Внезапни промени в тона на гласа
Внезапни промени в тона на гласа представлява състояние, при което по време на говор се проявява неволева, кратко продължаваща промяна в тоналността (тембъра) на гласа. Обикновено от по-ниския тон, гласът прескача до по-висок (фалцет). През пубертета при момчетата гласовия вокален регистър се променя към по-нисък (гласът става по-дълбок).
Внезапни промени в тона на гласа могат да се установят поради: прекомерно натоварване на гласа, продължителен силен плач или викане, през пубертета, дизартрия, дишане на много студен въздух, обструкция на хранопровода или трахеята от чуждо тяло, остър ларингит, полипи на гласните връзки, удебеляване на гласните връзки, пареза на гласните връзки, каротидна параганглиома, алергия, синдром на Богард-Бакол (Bogart-Bacall), вирусни инфекции на респираторните органи, булбарна парализа, хиперфункционално разстройство на гласа, туморни образувания в областта на гърлото и гласните струни, болест на Шарко-Мари-Тут (Charcot-Marie-Tooth), спастична дисфония, вдишване на дразнещи изпарения или токсични газове, кисти на гласните гънки.
Кисти на гласните гънки (Vocal fold cyst): Представлява състояние, при което се формират малки торбички изпълнени с течност, разположени върху едната или и двете гласни връзки. Състоянието се характеризира с наличие на внезапни промени в тона на гласа, внезапно възпроизвеждане по време на говор на два звука едновременно, които са с различна тоналност (диплофония), неспособност за възпроизвеждане на звуци (дисфония), намалено качество на гласа и дрезгавост, "задъханост" на гласа.
Коментари към Внезапни промени в тона на гласа