Отравяне с лекарствени средства, действащи предимно върху кожата и лигавиците, и с лекарства, използвани в офталмологията, оториноларингологията и стоматологията МКБ T49
Към рубриката отравяне с лекарствени средства, действащи предимно върху кожата и лигавиците, и с лекарства, използвани в офталмологията, оториноларингологията и стоматологията се включват различни видове медикаменти. Въпреки че тези лекарствени средства имат полезни действия, при някои хора могат да се проявят странични ефекти при предозирането им. Те зависят както от вида на медикамента, така и от количеството приложена доза и здравословно състояние на човека.
Към отравяне с лекарствени средства, действащи предимно върху кожата и лигавиците, и с лекарства, използвани в офталмологията, оториноларингологията и стоматологията се отнасят следните групи лекарствени средства:
Дерматологичните средства с локално действие се използват за лечение на различни болести на кожата. Тези медикаменти се прилагат върху кожата или лигавиците под формата на кремове, лосиони, гелове, мехлеми. Към рубриката локални антимикотични, противоинфекциозни и противовъзпалителни средства, некласифицирани другаде се отнасят медикаментите флуцитозин, гризеофулвин, алклометазон и метронидазол. Предозирането с тези препарати, приложени локално е много рядко. Въпреки това могат да се появят следните нежелани реакции: обрив, сърбеж, фоточувствителност, токсична епидермална некролиза, дифузно зачервяване, оток, алергични реакции, парене и други.
Противосърбежните средства се използват основно за облекчаване на кожни проблеми. Тези лекарства се предписват при сърбеж, сухота, уртикария, възпаление на кожата, алергии и кожни инфекции. Към рубриката противосърбежни средства се отнасят медикаментите дифенхидрамин, хидрокортизон, лидокаин, прамоксин, бензокаин и други. Някои от нежеланите реакции, които могат да се проявят при предозиране с тези препарати са атрофия на кожата, телеангиектазии, пурпура, екхимози, стероидна розацея, еритем, везикули, пустули, стероидно акне, хипопигментации, хипертрихоза и други.
Към рубриката локални астрингенти и детергенти се отнасят веществата алуминиев ацетат, метил салицилат, антихемороидални препарати и сулфоацетат. Нежеланите лекарствени реакции при предозиране с тези препарати са парене, обрив по кожата, сърбеж, зачервяване, подуване или болезненост на мястото на приложение, суха кожа, температура, втрисане, оток и други.
Смекчаващите и защитни средства са сложни смеси от химични агенти, специално предназначена да направят външните слоеве на кожата по-меки и по-гъвкави. Те увеличават хидратация (водно съдържание) на кожата, като намаляват изпарението. Те се използват за превенция и лечение на суха кожа, чувствителна кожа, псориазис и екзема. Към рубриката смекчаващи, успокояващи и протекторни (защитни) медикаменти се отнасят препаратите: сalamine лосион, аминобензоена киселина, мек парафин. Възможните нежелани реакции, които могат да предизвикат смекчаващите средства включват алергични реакции, фоликулит, обриви, акне и други.
Към рубриката кератолитични, кератопластични и други препарати и средства за лечение на косата се отнасят препаратите калципотриол, антралин, алантоин, салицилова киселина. Нежеланите реакции при предозиране с тези препарати са разнообразни и зависят от вида на препарата.
Пенетрацията на лекарствата, прилагани в окото се извършва през корнеята. През корнеята лесно преминават предимно липофилните и нейонизираните лекарства. Подходящи лекарствени форми за приложение в окото са очните капки, очен унгвент и очен гел. Към офталмологични средства и препарати се отнасят различни групи медикаменти, като симптомите при предозиране зависят от вида им.
Към рубриката оториноларингологични средства и препарати се отнасят следните медикаменти: феноксиметилпеницилин, амоксицилин, цефуроксим, цефпрозил, азитромицин и други. Симптомите на предозиране с тези препарати могат да включват объркване, промени в поведението, кожен обрив, припадъци, гадене, повръщане, диария, загуба на апетит, треска, тъмен цвят на урината, метеоризъм, хепатотоксичност и други.
Към рубриката локалнодействащи лекарствени средства в стоматологията се отнасят различни групи препарати, едни, от които са флуоридите. Третирането на емайла с натриев флуорид потиска образуването на киселини при микробната гликолиза, намалява разтворимостта на минералните съставки на зъбите и увеличава денталната резистентност към кариогенни фактори. При остро предозиране с флуориди се наблюдават повишена саливация, гадене, повръщане, коремни болки, диария, хематемеза, водноелектролитен дисбаланс, тремор, хиперрефлексия, парестезии, тетанични гърчове, сърдечни аритмии и шок.
Към рубриката други средства за локално приложение се отнасят спермициди, млечна киселина и камфор. Нежеланите реакции при предозиране с тези средства зависят от вида на медикамента.
Към рубриката средство за локално приложение, неуточнено се отнасят медикаменти, които предстои да се уточнят и класифицират.
Коментари към Отравяне с лекарствени средства, действащи предимно върху кожата и лигавиците, и с лекарства, използвани в офталмологията, оториноларингологията и стоматологията МКБ T49