Неонатален инфекциозен мастит МКБ P39.0

Инфекциозното възпаление на гръдната жлеза на новороденото е състояние, което се нарича неонатален инфекциозен мастит.
Рисков фактор за развитието му е изцеждането на млечните канали на новороденото, кожни инфекции на бебето или обслужващите го.
Най-честият етиологичен причинител за мастит при новровородените е златистият стафилокок (Staphylococcus aureus).
Клиничната изява на неонатален инфекциозен мастит включва локални промени по млечната жлеза като оточност, зачервяване, болезненост при допир. Общото състояние на детето понякога е увредено с повишена телесна температура и нежелание за прием на храна.
Маститът може да се усложни. При ненавременно лечение може да премине в гноен или да се оформи абсцес на гръдната жлеза. Тогава се установява ограничена подутина на гърдата с флуктуация.
Лабораторните изследвания показват повишени левкоцити с олевяване, леко ускорена СУЕ (скорост за утавяване на левкоцитите).
Лечението е неоперативно с широкоспектърни антибиотици или такива според антибиограмата ако е налице секрет. Правят се компреси и физикални процедури. При наличие на флуктуация (образувал се абсцес) се прави радиерна инцизия с евакуация на съдържимото, вземане на гной за микробиологична посявка и поставяне на дрен.
Несвоевременното лечение на неонаталния инфекциозен мастит може да увреди трайно ембрионалните зачатъци на млечната жлеза, което се отразява на нейното развитие и представлява сериозен козметичен дефект в бъдеще.
Коментари към Неонатален инфекциозен мастит МКБ P39.0