Други вродени аномалии на клепача МКБ Q10.3
Към други вродени аномалии на клепача спадат аблефарон, липса или агенезия на миглите и/или клепачите, наличие на добавъчен клепач или очен мускул, вродена блефарофимоза, колобома на клепача и други вродени аномалии на клепача.
Аблефарон или още аблефария е аномалия, която представлява липса на клепач на окото. Липсата на клепачи не се среща често, но случаите, в които се наблюдава обикновено се касаят за ablepharon macrostomia syndrome - синдром, който се унаследява по автозомно-рецесивен път и се характеризира с малформации в областта на скулите, кожата, пръстите и гениталиите.
Липсата или агенезията на миглите е рядка аномалия, която не се среща изолирана. Обикновено случаите са с по-тежки синдроми като синдром на Гарет-Трип (Garret-Tripp), синдром окуло-трихо дисплазия, синдром на Мадокоро-Одо-Сонода (Madokoro-Ohdo-Sonoda), синдром окуло-максило-лицева дисостоза и други.
Блефарофимозата (blepharophymosis) представлява състояние, при което настъпва скъсяване и стесняване на очната цепка. Аномалията често се съчетава с епикантус, широко разстояние между двата вътрешни клепачни ъгъла, птоза, микрофталм и други.
Колобомата на клепача (coloboma palpebrae) е една от най-честите малформации на клепачите. Колобомата на клепача представлява триъгълна изрезка от самия клепач с различна височина, която се наблюдава най-често в средната третина на горния клепач. Ръбовете на дефекта са гладки и закръглени, лишени от мигли.
Симптоми и признаци при Други вродени аномалии на клепача МКБ Q10.3
- Намален мускулен тонус
- Спадане, увисване на горния клепач
- Раздалечени очи
- Повишена чувствителност към светлина
- Страбизъм
- Симптоми, свързани с движението на очите
Коментари към Други вродени аномалии на клепача МКБ Q10.3