Други инфекциозни болести, характерни за перинаталния период МКБ P39

Неонаталният или послеродовият период на новороденото се отличава с това, че често се преплитат физиологични и патологични прояви. През цялата бременост преди пукането на околоплодния мехур, обкръжението на плода (околоплодна течност) е стерилно. След раждането, в неонаталния период това пространство е изложено на риск от въздействие на патогенни микроорганизми. Родилният канал съдържа голямо количество аеробни и анаеробни бактерии.
По време на акта на раждане контакта на детето с бактериите довежда до колонизация на дихателната система, гастро-интестиналния тракт, конюнктивите. Не малко значение за разпространение на инфекциозния процес играят ръцете на медицинския персонал.
Към рубриката други инфекциозни болести, характерни за перинаталния период, спадат: неонатален конюнктивит, дакриоцистит, различни кожни инфекции - импетиго, некротичен фасциит, микотични инфекции, инфекции на пикочните пътища и други.
Етиологичните фактори на перинаталните инфекции в последно време се промени поради широката употреба на антибиотични препарати. Главна локализация на бактериалната колонизация при новороденото през неонаталния период са: кожа, назофаринкс и ректум.
Най-често локализираните инфекции в неонаталния период се причиняват от: стафилококус ауреус, стрептококус, ентеробактерии, псевдомонас аеругиноза, хламидия трахоматис, кандида албиканс и някои вируси.
Честотата на инфекциите на новороденото заемат значителен дял от смъртността в неонаталния период.
Пътищата на проникване на патогенните микроорганизми от майчиния организъм към плода са: кръвен (през плацентата), асцендентно – при проникване на инфекциозни причинители от вагинална или цервикална инфекции към амниотичната течност. Третия възможен начин на заразяване е при преминаване на плода през инфектирани тъкани на родовия канал.
Клинична картина на конюнктивита се развива още през първите дни след раждането. Инфектирането може да настъпи още вътрематочно, както и по време на родилния акт. Клиниката на конюнктивита е: зачервяване на конюнктивите с поява на гнойна секреция, едностранно или двустранно, оток на клепачите на засегнатото око.
Ако един неонатален конюнктивит не се лекува, той преминава в кератит и засяга предната очна камера.
Конюнктивитите, причинени от хламидия трахоматис се проявяват още първите дни след раждането и се задържат 2-3 седмици. Често се съчетават и с инфекции на дихателните пътища.
Характерно за дакриоцистита е, че той се развива бурно със силна болка, оток и зачервяване в областта на вътрешния очен ъгъл. При дакриоцистита, както и при конюнктивита се проявяват някои общи симптоми като главоболие, отпадналост.
Пиодермията или импетиго е кожно заболяване, което се характеризира с пустулозен обрив по кожата на новороденото, разположен в участъци с по-голямо замърсяване и механичен натиск – например ингвинални гънки, шия, подмишници, пъпа.
Бъбречната инфекция в перинаталния период става предимно по кръвен път, като огнището на инфекцията е другаде, а бактериите преминават в кръвния поток и достигат до органите на отделителната система.
Повече информация за отделните заболявания можете да прочетете при:
- Неонатален инфекциозен мастит мкб P39.0
- Неонатален конюнктивит и дакриоцистит мкб P39.1
- Интраамниотична инфекция на плода, некласифицирана другаде мкб P39.2
- Неонатална инфекция на пикочните пътища мкб P39.3
- Неонатална кожна инфекция мкб P39.4
- Друга уточнена инфекция, характерна за перинаталния период мкб P39.8
- Инфекция, характерна за перинаталния период, неуточнена мкб P39.9
Диагнозата се поставя чрез микробиологично изследване на секрет от конюнктивите, лигавиците, секретите от рани или обриви по кожата.
Лечението на други инфекциозни болести, характерни за перинаталния период, зависи от вида на причинителя. Стафилококовите инфекции се лекуват с антибиотици, като гентамицин. Гонококовите конюнктивити се лекуват с пеницилин – локално и системно, а хламидийните конюнктивити с еритромицин и тетрациклин. Микотичните инфекции се лекуват с нистатин, низорал. Кожните заболявания се обработват и локално с антисептични разтвори и пудри.
Видове Други инфекциозни болести, характерни за перинаталния период МКБ P39
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- КП № 15.2 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С МНОГОКРАТНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА СЪРФАКТАНТ
- КП № 9 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО ОТ 1500 ДО 2499 ГРАМА, ПЪРВА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 10 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО ОТ 1500 ДО 2499 ГРАМА, ВТОРА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 7 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО НАД 2500 ГРАМА, ПЪРВА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 13 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ДИХАТЕЛНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ, ПЪРВА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 14 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ДИХАТЕЛНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ, ВТОРА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 11 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО ПОД 1499 ГРАМА
- КП № 8 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО НАД 2500 ГРАМА, ВТОРА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 15.1 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ЕДНОКРАТНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА СЪРФАКТАНТ
Коментари към Други инфекциозни болести, характерни за перинаталния период МКБ P39