Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на органите на кръвообращението Други и неуточнени болести на органите на кръвообращението Постпроцедурни болести на органите на кръвообращението, некласифицирани другаде Синдром на лимфедем след мастектомия

Синдром на лимфедем след мастектомия МКБ I97.2

от 24 дек 2013г., обновено на 19 май 2024г.
Автор: д-р Даниел Лавила КамараРедактор: д-р Деян Маринов
Синдром на лимфедем след мастектомия МКБ I97.2 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› Честота и причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза

› Лечение

› Усложнения и прогноза

Въведение

Към групата на постпроцедурни болести на органите на кръвообращението, некласифицирани другаде, се отнася синдром на лимфедем след мастектомия.

Мастектомията представлява оперативно премахване на гръдната жлеза, поради медицински показания. Мастектомията може да бъде тотална, модифицирана радикална мастектомия, частична или радикална. При тоталната мастектомия се отстранява цялата гърда без подмишничните лимфни възли и подлежащите гръдни мускули.

Модифицираната радикална мастектомия представлява оперативно отстраняване на цялата гърда заедно с подмишничните лимфни възли, но без да се отстраняват подлежащите мускули на гръдната стена. Частичната мастектомия, наречена още сегментна резекция, представлява отстраняване на туморно променената част от гърдата заедно с част от здравата тъкан около нея. Радикалната мастектомия е оперативно отстраняване на гърдата заедно с подмишничните лимфни възли и подлежащите гръдни мускули.

Лимфедемът представлява оток, причинен от нарушения в лимфната система - лимфен оток. Лимфедемът след мастектомията е вторично състояние, което включва развитие на елефантиаза и облитерация на лимфните съдове.

Елефантиазата представлява задебеляване на кожата и подкожната тъкан на крайника към оперативната страна след мастектомия по повод рак на гръдната жлеза и аксиларна лимфна дисекация. Облитерация на лимфните съдове предтсвлява запушване лумена на лимфен съд и нарушаване отичането на лимфата в него - явява се лимфен оток.

Честота и причини

Най-общо казано, хората, които се подлагат на по-обширна операция, която включва отстраняване на лимфни възли или които имат лъчетерапия в областта, където се намират лимфните възли, са по-склонни да развият лимфедем. Въпреки това, дори отстраняването на единичен лимфен възел (биопсия на сентинелен лимфен възел) е свързано с риск от развитие на лимфедем.

Също така, някои хора могат да развият лимфедем, дори когато лимфните възли не са отстранени, ако лимфната система в кожата е наранена от обширна операция или от радиационно лечение. Хората, които развиват лимфедем, го правят в рамките на две до три години след операцията, но е важно да се отбележи, че рискът остава през целия живот на човека и се увеличава с травма или нараняване на крайник.

Патофизиология

Лимфедем след мастектомия

При оперативно отстраняване на туморни формации в човешкото тяло често се отстраняват близко разположените лимфни съдове. Това нарушава притока на лимфа, което може да доведе до оток. Този оток е известен като лимфедем. Лимфедем може да засегне едната или двете ръце, главата и шията, корема, гениталиите или краката. Отокът може да се влоши и да стане тежък с изявена симптоматика при пациентите. Могат да се развият кожни рани, които да бъдат инфектирани.

Често по време на лечение на рак на гърдата някои или всички лимфни възли в аксиларна област (мишница) биват оперативно отстранени или се облъчват с радиация. Тези лимфни възли дренират лимфа от горните крайници, от по-голямата част от гърдите и от областта на гърдите, шията и подмишниците.

При отстраняване на множество лимфни възли в аксиларна област, жените са изложени на по-висок риск от лимфедем до края на живота си. Радиационното лечение на лимфните възли може да доведе до цикатризация и запушване на лимфните съдове, което също води до лимфедем. Лимфедем може да се появи веднага след операция или радиация, или месеци или дори години по-късно.

Според тежестта на лимфедема се различават няколко типа лимфедем:

  • Лек тип лимфедем може да се появи в рамките на няколко дни след операцията и обикновено продължава кратко време.
  • Лимфедем може да се появи около 4-6 седмици след операция или радиация и след това да изчезне с времето.
  • Най-често срещаният тип лимфедем е безболезнен и може бавно да се развие 18-24 месеца или повече след оперативно лечение на рак на гърдата.

Симптоми

Клиничната картина при синдром на лимфедем след мастектомия включва голямо разнообразие от симптоми, които зависят от давността на заболяването и възрастта на пациента.

