Поставяне и нагласяне на неуточнено имплантирано устройство МКБ Z45.9
Медицинските импланти са устройства, които се поставят вътре или върху повърхността на тялото. Много импланти са протези, предназначени да заменят липсващи части от тялото. Други импланти доставят лекарства, наблюдават функциите на тялото или подпомагат действието на органи.
Някои импланти се правят от кожа, кости или други тъкани на тялото. Други са изработени от метал, пластмаса, полимери, керамика или други материали.
Рубриката поставяне и нагласяне на неуточнено имплантирано устройство включва избора, предоперативната подготовка, самата интервенция по поставянето и напасването на съответното устройство към тялото на пациента. Съществуват различни видове устройства за имплантиране:
- пейсмейкъри - осигуряват и поддържат сърдечни ритъм;
- кохлеарни устройства - те помагат на хора със загуба на слуха, да започнат да чуват;
- очни протези;
- импланти, които се вграждат в гръбначния стълб, в черепа, костите и други.
Имплантите могат да бъдат поставени за постоянно или за определен период от време, след като вече не са необходими, се отстраняват. Например, стентовете или имплантите за тазобедрената става трябва да бъдат постоянни, но отворите за химиотерапия или винтовете за поправяне на счупени кости могат да бъдат премахнати, когато вече не са необходими.
Всички хирургични процедури крият рискове. Те включват синини в областта, болка, подуване и зачервяване. Когато имплантът се поставя или отстранява, се предвиждат тези усложнения. Други са свързани с вида на материала, който се използва, понякога той може да доведе до алергична реакция.
При поставяне и нагласяне на неуточнено имплантирано устройство е възможно да се развие инфекция. Най-често се получават от замърсяване на кожата по време на операцията или нестерилизирани инструменти. За справяне с инфекцията се предписват антибиотици, но понякога се налага премахване на импланта.
С течение на времето имплантът се изхабява, може да се повреди или да спре да работи правилно. Ако това се случи се налага допълнителна операция за поправяне или замяната му. Преди подлагането на такава операция е препоръчително пациентът да е наясно с рисковете и ползите.
Размерът и формата на медицинското изделие трябва да са съобразени с мястото за имплантиране в тялото. Ако то не е достатъчно голямо, за да помести цялото устройство, имплантът се проектира така, че да бъде разделено на елементи. Например електродите и стимулатора при кохлеарния имплант. Или така, че да се свързват отделните елементи на устройството, например сензорът за налягане и батерията в сензора за кръвно налягане.
Някои имплантируеми устройства, като това за измерване на кръвно налягане изискват източник на енергия (батерия), за да могат да работят. Батерията се вгражда заедно с устройството.
Късните усложнения могат да включват: образуване на сраствания, получаване на тромбоза, емболия и други.
Библиография
https://www.fda.gov/medical-devices/products-and-medical-procedures/implants-and-prosthetics
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3797898/
Коментари към Поставяне и нагласяне на неуточнено имплантирано устройство МКБ Z45.9