Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Други вродени аномалии Вродени аномалии на гърдата

Вродени аномалии на гърдата МКБ Q83

от 16 окт 2018г.
Вродени аномалии на гърдата МКБ Q83 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Млечните жлези са разположени върху големите гръдни мускули, обикновено се простират от второ до шесто ребро.

Три са основните компоненти на гърдата — кожа, подкожие и гръдна тъкан. Нормално млечните жлези имат следното устройство. Лактиферовите канали се отварят на повърхността на зърното, като всеки канал дренира по един лоб. Лобовете са разположени радиално от зърното, всеки от които се състои от 20 до 40 лобула разделени един от друг от съединителна и мастна тъкан. Всеки лобул съдържа между 10 и 100 алвеоли. Под ареолата лактиферовите канали имат разширение, което се нарича лактиферов синус, в него се натрупва кърмата по времето преди кърмене.

Хистологично нормалният лобул е изграден от ацини, които са с двуреден кубичен епител и базален миоепителен слой.

В миналото повечето патологични промени в гърдата са били класифицирани като лобуларни или дуктални, с оглед произхода им от лобуларните ацини или от по-големите канали. Според съвременните схващания по-голямата част от лезиите в гърдата възникват от ТДЛЕ.

Както жените, така и мъжете страдат от вродени заболявания на гърдата, които по МКБ 10 са обособени в отделна група.

Към вродени аномалии на гърдата спадат вродена хипо- и аплазия, макромастията (в периода на новороденото, инфантилната и пубертетна макромастия), полимастията и полителията, акцесорната гърда, вроденото придърпване на зърното и др. По-голямата част от тези аномалии са без клинично значение.

Вродена липса на гърда с гръдно зърно е сравнително рядко срещана аномалия. Наблюдава се и при двата пола като както едностранно така и двустранно. Съществува две форми, които се различават по своята тежест. Лечението е хирургическо и започва след пубертета.

Тубуларна гърда е малформация, при която се касае за фиброзен пръстен в основата на гърдата, който я кара да херниира откъм комплекса на ареолата и зърното, при което те стават по-големи и изпъкнали. Заболяването се манифестира по време на пубертет и се лекува хирургически.

Ювенилната хипертрофия или още гигантомастия е заболяване, което се развива преди пубертета, обхваща и двете гърди и се дължи не бърз растеж на изолирани участъци от гърдата. Пациентите се оплакват от болка в рамото и гърба, затруднено дишане. За да се потвърди или отхвърли диагнозата първо трябва да се направи тест за бременност, при това заболяване нивата на ЧХГ са нормални.

Добавъчна гърда или още наричана полимастия е често срещано заболяване. При него се наблюдава остатъчна от ембрионалното развитие гръдна тъкан, най-честата им  локализация е подмишницата. Боледуват и двата пола и макар, че заболяването е вродено, често пациентите не са наясно с него до настъпването на пубертета. Лечението е оперативно, до него се прибягва единствено в случаите, в които се наблюдават усложнения.

Липсващото гръдно зърно и ареола се нарича ателия, среща се рядко наблюдава се предимно при хромозомни дефекти. От това заболяване боледуват и двата пола, като то може да бъде едностранно и двустранно.

Добавъчното гръдно зърно е вродена аномалия, при която се наблюдава наличие на допълнително гръдно зърно на нехарактерно за него място. Най-честата локализация са ембрионалните млечни линии, но са описани случаи с различна локализация. Заболяването е характерно и за двата пола, около 5 процента от общото население са засегнати от него. Лечението на добавъчното гръдно зърно е хирургическо.

Вродената инверсия на гръдното зърно е вродено заболяване, което се дължи на образуването на фиброзни ленти зад зърното по време на ембрионалното развитие на плода. Заболяването, освен козметичен дефект, макар и рядко, може да представлява и проблем при кърмене.

Асиметрията на гърдите е вродена аномалия, която се дължи на липса или недоразвитие на едната гърда, като в някои случаи може да е в комбинация с дефект на гръдния мускул. Лечението е хирургическо, цели се постигането на симетрия, чрез поставянето на импланти и/или намаляването на незасегнатата гърда.

Синдром на Поланд е комбинация от аномалии, които обхващат големия гръден мускул, млечната жлеза, ребрата и мастната тъкан на ръката в областта на мишницата.

Вродените аномалии на гърдата се диагностицират много лесно, още по време на оглед на жлезите.

Повечето вродени аномалии на гърдата са без клинично значение и не изискват лечение. В някои случаи се прилага оперативна корекция на аномалията.

2.8/5 6 оценки

Видове Вродени аномалии на гърдата МКБ Q83

  • Q83.0 Вродена липса на гърда с гръдно зърно
  • Q83.1 Добавъчна гърда
  • Q83.2 Липсващо гръдно зърно
  • Q83.3 Добавъчно гръдно зърно
  • Q83.8 Други вродени аномалии на гърдата
  • Q83.9 Вродена аномалия на гърдата, неуточнена

Симптоми и признаци при Вродени аномалии на гърдата МКБ Q83

  • Деформация на гърдата

Библиография

http://www.southfloridaplasticsurgery.com/procedures/congenital-breast-deformities.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3706049/
http://www.beautifulabc.com/en/congenital-malformation
https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-3-540-29676-8_3244


Коментари към Вродени аномалии на гърдата МКБ Q83

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. www.framar.bg 
    на 09 December 2019 в 00:01
    Коментирайте "Вродени аномалии на гърдата МКБ Q83"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Пикочно-полова система

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах