Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми, признаци и отклонения от нормата, открити при клинични и лабораторни изследвания, некласифицирани другаде Симптоми и признаци, отнасящи се до речта и гласа Нарушения на гласа Дисфония

Дисфония МКБ R49.0

от 06 авг 2012г., обновено на 14 май 2025г.
Редактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Дисфония МКБ R49.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Причини и рискови фактори

› Симптоми

› Диагноза и изследвания

› Лечение

› Профилактика и прогноза

Въведение

Дисфония е гласово нарушение, което се характеризира със загуба, дрезгавост или слабост на гласа, промяна в силата, тембъра или устойчивостта на гласа. Симптомите са характерни, като често състоянието само по себе си може да се разглежда симптом на друго подлежащо заболяване, съответно следва да се търси причина за неговата поява. Макар привидно безобидно, това разстройство на гласа може да повлияе значително върху социални и професионалния живот, особено на лица, чиито професии изискват постоянно вокално натоварване.

Причини и рискови фактори

Причини за възникване на дисфония могат да бъдат пренапрягане на гласните връзки (прекомерно говорене, викане), емоционален стрес, травми, инфекции на гърлото, гастроезофагеален рефлукс.

Състоянието се може да бъде предизвикано и от появата на полипи по гласните струни или ракови образувания на гръкляна.

Спастичната дисфония е разстройство на гласа, което се характеризира с принудително затягане или стеснение на ларинкса по време на фонация.

Причини и рискови фактори

Най-общо основните причини за развитието на състоянието могат да се обобщят по следния начин:

  • подлежащи заболявания: възпалителни заболявания на ларинкса (остър или хроничен ларингит), полипи, кисти или образувания в областта на гласните връзки, хирургични интервенции и манипулации в областта на гърлото, включително интубация
  • функционални причини: претоварване на гласа, неправилна гласова техника, емоционално и физическо пренапрежение, стрес, тревожност при липса на патологични изменения
  • неврологични увреждания: при централни или периферни нервни заболявания, включително след инсулт, при множествена склероза, болест на Паркинсон, парализа на гласна струна и други

Изложени на по-висок риск са всички професии със значително вокално натоварване, включително певци, актьори, учители, журналисти и други, лица с подлежаща гастроезофагеална рефлуксна болест.

По-висок риск от поява на дисфония е налице и при продължителна експозиция на прах, токсини, химикали, тютюнев дим, при недостатъчна хидратация, пребиваване на сух климат или сух въздух в помещенията, при алергии и други.

Симптоми

Клиничните прояви при дисфония са много характерни, но в зависимост от подлежащата етиология могат да варират в широки граници при отделните пациенти.

Най-често засегнатите се оплакват от дрезгав, пресипнал или груб глас с промени в тембъра, височината или устойчивостта на гласа. Честа находка е намалената сила на гласа и невъзможност за викане, провикване.

Бързата умора на гласа също е много характерна проява, като след определено натоварване на гласните връзки пациентите усещат напрежение, изтощение, като по-често се проявява в края на деня.

Засегнатите изпитват затруднения при нужда от продължителен говор или употреба на гласа (пеене, разговор, рецитиране), често се оплакват от усещане за парене, болка или бучка в гърлото.

При част от засегнатите е налице необходимост от често, периодично прокашляне или прочистване на гърлото, като са възможни периоди на периодична, а в някои случаи и постоянна афония (пълна загуба на гласа).

Макар привидно безобидно, при липса на лечение и неглижиране на проявите, дисфонията крие риск от развитие на различни по вид и тежест усложнения. Възможно е хронифициране на процеса и затруднено лечение впоследствие, трайни гласови промени и увреждания, психологически проблеми и депресия, невъзможност за упражняване на професията. В случаите, при които причината е подлежащо неврологично или неопластично увреждане са възможни тежки структурни и функционални усложнения, дихателни нарушения.

Диагноза и изследвания

Диагностичният подход при дисфония изисква комплексни мерки, като основната цел е потвърждаване на диагноза, но също и изясняване на етиологията с цел оптимизация на последващото лечение.

Най-често диагнозата се основава на информацията, получена от различните методи на изследване:

  • анамнестични данни: давност на оплакванията, връзка с определени професионални фактори или фактори от околната среда, наличие на подлежащи заболявания, травми или интервенции в областта на гърлото, подлежащи алергии, вредни навици
  • клинични находки: при клиничния преглед е необходимо извършване на ларингоскопия с цел оглед на гласните струни, както и някои изследвания за оценка на тяхната функционална активност
  • други изследвания: при необходимост може да се извърши акустичен анализ за оценка качеството на гласа, неврологичен преглед при съмнения за подлежащо неврологично увреждане, лабораторни изследвания при съмнения за инфекциозен процес, образни изследвания при съмнения за подлежащ туморен процес или компресия на нервите в областта

Диференциалната диагноза може да бъде много широка, като е важно разграничаване от остър и хроничен ларингит, доброкачествени лезии в областта (полипи, кисти, възли), парализа на гласна струна, карцином на ларинкса, хипотиреоидизъм, болест на Паркинсон и много други.

