Изследване за коклюш (Bordetella pertussis)
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Вземане на проба за изследване
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Коклюшът, известен и като магарешка кашлица, е респираторна инфекция, причинена от бактерията Bordetella pertussis. Тези бактерии са силно заразни и се предават от човек на човек чрез кашляне, кихане и близък контакт, като причиняват продължителна инфекция.
Времето между заразяването с бактерията и появата на признаци и симптоми (инкубационен период) варира от няколко дни до 3 седмици.
Инфекцията е продължителна и протича на три етапа:
- катарален стадий - това е първият стадий на заболяването, който обикновено продължава около 1 до 2 седмици, като симптомите могат да наподобяват лека настинка
- пароксизмален (конвулсивен) стадий - това е вторият стадий на инфекцията, който може да продължи 1 до 2 седмици или да персистира няколко месеца и се характеризира с тежки пристъпи на кашлица
- реконвалесцентен стадий - по време на третия стадий честотата и тежестта на кашлицата започват да намаляват през следващите 2 до 3 седмици
Коклюшната инфекция обаче понякога може да доведе до усложнения като пневмония, енцефалит и гърчове, като може да бъде смъртоносна.
Кърмачетата обикновено са най-тежко засегнати и може да се наложи хоспитализация.
Предишна инфекция или ваксиниране за магарешка кашлица не предпазват напълно от заразяване, тъй като те не осигуряват доживотен имунитет или защита от повторно заразяване. Напълно ваксинирани индивиди, които са заразени с B. pertussis, могат да развият по-лека инфекция с упорита кашлица, но без класическата пароксизмална кашлица.
Подробна информация за заболяването ще намерите в:
Изображение: https://microbenotes.com
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследване за коклюш (Bordetella pertussis) може да бъде назначено, когато са налице признаци и симптоми, които предполагат коклюшна инфекция, включително:
- чести тежки пристъпи на кашлица, понякога последвани от повръщане - продължaващи ≥ 2 седмици или с всякаква продължителност при кърмачета
- няколко бързи закашляния, последвани от характерен звук, докато човекът вдишва - "магарешка" кашлица
- симптоми на настинка (хрема, кихане, лека кашлица и/или субфебрилна температура) и анамнеза за близък контакт с някой, който е бил диагностициран с коклюш
- чувство на силна умора след пристъпи на кашлица или поява на апнея
- известно огнище на магарешка кашлица в общността
Тестването не трябва да се извършва при хора, които са имали контакти с болен, но нямат симптоми.
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването за коклюш не изисква специална подготовка.
Метод на провеждане на изследването
Тъй като първоначалните симптоми на магарешка кашлица, особено по време на катаралния стадий на развитие, често са неразличими от тези на обикновена настинка или други респираторни заболявания, като например бронхит, грип или инфекция с респираторно-синцитиален вирус (RSV) при деца, необходими са диагностични тестове, за да се отдиференцира инфекцията.
Има няколко метода за изследване, които могат да се използват за откриване на магарешка кашлица, а видът на изследването до голяма степен зависи от това колко дълго продължават симптомите.
Микробиологично (културелно) изследване
Счита се за „златен стандарт“ за диагностициране на коклюшна инфекция, защото това е единственият 100% специфичен метод за идентифициране на Bordetella pertussis.
Осъществява се чрез изолиране на причинителя върху специална хранителна среда (агар).
Културелното изследване е най-полезно през първите 2 седмици след появата на симптомите. Чувствителността намалява и рискът от фалшиви отрицателни резултати се увеличава след 2-та седмица.
Бактериалният растеж може да бъде нарушен, ако преди вземането на пробата е било проведено лечение с антибиотици.
Изображение: www.freepik.com, PCR
Полимеразна верижна реакция (PCR)
Високочувствителен лабораторен тест, който е особено полезен за ранна диагностика на коклюш.
Този тест открива генетичен материал от бактериите (нуклеинова киселина на Bordetella pertussis) във взетите проби. Изследването може да бъде завършено в рамките на няколко часа - най-бързият наличен тест. За разлика от културелното изследване, PCR тестът не изисква наличието на живи бактерии.
PCR може да открие бактериален генетичен материал от момента на първоначалната поява на симптомите до приблизително 3-4 седмици по-късно. След четвъртата седмица на заболяването количеството на бактериите в назофаринкса бързо намалява, което увеличава риска от фалшиво отрицателни резултати.
PCR изследването не се препоръчва при асимптоматични пациенти, тъй като при тях са по-вероятни фалшиво положителни резултати.
Подробна информация за PCR теста можете да намерите в:
» Полимеразна верижна реакция (PCR)
Кръвен тест за антитела (IgA, IgG, IgM) срещу коклюш (серология)
Тези тестове откриват антитела, произведени от имунната система на организма в отговор на инфекция с B. pertussis, тоест специфичен антитяло отговор срещу бактерията.
Серологичното изследване не е препоръчителният метод за изследване, тъй като е индиректен тест за установяване на инфекцията. Този вид изследване е най-полезно при пациенти със симптоми повече от 3-4 седмици.
