Вродена липса на гърда с гръдно зърно МКБ Q83.0
Вродена липса на гърда с гръдно зърно се среща по-рядко, отколкото останалите вродени аномалии като добавъчната гърда. Това състояние може да засегне пациентите както едностранно, така и двустранно, среща се и при двата пола. Също така може да се манифестира с различна тежест, като най-тежка е амастията, която представлява пълното отсъствие на жлезиста тъкан, зърно и ареола. Най-често срещаната форма е хипоплазията, тя представлява наличие на много малко количество рудиментарна жлезиста тъкан.
И двете форми на, вродена липса на гърда с гръдно зърно, могат да се срещнат в комбинация с различни вродени заболявания като: Аномалии на ушите, бъбречна хипоплазия, катаракта, синдром на Финлай-Маркс.
Хипоплазията се среща по-често в комбинация със синдром на Търнър, вродена хиперплазия на надбъбречните жлези, и забавено менархе (първа менструация). В тези случаи прилагането на пeрорална естрогенова терапия подпомага развитието на жлезите.
Когато вродената липса на гърда със зърно е двустранна, тя може да бъде изолирана или в комбинация с малформации най-често обхващащи небцето и горния крайник. При малформация, която е едностранно трябва да се мисли и за вариант това да е синдром на Поланд.
Лечението на вродената липса на гърда със зърно е хирургическо, като най-удачният момент то да започне, е едва след края на пубертета, когато развитието на нормалната гърда е завършило. Операциите целят постигането на симетрия между двете гърди, за целта се използват импланти, автоложни тъкани, мускулни ламба от широкия гръбен мускул.
Симптоми и признаци при Вродена липса на гърда с гръдно зърно МКБ Q83.0
Библиография
http://www.southfloridaplasticsurgery.com/procedures/congenital-breast-deformities.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3706049/
http://www.beautifulabc.com/en/congenital-malformation
Коментари към Вродена липса на гърда с гръдно зърно МКБ Q83.0