Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Вирусология Вирус на беса

Вирус на беса (Rabies virus)

от 16 юни 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Вирус на беса (Rabies virus) - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Семейство Rhabdoviridae включва шест рода - везикуловирус, лиза вирус, ефермервирус, норвирхабдовирус, цитохебдовирус и нуклеорабидовирус. Два от вирусите заразяват човека - вирусът на беса (RABV) и вирусът на везикулозния стоматит (VSV.). Тези два вируса са съответно в родовете на лизавирус и везикуловирус.

Вирусът на беса принадлежи към семейство Rhabdoviridae, род Lyssavirus и причинява заболяването бяс. Бесът (Rabis) е остро инфекциозно заболяване на централната нервна система, поразяващо човека и топлокръвните животни.

Още от древността е известно, че вирусът на беса може да бъде предаден чрез ухапване от животни. Заболяването е споменато в няколко древни литературни произведения като книгата на Аристотел (300BC), която отбелязва беса като едно от болестите, които засягат кучетата и всяко животно, което кучето ухапе. През първи век Целс подробно описва клиниката на заболяването. Луи Пастьор и Емил Руук - разработват първата ваксина срещу бяс през 1885 г. Тази ваксина е използвана за пръв път на човек на 6 юли 1885 г.- на деветгодишния Йозеф Мейстер. Тяхната ваксина се е състояла от проба на вируса, събрана от заразени (и задължително мъртви) зайци, който бил отслабен поради факта, че събраните проби били подложени на изсушаване за 5 до 10 дни. Подобрен вариант на ваксината е направен през 1908 г.

Структура и култивиране

Вирусът на беса притежава пръчковидна или куршумообразна форма и е с размери от 80 nm в диаметър и дължина от 200 nm. Съдържа едноверижен РНК геном и има спираловиден тип симетрия. Нуклеокапсидът е обвит с двойна мембрана. В обвивката на вируса се съдържат белтъци, въглехидрати и липиди.

Вирусът е патогенен за всички топлокръвни животни. Култивирането му се извършва в клетъчни култури и диплоидни клетъчни щамове от опитни животни.

Епидемиология

rabiesИзточник на беса са болните животни, а предаването на инфекцията се осъществява главно със слюнката чрез ухапване. Заразяване е възможно и при попадане на слюнка върху наранена кожа. В световен мащаб оценките сочат, че човешката смъртност е най-висока в Азия, като най-високата честота и смъртни случаи са докладвани в Индия.

От въвеждането на ваксината насам броят на смъртните случаи от бяс продължава да намалява всяка година. Навсякъде по света повече от 15 милиона души се ваксинират, след като са били ухапани от животни, за които се предполага, че носят вируса на бяс, което се очаква да спаси стотици хиляди човешки животи всяка година. Болестта е по-разпространена в развиващия се свят, отколкото в индустриализираните страни. Световната здравна организация (СЗО) изчислява, че бесът е причина за 35 000-50 000 смъртни случая годишно в световен мащаб. Неваксинираните кучета са основният резервоар за бяс.

Патогенеза и клинична картина

Инкубационен период

Инфектираният индивид остава безсимптомен през този период. Средната продължителност на инкубацията е 20-90 дни. Рядко се съобщава инкубация от 7-19 дни. В над 90% от случаите инкубацията е с продължителност по-малко от 1 година. Пациентите може да не помнят експозицията поради продължителния инкубационен период. Инкубационният период е по-кратък от 50 дни, ако пациентът е ухапан по главата или шията. При човек с драскотина на ръката развитието на симптоми може да отнеме повече време, отколкото ако е получил ухапване. Вирусът на бяс е сегрегиран от имунната система през този период и не се наблюдава антитяло отговор.

От входната врата вирусът достига ЦНС по хода на периферните нерви, от там по nervus facialis достига до слюнчените жлези и се отделя чрез слюнката. Наблюдават се три стадия на развитие:

  1. Продромален стадий;
  2. Стадий на възбуда;
  3. Паралитичен стадий.

Продромален стадий

Продължителността на този период е 1-3 денонощия. Появяват се неспецифични симптоми и признаци. Паренето или мравучкането на мястото на ухапването са характерни за този период. Симптомите на продромалния стадий биват:

  • безпокойство;
  • главоболие;
  • втрисане;
  • гадене;
  • загуба на апетит;
  • възбуда;
  • безсъние.

Остър неврологичен период

Този период е свързан с обективни признаци на развитие на болестта. Продължителността е 2-7 дни. Симптомите включват мускулни фасцикулации, повишена възбудимост на гълтателната и дихателната мускулатура. Спазмите на гълтателната мускулатура правят гълтателнето невъзможно, от тук произлиза хидрофобията, при която опитът за пиене предизвиква гърчове на гълтателната мускулатура. Сетивността на болния е повишена, наблюдават се фотофобия и аерофобия.

Паралитичен стадий

През този период може да се развие буйната формата на бяс. Пациентите развиват:

  • възбуда;
  • хиперактивност;
  • безпокойство;
  • хапане;
  • объркване;
  • халюцинации.

След няколко часа до дни, състоянието става епизодично. Може да възникнат гърчове. Тази фаза може да завърши със сърдечно- респираторен арест или да прогресира до парализа.

Друга форма на болестта е паралитичният бяс. Парализата възниква от самото начало, а треската и главоболието са силно изразени. Комата възниква до 10 дни след началото на заболяването и е с различна продължителност.

Микробиологична диагностика

Диагностиката на бяс се осъществява в специализирани лаборатории, изследват се:

  • мозъчна тъкан;
  • слюнка;
  • храчки;
  • ликвор;
  • урина;
  • фецес.

Съществуват различни тестове за бяс. При наличие на бяс, в натривки от мозъчна тъкан микроскопски се доказват телцата на Бабеш-Негри, които представляват сферични или продълговати цитоплазмени включения. След оцветяването им по метода на Селерс телцата се оцветяват в яркочервено. Провеждат се и биологични проби върху опитни животни, но най-бързият и точен метод е имунофлуоресценцията.

Специфична профилактика и имунитет

Най-сигурното профилактично средство е противобясната ваксина. В България се използва пречистена лиофилизирана ваксина. При случай на ухапване ваксината се прилага заедно с човешки антирабичен гама-глобулин. Антителата у имунизираните се образуват на 14-15 ден от имунизацията, достигат своя максимум около 40 ден, след което понижават своите стойности и се съхраняват с години. В случай на повторно ухапване се провежда нов курс на имунизация.

5.0/5 6 оценки

Библиография

https://www.news-medical.net/health/Rabies-Epidemiology.aspx
https://emedicine.medscape.com/article/220967-clinical
https://www.medicinenet.com/rabies_virus/article.htm

Коментари към Вирус на беса (Rabies virus)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вирус на беса (Rabies virus)
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 01:17
    Коментирайте "Вирус на беса (Rabies virus)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Вирусология
  • Институтът "Пастьор": Открихме възможност за усъвършенстването на ваксината срещу бяс
  • Хранене при бяс
  • Епидемията от бяс в Англия от края на 19-ти век
  • Тест за бяс
  • Луи Пастьор и работата му по създаването на ваксината срещу бяс
  • Жозеф Майстер - първият излекуван от бяс от Луи Пастьор
  • Живениче, Разгон
  • Лаваница, Жиловлековидна лаваница
  • Ваксинират дивите хищници срещу бяс
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2351 дни, 8 часа и 4 мин.

Сухи хранителни среди и реагенти за микробиология.

преди 3003 дни, 7 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 9 часа и 28 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 2 часа и 9 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 9 часа

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 16 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival