Добавъчно гръдно зърно МКБ Q83.3
При това състояние едно или повече зърна са налични на необичайно за тях място. Добавъчното гръдно гръдно зърно се среща в 1 до 5 процента от населението, като тази честота варира между различните етнически групи. Заболяването обхваща в еднаква честота и двата пола. Най-честата локализация е по линиите, които свързват мишниците със слабините (ембрионални млечни линии), но също така е възможно да бъдат открите и на други места по тялото.
В 90 процента от случаите добавъчно гръдно зърно се намират в областта под съответната гърда. Зърната могат да бъдат както едностранно разположени, така и от двете страни. Те могат да са различни по размер, но обикновено са малки и приличат на родилен белег. В повечето случаи не предизвикват функционални и козметични смущения. Често пъти аномалията се пренебрегва при първия преглед на новороденото.
При 75 процента от пациентите зърното не наджишава повече от 30 процента от размера на нормалното. Най-често срещани са размери около 0,2- 0,3 см в диаметър. В останалите 25 процента от случаите зърното е не по-голямо от 50 процента от нормалния размер.
Повечето добавъчни зърна са единични, но са докладвани и случаи, в които един пациент е имал 8 такива, Те могат да са симетрично раположени или не, както могат да са раположени едностранно или двустранно.
При изследване на момичета се е доказало, че нормално развитата гърда може да прикрие зърното. Наблюдава се и особеноста, че зърната са разположени по-често от дясната страна.
Дермоскопичният преглед на добажъчното зърно показва модел подобен на дерматофибром, с централна бяла част и периферна мрежа с фини пигменти.
Приблизително 5 процента от добавъчните гръдни зърна са локализирани на места различни от ембрионалните млечни линии, като например гърба, рамото, крайниците, врата, лицето, гениталиите и перинеума.
Класификацията по Kajava от 1915 е все още валидна.
- Пълно добавъчно зърно - зърно с ареола и жлезиста тъкан
- Добавъчно зърно - зърно с жлезиста тъкан, но без ареола
- Добавъчно зърно - ареола и жлезиста тъкан, но без зърно
- Само ебрионална жлезиста тъкан
- Зърно и ареола с псевдомамила (мастна тъкан, която замества жлезистата)
- Само зърно (най-често срещаният вариант)
- Само ареола
- Полителия пилоса
Диференциална диагноза се пражи със заболяванията: акрохордон, дерматофибром, хидраденитис супуратива, липом, лимфангиом, неврофибром, лимфаденит.
Хистологичните особености на добавъчните зърна са същите, както и на нормалните. Някои автори смятат, че добаввъчното зърно може да е предшестващ белег за болестта на Paget.
Добавъчните зърна могат да бъдат засегнати от същите заболявания, както и нормалните зърна. Най-често те се асоциират със синдром на Търнър, анемия на Фанкони, и други хематологични нарушения. Прави се връзка също така и между това вродено състояние и заболявания на нервната, храносмилателната (пептична язва и стеноза на пилора), опорно-двигателната (малформации по горен крайник) и сърдечно съдовата (есенциална хипертония) системи.
Лечението е хирургично, и представлява изрязване на добавъчното зърно. Лечението се предприема по козметични причини, или при жени с повишен риск от рак на гърдата, белезите, които остават са минимални.
Симптоми и признаци при Добавъчно гръдно зърно МКБ Q83.3
Лечение на Добавъчно гръдно зърно МКБ Q83.3
Библиография
http://www.beautifulabc.com/en/congenital-malformation
http://www.southfloridaplasticsurgery.com/procedures/congenital-breast-deformities.html
https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-3-540-29676-8_3244
http://emedicine.medscape.com/article/1117825-overview
Коментари към Добавъчно гръдно зърно МКБ Q83.3