Лечение

Терапевтичният подход се определя строго индивидуално, като особено важно място преди изготвяне на лечебния план е установяването на етиологията и предприемане мерки за ограничаване на действащите рискови фактори.

Най-общо лечението при дисфония може да включва:

  • добра хигиена на гласа: достатъчна почивка на гласа след натоварване, избягване на претоварване на гласа, избягване на говор в задимени помещения и пространства със сух въздух. При нужда може да се направи консултация с логопед за оптимално използване и щадене на гласа
  • лекарствена терапия: при ларингит често се назначават противовъзпалителни средства, при подлежащи алергии се назначават антихистамини и други противоалергични препарати, при бактериални инфекции се подбира подходящ антибиотик, съобразен с резултатите от антибиограмата. При лица с подлежаща диспепсия и гастроезофагеална рефлуксна болест е необходимо лечение с подходящи антисекреторни агенти (инхибитори на протонната помпа, Н2-блокери)
  • оперативно лечение: при установяване на полипи, кисти, тумори и други патологични образувания е необходима оперативна намеса, като се извършва подходяща микрохирургия на гласните струни. При злокачествени новообразувания може да се наложи отстраняване, реконструкция и допълнително антинеопластично лечение (химиотерапия, лъчетерапия)

Лечение при дисфония

Изборът на лечение се извършва от съответния специалист, като всяка промяна в терапевтичния план следва да се консултира с него.

Профилактика и прогноза

За намаляване риска от развитие на дисфония, особено при лица с прекомерно ежедневно вокално натоварване, се препоръчва осигуряване на достатъчно почивка на гласа, избягване на сухи и задимени помещения, прием на достатъчно течности, отказ от тютюнопушене, лечение на налични подлежащи заболявания.

Прогнозата се определя строго индивидуално, като зависи до много голяма степен от етиологията на процеса. Функционалните и възпалителни причини, водещи до дисфония, се повлияват лесно и бързо, докато дисфония, причинена от подлежащи неврологични или неопластични заболявания, обикновено е с неблагоприятна прогноза.

Изображения: freepik.com

Още по темата:
  • R49.1 Афония R49.1 Афония
  • R49 Нарушения на гласа R49 Нарушения на гласа
3.5/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Дисфония МКБ R49.0

  • Дрезгав глас
  • Трудно говорене
  • Загуба на глас
  • Монотонност на гласа
  • Напрегнат глас
  • Внезапни промени в тона на гласа
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ХОМЕОВОКС таблетки * 60
8.41лв.

ХОМЕОВОКС таблетки * 60

ЧЕРЕН БЪЗ капсули 575 мг * 100 NATURE'S WAY
33.90лв. 28.81лв.

ЧЕРЕН БЪЗ капсули 575 мг * 100 NATURE'S WAY

ПРОМО
ХОМЕОЖЕН 9 таблетки * 60
8.62лв.

ХОМЕОЖЕН 9 таблетки * 60

АРУМ ТРИФИЛУМ 5 СН
5.39лв.

АРУМ ТРИФИЛУМ 5 СН

ФОСФОР ХОМАКОРД солуцио 30 мл
17.14лв.

ФОСФОР ХОМАКОРД солуцио 30 мл

АРУМ ТРИФИЛУМ 9 СН
5.39лв.

АРУМ ТРИФИЛУМ 9 СН

Библиография

https://www.nationwidechildrens.org/conditions/hoarse-voice-dysphonia
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17105-hoarseness
https://en.wikipedia.org/wiki/Hoarse_voice
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK565881/
https://www.uofmhealth.org/conditions-treatments/ear-nose-throat/functional-dysphonia
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/spasmodic-dysphonia
https://www.verywellhealth.com/what-is-dysphonia-5093379

Коментари към Дисфония МКБ R49.0

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 04 July 2012 в 12:25

    Vanya

    Дисфонията , лекува ли се при 12 годишни деца?

    Причините за дисфонията могат да бъдат различни, трябва първо да се докаже каква е причината, за да може да се лекува адекватно. Консултирайте детето с УНГ-лекар.

  2. Vanya 
    на 03 July 2012 в 21:50

    Дисфонията , лекува ли се при 12 годишни деца?

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Домашни рецепти срещу дрезгав глас
  • Домашно лечение при ларингит
  • Алтернативно лечение на възли и полипи на гласните струни
  • Операцията на сливиците може частично да промени качеството на певческия глас
  • R49.1 Афония
  • R49 Нарушения на гласа
  • Подъл вирус, водещ до загуба на гласа, напада страната
  • Гласът издава проблемите на тялото
  • Използвайте 5 ефективни метода, за да се справите с афонията – загубата на гласа
  • Защо гласът се променя с напредване на възрастта
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 4 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 5 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 5 часа и 30 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 20 часа и 19 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 20 часа и 19 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 8 дни, 5 часа и 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival