Грижа за друг изкуствен отвор на пикочните пътища МКБ Z43.6
Изкуствените отвори на пикочните пътища се създават в случаите, когато има обструкция в някой от етажите на отделителната система. Наличието на механична пречка води до нарушено отделяне на урината, което от своя страна води до повишаване на налягането в по-горните отдели на уринарния тракт и причинява увреждане на бъбреците.
Рубриката грижа за друг изкуствен отвор на пикочните пътища включва постоперативните грижи, които трябва да извършва всеки пациент, за да се избегнат евентуални усложнения.
Освен цистостомата, други изкуствени отвори, които могат да се поставят на пикочните пътища, са:
- нефростома;
- уретеростома;
- уретростома.
Нефростомата представлява тръбичка, която свързва бъбрека с външната среда. По този начин урината лесно може да се отдели навън. Тя се събира в торбичка, прикрепена към тръбата. В повечето случаи торбичката е прикрепена към крака. Понякога катетъра има клапа, която позволява на урината да изтече. Състоянията, налагащи поставянето на нефростома, са:
- различни бъбречни малформации;
- нефролитиаза - наличие на конкременти (камъни) в бъбреците;
- хидронефроза - задържане на урина в кухинната система на бъбрека и други.
След процедурата пациентът не бива да става от леглото в следващите 4 часа, предписват се и обезболяващи.
Нормално е през следващите няколко дни след операцията в нефростомната тръба да се открива кръв. Трябва да се приемат около 1500-2000 мл. течности всеки ден.
Необходимо е да се полагат ежедневни грижи за нефростомата:
- Ръцете се дезинфекцират преди работа с нефростомната тръба.
- Зоната около тръбата се почиства с вода и сапун всеки ден.
- Дренажната торбичка трябва да стои по-ниско от бъбреците, за да не се задържа урина.
- Ако колекторът за урина е за многократна употреба, той също трябва да се почиства.
- За почистване на торбичката се смесват оцет и вода, в съотношение 2:3 и се оставя да престои 20 минути. След това се изпразва и остава да изсъхне. Торбичката не трябва да се използва повече от 7 дни.
- Дренажната торба се изпразва в тоалетната, преди да е достигнала пълния си обем или на всеки 2 до 3 часа.
- Не може да се влиза във вода с нефростомна тръба, но ако се покрие с непропусклив материал пациента може да си взима душ.
- Превръзката около нефростомната тръба се сменя на всеки 3 дни или когато се намокри или замърси.
Уретеростомата е създаване на изкуствен отвор, свързващ уретера с предната коремна стена, което позволява свободното изтичане на урината. Уростомия се извършва в случаите, когато пикочният мехур е бил премахнат или не вече не функционира. По време на операцията хирургът създава изкуствен отвор в корема, наречен стома. В началото е необходимо да се записва количеството отделена урина, за да е сигурно, че процедурата е извършена успешно и липсват усложнения. Трябва да се проверява дали няма запушвания или прегъвания по хода на тръбата, които да пречат на отделянето на урина.
След операцията се налага престой в болницата за около 4-7 дни. В продължение на няколко дни консумацията на твърди храни не се препоръчва. Нормално е от стомата да изтича течност. През първите 6 седмици тя е червена или розова, като с течение на времето намалява на размери. Необходимо е всеки ден да се полагат грижи за стомата. Зоната около нея се дезинфекцира със сапун и вода, след което внимателно се изсушава. Към нея се прикрепва уростомна торбичка, която да събира урината. Отворът на торбичката трябва да съвпадне с този на стомата. Ако той е твърде малък, може да притисне и повреди стомата. Ако е твърде голям, урината може да изтече отдолу и да раздразни кожата.
Трябва да се избягват продукти за грижа на кожата, които съдържат алкохол, защото я изсушават, както и такива, в чийто състав влизат масла, защото могат да затруднят прикрепването на торбичката. Кожата около стомата може стане чувствителна към материалите, които се използват. Ако се появи зачервяване или сърбеж, трябва да се потърси лекарска помощ. Понякога се налага зоната около стомата да се обезкосмява, за да може колекторът да прилепне плътно към нея.
Почистването около стомата при смяна на торбичката може да доведе до леко кървене. Кръвоносните съдове в областта около стомата са много чувствителни и лесно се нараняват. Кървенето обикновено спира бързо. Торбичката редовно се изпразва, за да се избегне изтичане на урина. Обикновено това се случва, когато е 1/3 или 1/2 пълна, като след това кожата около стомата се почиства с вода и се подсушава. Плътното прикрепване на торбичката към кожата зависи от много фактори:
- Промени в теглото
- Изпотяване
- Физически дейности
- Влажна или мазна кожа
Рубриката грижа за друг изкуствен отвор на пикочните пътища включва и тази за уретростома. Уретростомията е хирургична процедура, която създава постоянен изкуствен отвор в уретрата, обикновено за отстраняване на обструкции по хода й. Престоят в болницата е само няколко дни, но катетърът остава за 7-10 дни. Предписват се аналгетици и разхлабителни, докато катетърът не се отстрани. Не трябва да се извършват тежки физически дейности за около 2 седмици. Пациентът може да шофира или кара колело месец след операцията. Грижата за зоната включва:
- поддържане на добра хигиена;
- почистване на кожата около стомата;
- прилагане на антибиотици за превенция на различни уринарни инфекции;
- провеждане на редовни прегледи и други.
Библиография
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=zc2006
https://www.aci.health.nsw.gov.au/__data/assets/pdf_file/0011/165917/Nephrostomy-Tubes-Toolkit.pdf
https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000477.htm
https://www.healthline.com/health/urostomy
https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/ostomies/urostomy/management.html
https://www.nuhospitals.com/blog/perineal-urethrostomy/?fbclid=IwAR3PnpF-5j4IrZzabmvy7_ucVj-2xpMCimZ5xc0QFPhiIXhU_a57kOxlybQ
Коментари към Грижа за друг изкуствен отвор на пикочните пътища МКБ Z43.6