Проба и нагласяне на външна протеза на млечна жлеза МКБ Z44.3
Външните протези на млечната жлеза представляват специално изработени устройства, които са максимално близки до естествената форма, консистенция и външен вид на гърдата. Те помагат на жените да се възстановят по-бързо след операция по отстраняване на млечната жлеза, да преодолеят психическата травма и да водят нормален живот.
Ракът на гърдата е сериозен социално-значим проблем и засяга голям процент от жените в световен мащаб. Въпреки добрите диагностични възможности и успеха в лечението на заболяването, все още проблемът продължава да съществува и обхваща много от жените. Ракът на млечната жлеза е най-често срещаният сред женския пол.
Рубриката проба и нагласяне на външна протеза на млечна жлеза включва избора, пробването и напасването на протезата. Това става с помощта на специално обучен персонал в ортопедични магазини.
Външните протези на млечната жлеза се използват най-често след мастектомия (остраняване на млечната жлеза), органосъхраняваща операция или реконструкция на гърдата, при която резултатът е бил незадоволителен.
При първото посещение при протезистът жената трябва да носи със себе си сутиен, който й пасва точно, по-светла блуза, за да се прецени как ще изглежда протезата. Протезата на млечната жлеза трябва да е възможно най-близка до здравата гърда по форма и консистенция. Протезите осигуряват не само добър естетичен вид на жените, но и помагат да се намали рискът от следоперативни усложнения като лимфедем, изкривяване на стойката, болки в раменете и гърба.
Протезите се предлагат в голямо разнообразие от форми, размери и цветове. Изработени са от материали, които са предназначени да изглеждат и да се усещат като естествени гърди. Важно е протезата да отговаря на начина на живот на пациента. От това какво количество гръдна тъкан е останало, се определя типът протеза, която ще се използва.
Видове протези за гърди
- Пълна или стандартна протеза – тази протеза е предназначена да прилепва плътно към плоска гръдната стена. Прилага се в случаите, когато всички тъкани на гърдата са били отстранени, така че гръдната стена е плоска.
- Частична протеза – предназначена е за жени, на които не е отстранена цялата гърда. Протезата се разполага в сутиен, изработена е от същия силиконов материал като повечето гръдни протези.
- Протеза тип "черупка" – това е вид частична протеза, която може да се използва, ако гърдите се различават една от друга по размер. Представлява обвивка от силикон, която се поставя на по-малката гърда, така че тя да съвпада с по-голямата. Този тип протези могат да бъдат полезни и при жени, които са претърпели реконструкция на гърдата, но симетрия не е била постигна.
- Залепваща протеза (пълна или частична) – залепва се директно върху кожата. Подходяща е за жени, които водят по-активен начин на живот.
Форма на протезите
- Овална или триъгълна – може да се поставя и от двете страни.
- Капковидна – подходяща за жени, чиито гърди са по-големи или разположени по-ниско. Те също могат да се поставят от двете страни.
- Асиметрична – подходящи са за жени, при които по-голяма тъкан е била отстранена и се създават специално за пациента.
Повечето протези са направени от силикон (мека желеподобна субстанция), но съществуват и такива, изградени от пяна, които са по-леки. Задната част на протезата може да е от същия материал, както предната й повърхност или от друг материал. С това се цели протезата да бъде по-удобна на пациентката. Понякога се поставя допълнителен слой от плат, който не позволява на силикона да се докосва до кожата, за да не се появи сърбеж или алергична реакция. Създадени са протези, предназначени за плуване, които не се увреждат от солена вода или хлор.
В рубриката проба и нагласяне на външна протеза на млечна жлеза се включват и протезите за зърна. Те се залепват върху реконструираните гърди и са изградени от силикон. Могат да се намерят в разнообразие от форми и размери. Могат да се направят и по поръчка, за да паснат по-точно върху гърдите. Ако се полагат правилни грижи за протезата, тя би трябвало да се смени след няколко години. Тя се измива всеки ден с топла вода, сапун и подсушава с кърпа. Ако протезата е от залепващия тип, се налага по-специална грижа.
Библиография
https://www.breastcancercare.org.uk/sites/default/files/publications/pdf/bcc123_breast_prostheses_2014_web_1.pdf
https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/postmastectomy-prosthesis
Коментари към Проба и нагласяне на външна протеза на млечна жлеза МКБ Z44.3