Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Инфекция и имунитет Имунитет Имунен отговор Интерлевкини

Интерлевкини

от 04 авг 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Интерлевкини - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Интерлевкините са вид цитокини за които първоначално се смятало, че се експресират само от левкоцитите, но по-късно е установено, че се произвеждат от много други клетки на тялото. Те играят съществена роля в активирането и диференциацията на имунните клетки, както и в пролиферацията, съзряването, миграцията и адхезията, като притежават и изразени противовъзпалителни свойства. Следователно, основната функция на интерлевкините е да модулират растежа, диференциацията и активирането на възпалителните и имунни отговори. Интерлевкините представляват голяма група протеини, които медиират множество реакции на клетъчно ниво чрез свързване към рецептори с висок афинитет. Названието "интерлевкин" е избрано през 1979 г., за да замени различните имена използвани от изследователските групи за обозначаване на интерлевкин 1 (фактор за активиране на лимфоцити, митогенен протеин, фактор III заместващ Т-клетките, фактор за активиране на В-клетките, диференциация на В-клетките фактор) и интерлевкин 2 (TSF и т.н.).
Терминът интерлевкин произлиза от думата inter - между, (като средство за комуникация) и leukin - произтичащ от факта, че голяма част от тези протеини се произвеждат от левкоцити и действат върху левкоцити.

Взаимодействията между имунните и възпалителните клетки се медиират до голяма от интерлевкините (IL), които са способни да стимулират клетъчния растеж, диференциацията и функционалното активиране на имунните клетки. Макрофагите произвеждат IL1 и IL6, Т-лимфоцитите произвеждат IL2 и IL6, докато клетките от костния мозък произвеждат IL7. IL1 и IL6 не само играят само важна роля в механизмите на имунната система, но също така стимулират началото на каскада от възпалителни клетки и предизвикват треска. Растежът и диференциацията на еозинофилите се засилва значително от IL5. IL2 е мощен пролиферативен сигнал за Т-клетките и NK-клетките . IL1, IL3, IL4 и IL7 стимулират развитието на различни хематопоетични прекурсори. IL4-IL6 също служи за усилване на В-клетъчната пролиферация и продуциране на антитела. Разбирането на структурата и функцията на интерлевкин е довело до нови и важни прозрения за фундаменталната биология на имунитета и възпалението.

Общи свойства на цитокините и интерлевкините

cytokinesЦитокините представляват голяма група протеини, участващи в процесите на клетъчно сигнализиране. Те се освобождават от клетките и засягат поведението на други клетки, а понякога и самата освобождаваща клетка. Цитокините включват хемокини, интерферони, интерлевкини и лимфокини, те действат чрез рецептори и са особено важни компоненти на имунната система. Цитокините са протеини, произведени в отговор на патогени и други антигени, които регулират и медиират възпалителните и имунни отговори. Интерлевкините имат различни функции, но повечето подпомагат имунните клетки в процесите на делене и деференциация. Всеки интерлевкин действа върху специфична, ограничена група от клетки, които експресират неговите сродни рецептори.

Интерлевкините притежават разнообразни защитни функции. Например, IL-4, IL-5 и IL-13 са В-клетъчни растежни фактори и стимулират В-клетъчната диференциация, двата интерлевкина IL-3 и IL-5 се разглеждат като хематопоетични цитокини, което означава, че те осигуряват положителна и отрицателна регулация на диференциацията, съзряването, преживяемостта, пролиферацията и функционалното активиране на хематопоетичните прогениторни клетки (хематопоетичните клетки предшественици).

Цитокините стимулират превключването на изотипа на антитела при В-лимфоцитите и по този начин играят роля в процеса на биосинтеза на имуноглобулините, също така участват в диференцирането на хелперните Т-клетки в подгрупи Th-1 и Th-2 и активирането на механизмите на фагоцитоза.

Интерлевкините често влияят на други синтези и интерлевкини. Например, IL-1 подпомага активирането на лимфоцитите, което води до освобождаване на IL-2. Интерлевкин 2 е плурипотентен цитокин, необходим за пролиферацията и активирането на Т-лимфоцитите. Редуцираната експресия на IL-2 е свързана с нарушеното генериране на регулаторни Т-клетки, като допринася за повишена активност и по-дълго оцеляване на автореактивните Т-лимфоцити.
Интерлевкин 6 се произвежда главно от моноядрените фагоцитни клетки. Той се произвежда също от Т- и В-лимфоцитите, фибробластите и хепатоцитите. IL-6 подпомага В-клетъчната диференциация и образуването на зрели плазмени клетки и секреция на имуноглобулини. IL-6 също потиска Th1 клетките и индуцира Th2 клетките. Той също така увеличава скоростта на деление на В-лимфоцитите, които от своя страна произвеждат антитела в многократно по-голямо количество, което от своя страна допринася за развитието на алергични и автоимунни състояния.

Клетъчните реакции включващи цитокини се стимулират и регулират от външни сигнали или високоафинитетни рецептори. Например, стимулирането на В-клетки от патогени води до повишена експресия на цитокинови рецептори.
CD4+ Т-лимфоцити (Th2) синтезират IL-4 и той действа както върху В, така и върху Т-клетките. Той е В-клетъчен растежен фактор и причинява селекция на изотип IgE и IgG1. Той причинява Th2 диференциация и пролиферация и инхибира интерферон-гама медиираното активиране на макрофагите. CD4+ Т-лимфоцити (Th2), клетките естествени убийци и мастоцитите синтезират IL-13, който действа върху моноцити, фибробласти, епителоидни клетки и В-лимфоцити. Значимите ефекти на IL-13 са В-клетъчния растеж и диференциация. Също така, IL-13 работи заедно с IL-4 в производството на биологични ефекти, свързани с алергично възпаление и цащитата срещу паразити.

5.0/5 6 оценки

Библиография

https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/cell-mediated-immunity
https://en.wikipedia.org/wiki/Interleukin
https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/interleukin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499840/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2785020/

Коментари към Интерлевкини

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 05 January 2024 в 12:16

    Бояна

    Имам автоимунно заболяване. Удачно ли е да се пият продукти с интерлевкини, тъй като знам, че не е добре да се стимулира имунната система при лица с автоимунни заболявания?

    Здравейте! Във вашия случай подобен прием е противопоказан.

  2. Бояна 
    на 03 January 2024 в 19:42

    Имам автоимунно заболяване. Удачно ли е да се пият продукти с интерлевкини, тъй като знам, че не е добре да се стимулира имунната система при лица с автоимунни заболявания?

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 21 February 2022 в 11:52

    Иван

    Възможно ли е да се комбинира "ебетрексат" в който има метотрексат с "IL-13" интерлевкин 13 при лечение на атопичен дермати?

    Преценката за подходящото лечение е на лекуващия дерматолог въз основа на индивидуалното състояние на пациента.

  4. Иван 
    на 17 February 2022 в 14:12

    Възможно ли е да се комбинира "ебетрексат" в който има метотрексат с "IL-13" интерлевкин 13 при лечение на атопичен дермати?

СТАТИЯТА е свързана към

  • Инфекция и имунитет
  • Имунитет
  • Имунен отговор
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2307 дни, 8 часа и 36 мин.

Сухи хранителни среди и реагенти за микробиология.

преди 2959 дни, 8 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 53 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 53 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 5 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival