Апокринна метаплазия на гърдата
Апокринната метаплазия на гърдата, тоест трансформацията на гръдните епителни клетки в апокринни или потни жлези, често се среща в периферния паренхим, особено сред жени в постменопауза, и обикновено се свързва с гнойни кисти при фиброцистично заболяване на гърдата. Фиброцистичното заболяване на гърдата или фиброцистичната промяна възниква в каналите, лобулите и стромата и включва уголемяване на лобулите, аденоза с дуктална хиперплазия, както и апокринна метаплазия на гърдата, кисти и фиброза. Предполага се, че фиброцистичното заболяване се предизвиква от хормонални промени, които най-вероятно включват естроген и прогестерон и често се наблюдава при жени на възраст между 30 и 50 години. Фиброцистичните промени обаче са много по-редки при жени в постменопауза, които не са подложени на хормонозаместителна терапия.
Апокринната метаплазия може да възникне както в лобули и в канали в терминалните дуктални канали на лобуларни единици. Разширените кистични ацини често се развиват в апокринни микроцисти тип I, които могат да се слеят с други микроцисти, за да образуват големи нодуларни маси или макроцисти. Апокринната метаплазия на клетките, облицоващи кистите, се класифицира като проста, сложна с малки папили и силно сложна със свързващи мостове. Клетките имат изобилна еозинофилна гранулирана цитоплазма със секреторни гранули в апикалната цитоплазма и апикални муцуни, които се вливат в лумена. Апокринната метаплазия на каналите може да възникне в области, съседни на колонните клетки и в клетките, подложени на папиларна пролиферация.
Апокринните клетки могат да бъдат подредени в един слой или на няколко пласта и могат дори да образуват папили. Апокринните клетки могат да образуват обвивката на макроскопични и микроскопични кисти. Цитологичните особености на апокринните клетки могат да бъдат тревожни и, ако са свързани с намаляване или загуба на слоя на миоепителните клетки, могат да предизвикат погрешна диагноза за злокачествени заболявания. Данните за връзката между апокринна метаплазия на гърдата и инвазивния рак на гърдата са спорни. Някои автори са открили повишен риск, когато са свързани с пролиферативни лезии, докато други не са открили такова асоцииране. Предполага се, че същите стимули, които причиняват рак на гърдата, също могат да причинят апокринна метаплазия. Настоящият консенсус е, че апокринна метаплазия на гърдата не е пренеопластичен процес. Въпреки, че са проведени малко молекулярни изследвания, се съобщава, че поне някои части от апокринни кисти с папиларна хиперплазия могат да бъдат клонални неоплазми, но значението на това откритие остава несигурно.
Апокринните клетки изглеждат колониални, кубоидни или сплескани, в зависимост изцяло от местоположението им в ацини или от лигавицата на киста (фигура 1). При оцветяване с хематоксилин и еозин два вида апокринни клетки са очевидни, въпреки че някои от тях могат да показват междинни признаци. В първия вид цитоплазмата е гранулирана и силно еозинофилна. Вакуола, която може да съдържа жълт кафяв пигмент, богат на желязо или хемосидерин, често присъства. Апикалната част на клетката съдържа груби гранули. Ядрата обикновено са кълбовидни и обикновено са бледи с един или две явни нуклеоли, но те могат да бъдат хиперхроматични. Вторият тип има цитоплазма, която е пенеста с малки вакуоли, които могат да се слеят и да има наличие на пигмента липофусцин в тяхната цитоплазма.
Апокринните клетки се оцветяват с периодично киселинно-Schiff след диастазно разграждане и са имунореактивни за епителен мембранен антиген и цитокерамини 8 и 18. Нормалните апокринни клетки не експресират естроген или прогестеронови рецептори, но са положителни за андрогенните рецептори.
Метапластичните апокринни клетки в гърдата са подобни на нормалните аксиларни, аероларни и перинеални апокринни клетки, притежаващи апокринни секрети и идентични реакции на оцветяване. Една от причините обаче, че те често не се считат за нормални компоненти, е, че могат да се видят примери за постепенна метапластична промяна от нормалния кубоидален епител, а клетките с междинни признаци могат също да бъдат разграничени при внимателен преглед, което предполага, че те са истинска метаплазия (фигура 2). Това мнение обаче често се оспорва. Механизмът за развитие на апокринната метаплазия от нормален кубоидален епител не е добре характеризиран, но е патогномичен компонент на фиброцистична промяна.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МИО МАРС СУТИЕН 109 - размер B90 - ЕПИТЕЗА
МАКСИМА ЕСТЕТВЕНА ГРЪДНА ЕПИТЕЗА С ОЦВЕТЕНА АРЕОЛА КАПКОВИДНА 4001 N
Безплатна доставка за България!АВЕНТ СИЛИКОНОВ ПРОТЕКТОР ЗА ЗЪРНА * 2 бр. МАЛКИ
МЕДЕЛА МНОГОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 4 008.0237
ЛАНСИНОХ КОЛЕКТОР ЗА КЪРМА * 1
МИО МАРС СУТИЕН 1102 - размер C85 - ЕПИТЕЗА
Библиография
Color atlas of pathology, Section Sublethal cell damage
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2095572/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1574789107000087
https://librepathology.org/wiki/Apocrine_metaplasia_of_the_breast
СТАТИЯТА е свързана към
- Обща патология
- Компенсаторни процеси
- Алтернативни средства за лечение на мастопатия
- Уголемяване на бюста по естествен път
- Мамография
- Как да повдигнем бюста с естествени средства
- Биопсия на гърда
- Сцинтиграфия (радиоизотопно изследване)
- Мастна некроза на гърдата
- Подготовка и пози за кърмене
- ЯМР на гърдaтa
- КП № 194 ОПЕРАТИВНИ ИНТЕРВЕНЦИИ ВЪРХУ ГЪРДА С ЛОКАЛНА ЕКСЦИЗИЯ И БИОПСИЯ
Коментари към Апокринна метаплазия на гърдата