Неонатални аспирационни синдроми МКБ P24
Честотата на аспирационните синдроми е 1-2% от всички новородени, като обикновено се наблюдават при доносени бебета. Основен фактор за развитие е перинаталната асфиксия. Предразполагащи фактори за появата на неонатални аспирационни синдроми са плацентарната недостатъчност и интраутеринната придобита инфекция.
Аспирацията може да бъде на: мекониум, амниотична течност, кръв, слуз, мляко и други. Те имат сходни патофизиологични механизми, но с най-голямо клинично значение е мекониум-аспирационният синдром. Оцветяване на околоплодната течност с мекониум се наблюдава при 10-20% от ражданията, но само 1/5 от тях развиват клинични белези на интрапулмонален блок. Рискът е по-висок при фетална брадикардия, при цезарово сечение, протрахирано раждане и други.
Амниотичната течност се образува от урината на плода и от белодробната течност. В нея влизат верникс казеоза, епителни клетки, мекониум и кръв. Мекониумът на плода се формира от погълнатата амниотична течност, мукополизахариди, холестерол, жлъчни киселини и соли, чревни ензими и епителни клетки. Той не се отделя преди 34 гестационна възраст. Отделянето на мекониум в околоплодната течност се дължи на това, че в условия на хипоксия в плода настъпва спазъм на мезентериалните кръвоносни съдове, което води до усилена перисталтика, която, съчетана с атония на аналния сфинктер, причинява отделянето му в околоплодната течност. В резултат на настъпилата хипоксия при аспирация на мекониум, кръв, амниотична течност, слуз, настъпва нарушение на дишането със спирането му, което е последвано от дълбоки вдишвания и аспирация на големи количества околоплодна течност.
Патофизиологичните механизми на неонаталните аспирационни синдроми са:
- механична обструкция на дихателните пътища;
- паренхимно увреждане на белия дроб - химичен и бактериален пневмонит;
Клиничните прояви на бебе с аспирационен синдром са: генерализирана бледост, мекониално оцветяване на ноктите, кожата и пъпната връв, ритъмни нарушения на сърдечната дейност, артериална хипотония, периферна хипоперфузия и симптоми на дихателна недостатъчност, включващи ускорено и затруднено дишане, тираж, експираторно стенене.
Диагнозата се поставя чрез редица изследвания:
- кръвно-газов анализ, който покава хипоксемия (намалено съдържание на кислород в кръвта), хиперкапния (увеличено съдържание на въглеродния диоксид) и метаболитна ацидоза (понижено рН на кръвта);
- рентгенография, на която се откриват петнисти засенчвания, течност в интерлобарните и плевралните пространства. Тези изменения изчезват след 24-ия час, но инфилтративните изменения могат да се наблюдават за период от няколко дни;
- ехокардиографията може да показва белези на пулмонална артерилана хипертония;
Лечението на неонаталните аспирационни синдроми започва възможно най-рано, като включва някои основни положения. Осигурява се проходимост на горните дихателни пътища и се аспирират попадналите в носоглътката материи. Извършва се ендотрахеална интубация и трахео-бронхиален лаваж, след което се назначава антибиотична терапия.
По-подробна информация за отделните видове аспирационни синдроми можете да прочетете на:
- Неонатална аспирация на мекониум мкб Р24.0
- Неонаталната аспирация на амниотична течност и слуз мкб Р24.1
- Неонаталната aспирация на кръв мкб Р24.2
- Неонатална аспирация на мляко и регургитирана храна мкб Р24.3
- Други неонатални аспирационни синдроми мкб Р24.8
- Неонатален аспирационен синдром, неуточнен мкб Р24.9
Видове Неонатални аспирационни синдроми МКБ P24
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Бял дроб
- КП № 10 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО ОТ 1500 ДО 2499 ГРАМА, ВТОРА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 7 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО НАД 2500 ГРАМА, ПЪРВА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 15.2 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С МНОГОКРАТНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА СЪРФАКТАНТ
- КП № 13 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ДИХАТЕЛНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ, ПЪРВА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 14 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ДИХАТЕЛНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ, ВТОРА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 9 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО ОТ 1500 ДО 2499 ГРАМА, ПЪРВА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
- КП № 15.1 ДИАГНОСТИКА И ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ЕДНОКРАТНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА СЪРФАКТАНТ
- КП № 8 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА НОВОРОДЕНИ С ТЕГЛО НАД 2500 ГРАМА, ВТОРА СТЕПЕН НА ТЕЖЕСТ
Коментари към Неонатални аспирационни синдроми МКБ P24