Изследването може да се извърши много по-късно от микробиологичен тест и PCR, като е по-полезно в по-късните стадии на заболяването
Тези вид тестове понякога могат да бъдат използвани, за да помогнат за оценка и проучване на разпространението на коклюш в общността.
В редки случаи тест за антитела се назначава, за да се оцени имунния отговор на дадено лице към ваксина срещу коклюш.
Вземане на проба за изследване
Правилното вземане на пробите за изследване е от съществено значение за точни резултати от теста за магарешка кашлица.
Бактериално изследване
Клиничният материал (секрет от задната и горната страна на назофаринкса) е подходящ за изолиране на причинителя на коклюш само в катаралния стадий на болестта, когато кашлицата не е характерна. Клиничните проби се посяват на мястото на вземането им, в случай че е осигурена специална селективна хранителна среда, или се поставят в транспортна хранителна среда и се изпращат незабавно с оглед доставянето им до втория час след вземане на материала в микробиологична лаборатория, която предварително е информирана.
PCR тест
Подходящ клиничен материал за доказване на нуклеинова киселина на причинителя на коклюш е назофарингеален секрет, взет сутрин на гладно. Материалът за генетично изследване трябва да се вземе по възможност преди започване на антибиотично лечение, но е допустимо и през първите 7 дни от започване на терапията. Тампонът с взетия материал се поставя в стерилна пластмасова епруветка без транспортна среда. При невъзможност за незабавно транспортиране е необходимо да се съхранява в хладилник под 8 °С.
Изследване на антитела
За изследване на антитела е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Колаж: изображения www.cdc.gov
Какво ще усещате по време на изследването
Вземането на назофарингеален аспират или промивка може да доведе до дискомфорт, който е временен.
При вземането на назална натривка със стерилен тампон пациентът може да почувства запушване или дори гъделичкане. Може да провокира сълзотечение или пристъп на кашлица.
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за това изследване, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Има много малък риск при тестовете за коклюш.
В някои случаи може да получи кръвотечение от носа след вземането на назална проба за изследване.
Може да се наблюдава и гадене.
В много редки случаи е възможно счупване на дръжката на памучния тампон, с който се взема назофарингеланата проба, което може да доведе до аспирация или поглъщане на чуждото тяло.
Вземането на кръв като цяло също се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
PCR тест:
Положителен PCR тест означава, че във взетата проба е открит генетичен материал (т.е. ДНК) от Bordetella pertussis, което показва, че е налице заразяване. PCR тестът обаче може да бъде положителен и при други подвидове Bordetella.
Отрицателният PCR тест означава, че е по-малко вероятно да е налице каклюш, но не го изключва. Ако в пробата има много малко бактерии, те може да не бъдат открити чрез PCR.
Високата чувствителност на PCR увеличава риска от фалшиво положителни резултати.
Резултатите трябва да се тълкуват заедно с клиничните симптоми и епидемиологичната информация, а при възникване на епидемия трябва да има потвърждение чрез микробиология за поне един случай.
Микробиологично (културелно) изследване
Положителната култура е диагностична за инфекция с B. pertussis.
Подобно на PCR, отрицателната култура не изключва магарешка кашлица.
Резултатите от културата зависят от правилното вземане и транспортиране на пробата, продължителността на симптомите преди вземането на пробата и дали е имало антибиотично лечение преди вземането на пробата.
Както културата, така и PCR тестовете е по-малко вероятно да бъдат положителни с напредването на заболяването.
Изображение: www.researchgate.net, колонии с Bordetella pertussis
Кръвен тест за антитела (серология)
При кръвен тест IgG антитела срещу коклюш ще се установят при тези индивиди, които са били ваксинирани или са имали минала инфекция.
IgM и IgA антителата могат да показват скорошна ваксинация или инфекция и ще присъстват само за кратък период от време (2-3 месеца).
Кръвното изследване обикновено не се препоръчва за диагностициране на активна магарешка кашлица и е най-полезно след приблизително 3-4 седмици от началото симптомите.
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването за коклюш или да повлияят на резултатите от теста, включват:
- Неправилно вземане на проба за изследване - най-подходящи са пробите, взети от назофаринкса, тъй като в гърлото няма достатъчно коклюшни бактерии, а и поради високото ниво на замърсяване с други микроорганизми
- Възможно е памучните тампони, с които се взема проба за изследване, да съдържат вещества, които са токсични за B. pertussis
- Неправилно вземане на кръвна проба
- Неправилно съхранение или транспортиране на взетите проби
- Използване на неподходящи среди за култивиране на микроорганизмите - агарите на Борде-Жангу и Реган-Лоу са хранителните среди на избор за откриване на Bordetella pertussis
- Прием на антибиотици преди провеждане на изследването
- Предишна ваксинация срещу B. pertussis
Заглавно изображение: www.freepik.com
Коментари към Изследване за коклюш (Bordetella pertussis)