Химично изгаряне на други части от дихателните пътища МКБ T27.6
Химично увреждане на дихателните пътища може да се случи както от вдишване на дразнещи газове в резултат на инцидент на работното място или у дома, така и от вдишване на дим при пожар.
Дразнещи газове са тези, които при вдишване се дисоциират във водата на лигавицата на респираторния тракт и водят до увреждане поради отделянето на киселинни и алкални радикали. Обикновено причиняват трахеит, бронхит и бронхиолит.
Степента, локализацията и видът на химично изгаряне на други части от дихателните пътища зависят от физикохимичните свойства на причинителя: водоразтворимост, концентрация, pH.
Високо разтворимите корозивни газове причиняват основно щети на лигавицата на горните дихателни пътища, тъй като лесно и бързо се разтварят в съдържащата се в нея вода. Въпреки това високи концентрации на такива газове могат да доведат и до увреждане на долните дихателни пътища.
Ниско водоразтворими газове при вдишване преминават през горните дихателни пътища, като предизвикват лека вреда, а значително увреждане причиняват на долните дихателни пътища.
Хлор, фосген, серен диоксид, хлороводород, сероводород, оксиди на азота, озон, амоняк са сред най-важните газове дразнители. Сероводородът е мощен клетъчен токсин, който блокира цитохромната система и инхибира клетъчното дишане. Често срещана експозиция е смесване на домакински препарат, съдържащ амоняк, с почистващи препарати, съдържащи белина, при което се освобождава дразнещия газ хлорамин.
Дни след експозицията на някои дразнещи газове (например амоняк, азотни оксиди, серен диоксид) някои пациенти развиват облитериращ бронхиолит, прогресиращ към респираторен дистрес синдром. Малка част от тези пациенти развиват късна белодробна фиброза.
Разтворимите газове дразнители причиняват тежки изгаряния и други прояви на възпаление на носа, ларинкса, трахеята, бронхите. Значителна кашлица, хемоптиза, хрипове, стридор, гадене и диспнея са често срещани симптоми на химично изгаряне на други части от дихателните пътища при инхалация на дразнещи газове. Тежестта на увреждането обикновено е свързана с дозата.
Горните дихателни пътища могат да бъдат с обструкция от оток, секрети или ларингоспазъм. Долните дихателни пътища могат да развият оток, ателектаза, бронхорея, повишено отделяне на слуз, повишена капилярна пропускливост, инфекция, бронхиолит.
Повечето хора се възстановяват напълно, но някои имат персистираща белодробна травма с обратима обструкция на дихателните пътища (синдром на реактивна дисфункция на дихателните пътища) или белодробна фиброза.
Вдишването на дим от изгаряне на материали и газове, съдържащ корозивни дразнещи газове причинява също химично изгаряне на други части от дихателните пътища. Белите дробове и дихателните пътища могат да развият възпаление оток, обструкция.
Симптомите на вдишване на дим могат да включват: кашлица и пресипналост, болка в гърдите или изкашляне на кръв, недостиг на въздух, шумно дишане, главоболие, гадене, сажди в ноздрите и гърлото.
Състоянието на пациента с химично изгаряне на други части от дихателните пътища може да се усложни при наличие на придружаващо или предходно заболяване на дихателната система.
Диагностицирането на химично инхалационно респираторно увреждане се извършва чрез бронхоскопия, рентгенография, артериален газов анализ, като обикновено диагнозата е очевидна от анамнезата. Бронхоскопията може да бъде приложена и като лечебен метод. Компютърна томография се използва за оценка на пациентите с късна поява на симптомите.
Лечението на химично изгаряне на други части от дихателните пътища може да включва: ендотрахеална интубация и механична вентилация, интравенозна терапия, муколитици, профилактични антибиотици, бронходилататори, диуретици.
Симптоми и признаци при Химично изгаряне на други части от дихателните пътища МКБ T27.6
- Усещане за отпадналост
- Затруднено дишане
- Недостиг на въздух
- Виене на свят
- Ниско кръвно налягане
- Прилошаване
Коментари към Химично изгаряне на други части от дихателните пътища МКБ T27.6