които ограничават имунните отговори на лигавицата. Патогени, които в противен случай биха могли да причинят само самостоятелно ограничено заболяване, могат да предизвикат непреодолими възпалителни реакции при податливи индивиди. Въпреки че се изискват повече данни, наблюденията, че епизодите на остър гастрит често предхождат началото на болест на Crohn при хора и че хелминтните инфекции могат да предотвратят развитието на болестта в животинските модели, подкрепят тази идея.

Като се има предвид успехът на лечението на пептична язвена болест с откриването на Helicobacter pylori като причинител, има многобройни проучвания, които се опитват да свържат инфекциозен агент с възпалително заболяване на червата. Въпреки че се предполага, че намалява броят на естествените лактобацили и свръхрастеж на чревни бактерии, които предизвикват прекомерно възпаление, наблюдавано при болест на Crohn, не е идентифициран един причинител на инфекция. Микобактериите са обстойно проучени в този контекст, като се имат предвид хистопатологичните прилики между чревната туберкулоза и болест на Crohn, но предположението, че микобактериите играят етиологична роля, е до голяма степен оспорвано.

Възпалителният процес се развива по типа на реакции на свръхчувствителност от забавен или бърз тип. Появяват се антитела срещу тъканите на чревната стена и се отлагат антиген-антитяло комплекси върху епитела в лигавицата.

Основно място в морфогенезата заема увреждането на лимфната тъкан и на лимфните съдове на тънкото черво. Настъпва лимфостаза със силен оток, особено в субмукозата, лимфохистиоцитарна хиперплазия, вторични улцерации в лигавицата и грануломатозен възпалителен процес, последван от фиброза.

Най-често се локализира в терминалния илеум (60%). По-рядко се наблюдава в йеюнума или дуоденума. В 20% от случаите се открива в стомаха, колона, ануса. Най-рядко се поразява апендиксът.микроскопско изследване на болест на Crohn

Твърдото удебеляване на засегнатия сегмент на стената на червата е типично при болест на Крон, както се вижда на фигура 1. Макроскопски при болест на Chron стената на червото е силно задебелена. По серозата се забелязват малки, колкото просено зърно (милиарни) белезникави възелчета, подобни на туберкули. По лигавицата се виждат множество линеарни улцерации, които са заобиколени от надигнати, поради отока и възпалителния инфилтрат, острови лигавица. Картината наподобява " паваж". Впоследствие в чревната стена разраства съединителна тъкан и се развиват ограничени или обширни, единични или множествени стриктури. Червото добива вид на "маркуч" или "лула".

Често се наблюдават дълбоки язви, вертикални фисури и фистуларни пътища. По-специално, вертикалната пукнатина може да бъде особено полезна при разграничаването на болестта на Crohn и улцерозен колит. Освен това малки периферни кръвоизливи и плитки язви с бели основи (афтоидни язви) са чести по периферията на засегнатите сегменти на лигавицата.

Микроскопските находки на болест на Crohn могат да бъдат силно променливи. Необичайно е да се видят всички характерни хистопатологични особености в даден случай. Много от класическите микроскопски находки са описани в случаи на резекция на червата и в епоха преди появата на имуносупресивна терапия. Патолозите в момента са изправени пред предизвикателството да направят патологична диагноза на базата на ограничени повърхностни проби от биопсия на лигавицата, получени при ендоскопия, често при предишното лечение с противовъзпалителни лекарства.

Следните са най-характерните класически описани хистологични находки:

  • Области на хронично възпаление, включващи увеличени плазмени клетки и лимфоцити в lamina propria, във връзка с хронично архитектурно изкривяване с неравномерно, леко до тежко, неутрофилно възпаление, включително неутрофилен криптит, криптови абсцеси или ерозии/язви
  • Лезии, включващи фокални, неравномерни ерозии или язви, вертикални пукнатини и фистули
  • Трансмурално възпаление с множество лимфоидни агрегати
  • Грануломи
  • Субмукозна фиброза и невромускулна хиперплазия на субмукоза

Фисурите често са надлъжно ориентирани, ножообразните цепнатини, облицовани с гранулационна тъкан, епителиоидни хистиоцити и гигантски клетки.микроскопско изследване на болест на Crohn Фокално, трансмурално възпаление, състоящо се от лимфоцити, плазмени клетки и неутрофили с големи лимфоидни агрегати, е класическо за болест на Crohn. Лимфоидните агрегати обикновено са отбелязани в лигавицата и субмукозата, въпреки че те могат да бъдат разположени в стената на червата и са характерни за субсерозната мастна тъкан (фигура 2).

Грануломите се състоят от некротизиращи, добре ограничени групи от епителиоидни хистиоцити, със или без придружаващи гигантски клетки от типа Лангерханс. Когато са налице, грануломите са изключително полезни за диагностицирането на заболяването, но те липсват в 50-60% от случаите. Освен това, грануломите се наблюдават и при туберкулоза, йерсиниоза и дори могат да се видят при улцерозен колит, свързан с разкъсани крипти. Като цяло трябва да се внимава, когато се използват грануломи като диагностична характеристика.микроскопско изследване на болест на Crohn

Грануломите могат да бъдат открити в цялата стена на червата и обикновено са свързани с участъци на язвата или по лимфните пространства в субмукозата и субсерозата и по-рядко с малки кръвоносни съдове. Грануломите са по-често наблюдавани в дебелото черво и аналния участък, отколкото в тънките черва. Те също са по-изразени при по-млади пациенти с по-къса продължителност на заболяването, отколкото при пациенти с дългогодишни заболявания. Лимфните възли в мезентерия често ще съдържат подобни грануломи, но е изключително грануломите да присъстват само в лимфните възли (фигура 3).

Въпреки че не са специфични за болест на Crohn, псевдопилоричната метаплазия и архитектурното изкривяване на вили са често наблюдавани в тънките черва. Трябва да се отбележи наличието на интраепителиална неоплазия и тя трябва да бъде категоризирана като ниска или висока степен. Ако има цитологична атипия, свързана с неутрофилно възпаление, констатациите могат да представляват ремонт или регенерация, а случаят може да бъде по-добре категоризиран като "неопределен за дисплазия".

4.0/5 8 оценки

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/1986158-overview#a8
https://en.wikipedia.org/wiki/Crohn%27s_disease
http://www.pathologyoutlines.com/topic/smallbowelcrohns.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2499179/
https://www.britannica.com/science/Crohn-disease


Коментари към Болест на Crohn

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болест на Crohn
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 10:00
    Коментирайте "Болест на Crohn"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Патология на устната кухина и храносмилателната система
  • Клинична патология на възпалителни заболявания на дебелото черво
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 99 дни, 15 часа и 40 мин.

Инфекции, предавани с кърлежи - Лаймска болест, марсилска треска

преди 2321 дни, 23 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 22 часа и 4 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 13 часа и 4 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 13 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 13 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

КЛИНДАМИЦИН АБР капсули 600 мг * 30

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ПЕЛЕНИ ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ КЛАСИК ПЛЮС ЕЪР размет L * 10

КАПСИ 3 крем 50 г

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИК ЗА ЖЕНИ капсули * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival