Неонатален аспирационен синдром, неуточнен МКБ P24.9
Аспирационните синдроми се срещат при около 1-2% от всички новородени. Наблюдават се предимно при доносени бебета с интраутеринна хипотрофия. Аспирацията може да бъде на: мекониум, кръв, околоплодна течност, мляко и регургитирана храна. Основният риск при аспирацията на различни материи е развитието на асфиксия.
Към рубриката неонатален аспирационен синдром, неуточнен спадат състояния, при които има засягане на белия дроб в резултат на инхалиране на различни материи, но не е ясен етиологичният причинител.
Клиничната картина може да включва: симптоми на дихателна недостатъчност (тахипнея, диспнея, тотален тираж, стенен при издишване), детето е бледо с цианоза, може да има нарушена сърдечна дейност, артериална хипотония и други.
При наличие на аспирационен синдром изследванията показват редица отклонения. На рентгенографията на белите дробове се виждат петнисти засенчвания и течност в интерлобарните пространства. Кръвно-газовия анализ показва хипоксемия, хиперкапния и метаболитна ацидоза.
Лечението на неонатален аспирационен синдром, неуточнен, започва веднага след раждането.
- Почистват се дихателните пътища и се осигурява тяхната проходимост.
- Извършва се интубация и аспирация.
- Назначава се антибиотична терапия.
Прогнозата на аспирационния синдром като цяло е добра. След премахване на аспириралата течност и профилактика на усложненията, които могат да настъпят, дихателната система на детето функционира нормално.
Коментари към Неонатален аспирационен синдром, неуточнен МКБ P24.9