Спонтанни екхимози МКБ R23.3
Екхимозите са състояние, което се характеризира със синкаво или червеникаво оцветяване, което е на нивото на кожата. Спонтанните екхимози могат да възникнат вследствие на нарушения в целостта на кръвоносни съдове, при което се наблюдава просмукване на кръв в околните тъкани.
Понякога екхимозата погрешно се диагностицира като натъртване. Натъртването е съпроводено с изтичане на кръв в кожата след травма, а екхимозата се появява спонтанно.
Съществува разлика и между екхимоза и хематом. Екхимозата се появява само в повърхностния слой на кожата, докато хематомът може да се появи и в подкожието и в други органи. Също така екхимозата не е надигната над нивото на кожата, за разлика от хематома.
Екхимозата няма много симптоми, възникналите такива обикновено са свързани с основното заболяване.
Някои от симптомите са:
- Кожата променя цвета си, става червеникава или лилава.
- Чувство за болка на засегнатото място.
- Възпаление на засегнатата кожа.
Спонтанните екхимози не са заболяване и като цяло са безобидни. Възможно е обаче да бъдат симптом на по-тежко заболяване.
Някои състояния, които включват екхимоза са:
Левкемия - злокачествено заболяване, което нарушава кръвотворната функция на организма. Наблюдават се лесно натъртване и кървене. Увеличаването на нивата на белите кръвни клетки влияе върху развитието на екхимоза.
Остра бъбречна недостатъчност - представя се като остра загуба на функцията на бъбреците. Състоянието води до натрупване на ненужни метаболити в организма, които са и причината за поява на екхимоза.
Множествен миелом - заболяване, което обхваща клетките от белия кръвен ред. Повишеното производство на бели клетки в костния мозък и до прогресия на болестта, която е причина за екхимоза.
Чернодробна цироза - Характеризира се с нарушения във функцията и структурата на черния дроб, които са вследствие на различни заболявания. Екхимозите са в резултат на промяна на кръвта след увреждането на чернодробната функция.
Миелофиброза - определя се като развитие на фиброза в костния мозък, което възпрепятства нормалното производство на кръвни клетки и довежда до екхимоза.
Лечението на екхимозите следва няколко правила:
- Почивка.
- Налагане с лед на засегнатата повърхност - предизвиква вазоконстрикция на засегнатите кръвоносни съдове, което на свой ред пречи на екхимозата да се разпространи.
- Аналгетици за намаляване на болката.
Петехиите са кръгли червени петна под повърхността на кожата, причинени от интрадермален кръвоизлив. Петехиите са с малък диаметър под 3 мм и не изчезват при натиск.
Съществуват много фактори, които могат да причинят петехии. Някои от тях са: алергични реакции, автоимунни заболявания, вирусни инфекции, тромбоцитемия, химиотерапия, левкемия и други злокачествени заболявания на костния мозък. Петехиите обикновено се наблюдават веднага след раждането. Някои лекарства, като антикоагулантите (варфарин или хепарин), атропин, карбамазепин, пеницилин и др., също могат да причинят петехии.
Петехии в областта на лицето се появяват най-често при: плач, кашлица, повръщане, веднага след раждане, вдигане на тежест и др.
Лекарствено индуцирани са петехиите при прием на: антикоагуланти (варфарин), атропин, карбамазепин (карбатрол, епитол и др.), хлоралхидрат (Somnote), индометацин (индоцин), пеницилин, нитрофурантоин и др.
Инфекциозни заболявания, чийто симптом могат да са петехиите, са: цитомегаловирусна инфекция (CMV), ендокардит, менингококцемия, мононуклеоза, скарлатина, сепсис, вирусна хеморагична треска и др.
Петехиите могат да се причинят и от други неинфекциозни заболявания: васкулит, тромбоцитопения, левкемия, дефицит на витамин К и др.
Симптоми и признаци при Спонтанни екхимози МКБ R23.3
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
АРНИКА МОНТАНА 9 СН
АРНИКА МОНТАНА 30 СН
АРНИКА МОНТАНА 15 СН
АРНИКА МОНТАНА 5 СН
ВИПЕРА РЕДИ 5 СН
ХАМАМЕЛИС ВИРГИНИАНА 5 СН
ЛЕДУМ ПАЛУСТРЕ 5 СН
АМОНИУМ КАРБОНИКУМ 9 СН
ЛЕДУМ ПАЛУСТРЕ 9 СН
СУЛФУРИКУМ АЦИДУМ 5 СН
Библиография
http://mddk.com/ecchymosis.html
http://healthylifemed.com/ecchymosis/
http://www.mayoclinic.org/symptoms/petechiae/basics/causes/sym-20050724
http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=4853
https://en.wikipedia.org/wiki/Petechia
Коментари към Спонтанни екхимози МКБ R23.3