Ухапване от плъх МКБ W53
Плъхът е вид мишевиден гризач, който се отличава с дълга и здрава опашка с люспи, къса козина и черни топчести очи. Оцветяването на козината обикновено е сиво-кафяво, със светлокафяв цвят на коремчето.
Крайниците са къси, като лапите са розови без нокти. Плъховете имат в горната и долната челюст по два здрави оформили се като резци зъби, които са дълбоко закотвени в челюстта и трябва да се използват постоянно за да не продължават да растат.
Плъховете са активни обикновено през нощта.
Най-разпространените видове плъхове в България са канализационният и покривният.
Покривният плъх обитава сухи помещения, тавани и кухи стени, високи шкафове и покриви. Среща се сред гъста растителност, храсти, кухи дървета, около брегове на езера и потоци.
Каналният плъх може да се срещне в мазета, канали и дупки под земята. Предпочита ниски и влажни места за живот, прави мрежа от подземни тунели. Среща се в хамбари, ферми за животни, водоеми, влажни зони в градини.
Цветът на козината на двата вида плъхове варира от жълто до черно. Отделните видове плъхове се различават по размер, форма на тялото, дължина, големина на ушите, окосменост на опашката, форма на муцунката и поведение.
Покривният плъх се нарича още черен плъх, домашен плъх, корабен плъх, а каналният - сив плъх, пристанищен, кафяв плъх.
Когато човек е нападнат от плъх е добре да отличи вида му. Канализационният плъх и покривният плъх имат различни места за обитание, разлики в поведението и навиците. Трудно е да се определи кой от двата вида плъхове е по-опасен болестоносител и вредител.
Канализационният плъх е по-агресивен в сравнение с покривния. Въпреки че са много сходни по външен вид, все пак има някои разлики между каналния и покривния плъх.
Каналният плъх е с тъпа муцунка и малки очи, с крушовидна форма на тялото. Опашката на каналния плъх е по-къса от тялото му. Покривният плъх има банановидна форма на тялото, остра муцуна, големи очи и опашка, по-дълга от тялото.
Раната, причинена от ухапване от плъх, трябва да бъде незабавно и щателно почистена и дезинфекцирана, въпреки че инфекция се случва рядко. Инфекция възниква при около 10% от ухапванията от плъхове. Бактерии, открити в рани от ухапване от плъх, са видове Staphylococcus, Leptospira, Pasteurella, Corynebacterium и Fusobacterium.
Ухапването може да бъде повърхностно или дълбоко. Някои рани имат вид на единични прободни рани, а при други се наблюдават множество охлузвания.
Плъховете се смятат за опасен рисков фактор за пренасяне на множество инфекции и създаване на епидемиологични огнища: лептоспироза; салмонелоза; микоплазмоза; хепатит; токсоплазмоза; туберкулоза; бяс; туларемия; ку-треска; листериоза; нематодни паразитози и др.
Хората с рана от ухапване от плъх са податливи и на тетанус инфекции. Трябва да им се постави имунизация против тетанус, ако не им е правена последните години.
В някои случаи пострадалият може да развие треска от ухапване на плъх. Тя е вид бактериална инфекция, характеризираща се с втрисане, главоболие, физическо неразположение, болки ниско в гърба, кожни обриви, мускулни болки, в някои случаи подуване и силни болки в ставите. Дължи се на Spirillum minus или Streptobaccilus moniliformis.
Триадата от симптоми висока температура, обрив и артрит - понякога може да бъде погрешно диагностицирана като ревматоиден артрит, като по този начин се забавя подходящото лечение. Възможно е да се появят усложнения като ендокардит, а също така леталитетът е с висок процент.
Прочетете още информация:
Коментари към Ухапване от плъх МКБ W53