Инхибитори на ангиотензинконвертиращите ферменти МКБ Y52.4
Инхибитори на ангиотензинконвертиращите ферменти (АСЕ инхибитори) се използват за лечението на застойна хронична сърдечна недостатъчност. Фармакотерапевтичните подходи целят намаляване на пред- и следнатоварването на сърцето и повишаване на възможностите за неговото контрахиране.
Инхибитори на ангиотензинконвертиращите ферменти се прилагат самостоятелно или в комбинация с други препарати при всички стадии на сърдечна недостатъчност. Те повлияват благоприятно левокамерната хипертрофия и бъбречната функция. Тяхното действие се изразява в потискане синтеза на ангиотензин II. Повлияват както ендогенната, така и съдовата ренин-ангиотензинова система. Инхибитори на ангиотензинконвертиращите ферменти проявяват още органотерапевтичен и органопротективен ефект върху кръвоносните съдове, миокарда и бъбреците. Показани са при артериална хипертония и застойна хронична сърдечна недостатъчност.
Информация за АСЕ инхибитори можете да прочетете тук:
Към главните нежелани лекарствени реакции на инхибитори на ангиотензинконвертиращите ферменти се отнасят:
- суха кашлица
- сърбеж
- кожни обриви
- миалгия
- повдигане
- главоболие
- световъртеж
- ангиоедем
- ортостатична хипотония
- хиперкалиемия
- ставни болки
- хиперкалиемия
По-рядко срещан страничен ефект на АСЕ инхибиторите е повишаването нивото на брадикинин в кръвта. Това може да бъде причина за появяването на суха,дразнеща кашлица и ангиоедем.
Някои от представителите на инхибитори на ангиотензинконвертиращите ферменти са:
- Еналаприл
- Периндоприл
- Трандолаприл
Еналаприлът има антихипертензивен ефект, който се проявява 1 час след пероралното му приложение и продължава 12-24 часа. Притежава по-силен ефект има от каптоприла. Преминава през плацентарната бариера и може да предизвика забавено развитие на плода. Намалява смъртността при пациенти с лека до средно тежка сърдечна недостатъчност и подобрява качеството на живот, чрез намаляване на пред- и следнатоварването на сърцето. Намалява сърдечната честота и увеличава минутния му обем. При застойна хронична сърдечна недостатъчност може да се комбинира с диуретици и сърдечни гликозиди.
Най-честите странични ефекти на еналаприла са:
- замаяност
- главоболие
- умора
- суха кашлица
- слабост
- мускулни крампи
- припадъци
- обриви
- синкоп
- депресия
- болки в гърдите
- промяна на вкуса
- диария
Периндоприлът има орална бионаличност 65-80%. Неговият антихипертензивен ефект продължава до 24 час. Намалява риска от развитие на остър миокарден инфаркт, сърдечна недостатъчност и сърдечно-съдов леталитет. Благоприятно повлиява ендотелната дисфункция при хипертонични пациенти и така предотвратява ранното развитие на атеросклероза. Периндоприлът осъществява цялостна сърдечно-съдова протекция.
Нежеланите му лекарствени реакции са:
- хипотония
- главоболие
- световъртеж
- тахикардия
- шум в ушите
- болки в корема
- диария
- обрив
- астения
Трандолаприлът представлява AСЕ инхибитор, който се метаболизира в черния дроб. Показан е при артериална хипертония и застойна хронична сърдечна недостатъчност като намалява миокардната хипертрофия и сърдечно-съдовата смъртност.
Страничните ефекти на трандолаприла са:
- отпадналост
- замаяност
- главоболие
- кашлица
- гадене
- повръщане
- коремна болка
- слабост
Коментари към Инхибитори на ангиотензинконвертиращите ферменти МКБ Y52.4