В първите стадии на заболяването се наблюдава неголям оток, настъпващ вечер. Отокът има меко тестоват характер, кожата е подвижна и несрастнала с подкожието. С развитие на заболяването и неправилно лекуване се наблюдава плътен, прогресиращ и постоянен оток. Кожата не може да се вземе в гънка, явява се асиметрия на двата крайника.

Клиничната картина може да се представи и чрез следните три степени на развитие на заболяването:

  • Първа степен - лека поява на трапчинка при натиск и обратимост при задържане на ръката във вдигнато положение
  • Втора степен - твърд оток, не се явяват трапчинки и има промяна в кожата, космите и ноктите
  • Трета степен - дебела кожа с гънки

Диагноза

Диагноза на синдром на лимфедем след мастектомия се поставя лесно още при анамнезата. По данни на пациента и неговите оплаквания, като целенасочено се пита за проведена наскоро мастектомия и видима асиметрия на горните крайници може да се постави диагнозата. Извършва се физикален и инструментален преглед. При съмнение за лимфедем лекарят най-често пита следните въпроси:

  • Минали операции
  • Настъпили усложнения след проведено оперативно лечение
  • Започване на подуването
  • Предишни инциденти с подуване на ръката
  • Прием на някакви медикаменти
  • Придружаващи заболявания като диабет, високо кръвно налягане или сърдечно заболяване

Образни изследвания като компютърна томография (КТ) или ядрено-магнитен резонанс, кръвни изследвания и други тестове могат да се използват за диагностициране на лимфедем.

Лечение

Лечението при синдром на лимфедем след мастектомия основно се определя от тежестта на заболяването. Лечението включва начини за предотвратяване и справяне със състоянието и може да включва:

  • Упражнения - упражненията помагат за подобряване на лимфния дренаж. Конкретните упражнения са показвани от физиотерапевт.
  • Компресионни бинтове - носенето на компресионен ръкав или еластична превръзка може да помогне за преместване на течността и предотвратяване на натрупването и.
  • Диета и управление на теглото - здравословното хранене и контролирането на телесното тегло са важна част от лечението.
  • Поддържане на вдигната нагоре ръка - повдигането на ръката над нивото на сърцето, когато е възможно, позволява на гравитацията да помогне за дрениране на натрупаната течност.
  • Предотвратяване на инфекция - важно е да защитите кожата в засегнатата област от изсушаване, напукване, инфекция.
  • Масажна терапия - масажът на засегнатата област спомага за по-бързото разнасяне на натрупаната течност.

Защитата на ръката от страната на операцията е много важна след операция на гърдата. Лошият дренаж на лимфната система може да доведе до това, че ръката е по-застрашена от инфекция и по-малко чувствителна към екстремни температури. Трябва да се избягват дейности с ръката, които водят до нейното натоварване, защото има риск от лимфедем.

Усложнения и прогноза

Лимфедемът може да бъде обезобразяващ и може да доведе до лош образ на тялото и психологически стрес. Усложненията на лимфедема могат да причинят затруднения в ежедневните дейности.

След появата на лимфедем трудно се постига излекуване. Прецизното лечение и превантивните мерки могат да помогнат за намаляване на симптомите, забавяне или спиране на прогресията на заболяването и предотвратяване на усложненията. Пациентите с хроничен лимфедем в продължение на години имат 10% риск от развитие на лимфангиосаркома. Този тумор е силно агресивен, изисква радикална ампутация на засегнатия крайник и има много лоша прогноза.

Изображения: freepik.com

3.7/5 7 оценки

Библиография

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/breast-cancer/breast-cancer-lymphedema-after-treatment
https://www.uptodate.com/contents/lymphedema-after-cancer-surgery-beyond-the-basics
https://www.breastcancer.org/treatment-side-effects/lymphedema
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/living-with/lymphoedema-after-treatment

Коментари към Синдром на лимфедем след мастектомия МКБ I97.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдром на лимфедем след мастектомия МКБ I97.2
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 05:31
    Коментирайте "Синдром на лимфедем след мастектомия МКБ I97.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 151 дни, 5 часа и 47 мин.

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 516 дни, 14 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] First Time User

преди 1 час и 30 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] – Get Up to 90% OFF

преди 1 час и 31 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acu639380] For This Month

преди 1 час и 32 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] 40% OFF For Existing 202

преди 1 час и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival